Yılın Gezi Motosikleti 2016 – Indian Roadmaster (5/11)

yılın gezi motosikleti 2016 - indian roadmaster

Yılın Gezi Motosikleti (2016) Indian Roadmaster çünkü frenleri ve yol konforu ile fark yaratıyor


Hayat her zaman adil değildir, bunu biliyoruz; gezinti motosikleti kategorimizde de böyle oldu. Gezi/gezinti motosikleti sınıfı her türden motosikleti içine alabilecek bir kategori ama 2016 yılından itibaren ağır abileri ayrı bir kategoriye koyduk, ki o da bu kategori. Artık büyük, ağır, cafcaflı uzun yol makinelerini bu kategoride değerlendireceğiz.

Yılın Gezi Motosikleti 2016 dedik ve bu seneki ödül sahibi ise Indian Roadmaster oldu. Zor bir müsabaka oldu çünkü bu sınıfta Harley-Davidson’un gözdesi çok tutulan, geniş Glide serisi var (Road, Street, ve Electra olmak üzere).

Neden Seçtik?

Indian Roadmaster’da 111 kübik inç motor var ve çok güçlü, tam Amerikan usulü bir tork motoru bu, üstelik görünüşü de sapına kadar Amerikan. Merkezi kiilitleme, gezi sürüşü yönetimi (cruise control), eğlence merkezi (büyük ekran ve bağlanabilirlik özellikleri), ısıtma vs. gibioyuncaklar ve göz boyama unsurları da var evet; fakat bizi ikna eden bu oyuncaklardan çok, gelmiş olduğu “olmuşluk” (gelişmişlik) hali oldu. Frenler ve sönümleme, bu iki konudaki gelişim gerçekten çok ileri seviyede İndian Roadmaster’da. Ve bu çok fark yaratıyor. Böyle büyük ve ağır motosikletlerde sorun olan iki konuda da Roadmaster sınıfının ötesine geçmiş. Dev gibi bir motosiklet sürmenin havası ve keyfini, frenleri ve yol bozukluklarını dert edinmeden sürmek çok büyük iş ve Indian bunu başarmış…

Usta işi haline gelmiş frenler ve sönümleme ile birlikte toptan şekilde her yönüyle gezilerin kralı olmaya adaydı, biz de onu seçtik!

Sonuç

Aslında önemli olan sürerken aldığımız zevk değil mi? Teknolojinin gelişimiyle klasik Amerikan uzun yol motosikletleri de keyif verici sürüşe ve cazibeye sahip artık ve bu hepimizin faydasına 🙂

ALTERNATİFİ: BMW K1600GTL
Performans (gazı açınca verdiği keyif) ve ileri teknolojiye düşkünlüğümüz BMW’nin etkileyeci K1600GTL’sini hep gözümüzün önünde tutuyor. Gerçi BMW R1200RT gibi bir kardeşi de var evet ama K1600 ense tüylerini dikeltecek kadar hızlı olup da uzun yol rahatlığı sunan bir makine. K16 sınıfında bile başka böyle bir model yok. Apekslere (virajın dokunulan iç kısmı) rahmetsizce saldırıp ısıran ama bir o kadar da zahmetsizce bir günde bin kilometreyi deviren başka bir motosiklet varsa söyleyin!

Görüldü: http://www.motorcyclistonline.com/2016-motorcycle-of-the-year?src=SOC&dom=fb#page-8

Bir Cevap Yazın