Yamaha motosiklet kullanabilen bir robot yaptı ve robot şimdiden Rossi’ye: “Arkanı kolla Rossi!” dedi…

image

Tokyo Motor Şov, Japon markaların sıra dışı konseptlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Hali hazırda bazı garip tasarımlar görülmüş olsa da, hiçbirisi Yamaha’nın duyurduğu kendi kendine motosiklet sürebilen insansı robotu Motobot kadar gürültü koparmadı.

Motobot nasıl bir şeydir derseniz buyurunuz bir videosunu izleyelim .

Videoda görüldüğü üzere Motobot terkedilmiş hava limanında dönüş yaparken, vites değiştirirken, gaz açarken sıkıntı çekmiyor ve motosiklete hakim olabiliyor. Açıkçası bu etkileyici bir iş ve beklemmedik bir başarı. Sonuçta daha evvel motosiklet sürebilen bir robota şahit olmamıştık.

Üstelik bu robot sürdüğü gibi konuşuyor ve daha da ileri giderek dünyanın en iyi Moto GP sürücüsünü hedefe oturtuyor.

Robotların gelişi sıklıkla bizi korkutacak şekilde filmlere konu olduğundan olsa gerek, Yamaha, Motobot’a çocukça bir ses vermiş. Yine de, bu robot Rossi’ye doğrudan: “Seni geçmek için yaratıldım!” diyor ve ekliyor: “Her gün daha da iyiye gidiyorum!”

“Tabii ki bu söylemler işin gösteri tarafı. Motobot’un yapılmasının asıl amacı teknolojik gelişim ve Yamaha’nın nelere kadir olduğunun gösterilmesi. Normal insanın yapamayacağı kadar riskli durumları araştırmaktan tutun da, kendi kendine gidebilen motosikletlere kadar bir çok olasılık ve hedef için Motobot bulunmaz bir nimet.”

Projenin ilk hedefini standart bir motosiklet kullanarak yarış pistinde 200 km. sürate ulaşmak olarak açıklıyor Yamaha. Buradan elde edilecek bilgiler ilk olarak güvenlik ve sürücü destek sistemlerinde fayfalı olacaktır, orası kesin.

Ne diyelim, Motobot’un yeni videolarını ve belki de birgün Rossi ile kapışmasını merakla bekliyoruz!

“Yamaha Motobot, Rossi’yi Geçecek Olan Robot” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Motobot Doktor’la Tanıştı! – Motor Hikayesi Nasıl Başlar?

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir