Yeni BMW Motor Mu O?

BMW Yeni Boksör Motor, Custom Works Zon

Bir sonraki BMW gezinti (touring) modelinin öncüsünü mü görüyoruz?

Geçen Aralık ayında Japonya’daki fuarda ortaya çıkan Custom Works Zon atölyesinin yeni bir tür BMW boksör motorla yaptığı çalışmayı görüyorsunuz.

Biliyoruz ki markalar bazen böyle çalışmalar ile “sızma” iÅŸleri yapıyorlar ve piyasanın tepkisini ölçüyorlar. Bu defa ilginç olan ise bu motosikletin BMW desteÄŸiyle yapılmış olması. Buradaki adres bizzat BMW’nin resmi sitelerinden birisindeki sayfaya baÄŸlantı veriyor ve sayfada da BMW ÅŸu sözlerle desteÄŸini açıklıyor zaten:

“Japon CUSTOM WORKS ZON atölyesi, BMW özel ortaklığı ile yarattığı göz alıcı özel yapım modelini….” BMW Global Web Sitesi

Yuichi Yoshizawa (atölyenin sahibi) BMW Motosiklet (Motorrad) ile ortak proje geliştirmekten çok heyecan duymuş:

“Bu büyük bir onur ve sınırları geliştirmek için fırsat idi; hem de BMW gibi geleneklerine bağlı bir firmanın tamamen yeni ve çok önemli BMW boksör motoru ile!

Özel yapım BMW ve yeni boksör Motor

Tamamen Yeni Bir Boksör Motor!

Bu motor (motosikletin kendisi deÄŸil, güm üreten birim olan motor), sergilendiÄŸi fuarda çok söylentiye yol açtı. Dış ÅŸekli ve mesela silindirlerin üzerinde bulunan saplamalar (push-roads) ve krom kaplı motor kapakları gibi göze çarpan kısımlar, BMW’nin 60’lı yıllardaki boksör motorlu modellerini çaÄŸrıştırıyordu. Yalnız bu defa açık ÅŸekilde daha büyük hacimli ve son teknoloji hava-yaÄŸ soÄŸutmalı motorla karşı karşıyayız tabii ki 🙂

iÅŸte meÅŸhur motor

Yeni boksör motor haricinde motosikletin kendisi de çok çarpıcı. Zaten görünüşündeki çarpıcılık ve üretimdeki baÅŸarı Yokohoma Hot Rod Custom Fuarında “En Ä°yi Gösteri (Show) Motosikleti seçilerek de baÅŸarısını kanıtladı.

Şimdi yazıya kısa bir ara verip, resmi YouTube resmi BMW kanalından bir video ile devam edelim:

Devam edelim:

BMW Motosiklet “Heritage” serisini üretmeye baÅŸladığından beri özel atölyelerle tasarım çalışmaları yapıyor. 2012’de Roland Sands ile yaptıkları Concept 90 (R90T, R Nine T) çok gürültü koparmıştı hatırlarsanız. R Nine T çalışmaları daha sonra Japon atölyelerle de devam etmiÅŸti ve bu modelleri de basında görmüştük.

Söylenenlere göre bu sıra dışı çalışma aslında yeni gelecek olan bir Heritage Serisi modeli.

Özel yapım BMW ve yeni boksör Motor
Roland Sands BMW Nine T

Çalışma BMW Merkezinden Custom Works Zon’a gelen bir telefonla baÅŸlamış. Yuichi ve Yoshikazu Ueda böyle bir telefonu hiç beklemiyorlarmış ve sürpriz olmuÅŸ tabii ki. BMW onları Münih’teki BMW Motosiklet fabrikasına davet etmiÅŸler. Orada da BMW yapmak istediklerini anlatmış ve tek bir ÅŸart öne sürmüş: “Her ÅŸey gizli kalacak.” Bu ÅŸartlarla fabrikaya gitmiÅŸler ve yeni boksör motoru görmüşler. Ve sonra:

BMW kendilerinden bu yeni motora kendi yorumlarına göre yepyeni bir motosiklet yapmalarını istemiş!

Görünüş ve Tarz

Motor Japonyadaki atölyelerine teslim edildiğinde dört aylık süreleri varmış. Bu sürede motosikletlerini sıfırdan yapmışlar. İlk düşünce iskeleti (şasi) gezinti motosikleti tarzında yapmak olmuş, bunun sebebi motosikletin dik (uzunlamasına) şekli olmuş. Bununla birlikte, fikirler oturdukça, motosiklet, motorun ürettiği gücün saf yapısına temellenecek bir tarza yönelmiş. Bu da kara hızı yarışları ve rekorları (tuz çöllerinde ya da asfaltsız ama düz mekanlarda yapılan yarışlarda kullanılan motosikletler) motosikletlerine benzer bir motosiklet olarak şekillendirmiş.

Elde sadece motor varken iskeleti (şasi) yaparak başlamak gerekmiş. İskelet, motoru yukarıdan tutacak ve özellikle maskelemeyecek şekilde yapılmış gibi. Kiriş (eğimli) tarza sahip çatal ön tarafı şekillendiriyor. Arka tarafta tek amortisörlü Sachs marka süspansiyon sistemi var ve tabii ki beklendiği üzere tek taraflı maşa ile arka taraf oluşturulmuş. Temiz iş!

Bu arada dikkatinizi çektiÄŸi üzere tekerlekler hayli büyük! 22″ jantlar gerçekten sıra dışı görünüyorlar. Bu arada jantlar Satsuma Cycle Works markalı, lastikler ise Metzeler Marathon Ultra serisinden…

Çöl yarışçısı tarzına uygun olarak da hayli yatık bir oturuş için elcikler aşağıda ve koltuk hayli geride konumlandırılmış; ayaklıklar da ona keza.

jantlar 22″

Motosikletin havayı yaran bir ok gibi bir yapısı var; bu görünüşü yaratan en önemli tasarım tercihi, üst kısımın dümdüz olması.

Özel yapım BMW ve yeni boksör Motor

Bu düz görünüme katkı veren hatta ÅŸekillendiren önemli unsurlardan birisi de depo. Yukarı doÄŸru taÅŸmaması için, deponun büyük bölümü ÅŸasi borularının arasına gizlenmiÅŸ. Görünen kısım aslında deponun üçte biri 🙂

sürücüyü yerinde tutmak için koltuÄŸun arkası yukarıda 🙂

Motorun kendisine gelince onun için de aynı yol izlenmiÅŸ. BMW motorunun kendi yakıt besleme sistemi varsa da BMW yeni motorun özellikleri gizli kalsın diye yollamamış ve atölyeden istemiÅŸ her ÅŸeyi yapmalarını. Bunun üzerine Yuichi bir çift 40 mm. Dellorto marka karbüratör takmış. Bu karbüratörler motorun üzerine yerleÅŸtirilen ve el yapımı olan hava kutusuyla besleniyor. Kutu ön taraftaki ızgaradan hava emiyor ve karbüratörlere gerekli havayı saÄŸlıyor. 2’ye 2 çıkış (egzoz) da paslanmaz çelikten ve elde yapılmış; son susturucu dahil.

Son Söz

Honda CB650R ile Neo Retro Café adını seçmiÅŸti. Yani eskiye benzeyen modern tasarımların eÅŸiÄŸindeyiz (tanıtım yazısı burada, tıklayın). Åžimdi de BMW eskilerin BMW’lerine göz kırpıyor… Yakın gelecekte daha “şık” ve “zarif” modeller göreceÄŸimizin kanıtı galiba… 

Öncelikle diyorum ki bu 1800 cc. civarı büyük bir hacim olacak (belki de “R18” ona gönderme yapıyor olabilir).

İkinci olarak (boyutlara) bakarsak bu model, battal boy (büyük) gezinti motosikleti habercisi gibi ama

bir yandan da özel yapım (custom) bir motosiklet ile bu söylenti-reklam yapıldı; sanırım BMW Heritage Serisinin yeni bir motosikletini bekleyebiliriz! 🙂

R Nine T’den sonraki büyük boy neo-retro BMW’ye hazır mısınız! 🙂

Bir Cevap Yazın