Yavaş Hızlarda: Arka Fren Pedalını Ezerek Gitmek

ART’ın kapalı alan eğitimlerinde karşılaştığım ve daha önce ne kimseden duyduğum, ne de bir yerde okuduğum bir teknikten bahsetmek istiyorum sizlere bu defa: arka freni ezerek seyir. 

  • Özellikle sıkışık trafikte gitmeniz gerektiğinde,
  • yavaş ve kontrollü seyir etmeniz gereken anlarda, örneğin kırmızı ışığa yaklaşırken iki aracın arasından geçerken çok işe yarayan bir kullanım şekli bu.

yapılışı şöyle:

yarım debriyaj ve normalden biraz fazla gaz ile,

arka fren pedalına basarak değil basınç uygulayarak;

motosikletimizi çok düşük hızlarda ama kararlı ve dengeli kullanma şansını yakalıyoruz.

Bu kullanım şeklinin teknik mantığı şu, bir yandan gaz verirken diğer taraftan fren yoluyla arka lastiği kasmak, motosikletimizi önden ve arkadan bir iple çekercesine dikelmesini ve dengesinin artmasını sağlıyor.

Açıkçası ilk başlarda o ayarı bulmak zor. Aynı anda hem yarım debriyajı, hem normalden biraz daha gaz vermeyi, hem de arka frene ne az ne de fazla fren basıncı uygulamayı hemen yapamamanız normal; fakat çok da zor değil. On dakikada dengeyi yakalamaya başlıyorsunuz, yarım saate ise tekniği kullanabilir hale geliyorsunuz.

Aklınıza hemen şu soru gelebilir: “Motosikletim zarar görür mü?” hayır ne debriyaja, ne gaza ne de arka frene fazla yüklenmemek işin sırrı. Bunu becerdiğiniz anda, zaten uzun süreler bu şekilde gitmeyeceğiniz için hiç bir sorun çıkmayacaktır.

Gelelim püf noktasına

Beceri, yarım gaz ve az fazla gaz ile gidiyor haldeyken,

basıncı ayarlayarak hızlanıp yavaşlayabilecek arka fren hassasiyetine ulaşabilmek.

Arka freni ezmek iyidir

Bu yazı Motosiklet Sürüş Teknikleri ve Püf Noktası kategorilerinde yayınlanmıştır

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?