Yaz ve Sıcakta Motosiklet Sürmek

Yaz ve sıcakta motosiklet sürmek ciddi iştir çünkü çok su kaybederiz.Su ise hayatidir, sürüşümüzü doğrudan etkiler, çevresel görüşümüzü bile daraltır.

Yaz vakti motosiklete binmek bir çok kişiye eğlenceli gelebilir. Oysa yaz sıcağında motosiklet kullanmak vücut için kışın olduğundan daha yıpratıcıdır ve daha çok dikkat ister.

İşte bu defa asfaltı bile eriten sıcaklıkta sürüş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini göreceğiz.

yaz, tepede güneş
Güneş tepede, motosikletçi altında 🙂

Kışın giyinerek, ısıtmalı elcik kullanarak soğuktan korunabilirsiniz. Oysa yaz sıcağı motorcuları kış şartlarına göre daha çok yıpratır; zira sıcaktan kaçamazsınız. Ayrıca ülkemiz, yaz şartlarında gerçekten sıcaktır. Asfaltın bile eridiği sıcaklardan bahsediyoruz. Sonuçta asfaltı eriten ısı bedenimizde de önemli değişikliklere yol açar.

Vücudumuzun kaldırabileceğinden fazla su kaybetmek, hem de kısa vadede, hayli ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Terleme sonucu kaybettiğimiz su ve mineraller  bize:

 • Halsizlik,
 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Uyku hali ve
 • Bunların sebep olduğu
  • dikkat dağınıklığı,
  • muhakeme gücünün azalması (dalıp gitme, yoldan kopma, vb.)
  • ve çevresel görüşün* daralması sonuçlarını getirirler.

Tahmin ettiğiniz gibi bu sebepler kazaların ana sebepleridir.

Peki Ne Yapacağız?

Vücudumuz ısısını korumak, yani yazın çok ısınmamızı engellemek için terler. Terlemek, bedenimizin attığı suyu buharlaştırarak vücut ısımızı düşürmektir. Terlemek kontrol edemeyeceğimiz gibi bizim için çalışan bir mekanizmadır. Dolayısıyla terlemek vazgeçilmez ise, yapabileceğimiz tek şey terleme ile kaybettiklerimizi yerine koymaktır. Koyalım ki sağlıklı bir biçimde terlemeye devam ederek aşırı ısının zararlarını yaşamayalım.

Terlediğimizde ilk kaybımız su olur. Fakat terlediğimizde terimize tuzluluğunu kazandıran mineralleri de kaybederiz. Dolayısıyla sadece su içmek yeterli olmayacaktır. Zira su dengesi dışında bedenimizin bir de elektrolit dengesi dediğimiz bir dengesi vardır. Bu dengemizi korumak için de kaybettiğimiz vitaminleri ve tuzu geri almak zorundayız. Bunun için size önerebileceğimiz içecekler Powerade, Gatorade, Isostar gibi “izotonik sporcu içeceği” olarak geçen ürünlerdir. Şanslıyız ki ülkemizde her markette bulabileceğiniz ürünlerdir bunlar. Özellikle uzun yaz yolculuklarında ve çok sıcak havalarda bu ürünleri suyun yerine içmenizin çok faydası olacaktır. Bu noktada size önemli bir notumuz olacak:

“Enerji içecekleri (örneğin Redbull), şekerli içecekler, kahve; susuzluğunuzu gidermek için içebileceğiniz en yanlış içecek grubudur. Bu ürünler susuzlukla savaşmanız yerine sizi daha çok susatırlar.”

Bu olumsuz etkilerden kaçınmak için:

 1. Sıcak havalardaki sürüşlerde molaların sayısını arttırılmalıdır.
 2. Her molada sıvı  tüketimimizi dengelemek için:
  1. İlk olarak bahsettiğimiz  izotonik sporcu içecekleri (Powerade),
  2. Maden Sodası, Tonik
  3. Konsantre olmayan meyve suları,
  4. Ve tabii ki su içilmelidir.
Yaz sıcakta motosiklet sürmek, mola
Ülkemizdeki güneş bize normal gelse de fazlasıyla güçlü bir güneş ve dikkat gerektiriyor.

Motosikletçi Nasıl Terler?

Motosikletin üzerinde şanşsızız, zira üzerimize vuran rüzgar normale göre çok daha fazla su kaybetmemize sebep olmaktadır. Rüzgarın bu etkisini hafife almayınız, çok daha hızlı su kaybeder ve fark etmezsiniz.

“Otuz derece sıcaklıkta bile
üzerinizden geçen rüzgar serinletici özelliği nedeniyle
böbreklerinizi üşütmenize sebep olur.”

Dolayısıyla bedeninizi mümkün olduğunca kapatınız. Yani düşmekten korkmasanız bile rüzgardan korunmak için montunuzu,  eldiveninizi giyin. Motosikletinizi şortla kullanmayın, çok su kaybedersiniz. İlla mont giymem derseniz bellik takınız, yoksa yaz vakti böbreklerinizi fark etmeden ciddi derecede üşütüp kan işeyene kadar fark etmeyebilirsiniz.

Yanınıza yedek tişört, şort alın. Gideceğiniz yere vardığınızda kuru kıyafetleri çekmek çok keyiflidir! 🙂

Kaskınızın önünü açmanız daha fazla su kaybetmenize sebep olacaktır.

“Bunun yerine hesaplanmış, havayı saçlarınızın üzerinden ve çenenizin altından geçirmek için orada olan kask havalandırmalarınızı kullanın.”

Diğer Notlar

 • Erimiş asfalta çok dikkat ediniz. Fazlasıyla kaygan ve tehlikelidir.
 • Sürücüler, özellikle kliması olmayan eski araçların sürücüleri sıcaktan mantıksız, beklenmeyen hareketler yaparlar. Trafikte onlara dikkat edin ve onlarla didişmeyin.
 • Ayaklığı açtınız, motoru bıraktınız. Geri döndünüz o da ne? Motor yerde? Hayır çocuklar düşürmedi. Sıcaktan yumuşayan asfalt motorunuzu taşıyamadı ve ayak asfalta gömülerek motoru düşürdü. Bazı motorcular bunun için yanlarında ufak metal plaka taşırlar. O ufak plakayı ayaklığınızı altına koyarak motorunuzu yaslarsınız. Böylelikle ağırlığı dağıtarak ayağın çivi gibi yumuşamış asfalta girmesini engellemiş olursunuz.
 • Molayı verdiniz, motosikletiniz güneşin altında beş dakika kaldı. Deponuz ateş gibi ve siz farkında değilsiniz. Çok arkadaşım elindekini depoya değdirince düşürmüştür, dikkat ediniz! 🙂
 • Yağlı yiyeceklerden kaçınınız. Su kaybını arttırır ve  sizi ağırlaştırırlar.
 • Kaskınızı korumak ve rahat etmek için kaskınızı içine bir bone takınız. Ben iki tane taşıyıp değiştiriyor ve kaskım ile kafamı terlememe rağmen hep kuru tutabiliyorum.

* Çevresel görüş kavramı, tam karşıya bakarken solda ve sağda algılayabildiğiniz gerçekliği ifade eder.

Bir Cevap Yazın