VOLTA RM5 Scooter tanıtım (2021)

Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Tanıtım » VOLTA RM5 Scooter tanıtım (2021)

yerli üreticiden fiyatıyla iddialı RM5

Volta iki ortağın kurduğu yerli yerli bir şirket (kendileriyle yapılmış olan röportajı burada bulabilirsiniz). Motosiklet modelleriyle piyasaya hızlı bir giriş yapan Volta Motosiklet bugünlerde iyice dikkatleri çekti çünkü RM5 model kodlu scooter özellikleri ve fiyatıyla ciddi bir alternatif olarak öne çıktı.

Mayıs güncellemesi: Burada ayrıntılarını görebileceğiniz üzere, anlaşılan o ki artan adetler Volta firmasını zorlamaya başlamış.
Bir çok alıcı montaj sorunlarını gündeme getiriyor.
Bu durum geçici olabilir ama önemli olan o değil. Düzelene kadar uğraşmak sizin sorununuz olmamalı değil mi? Ya da fabrikayı arayıp sinir bozucu cevaplar almak tercih sebebi olmasa gerek değil mi? Neyse, karar sizin, bir kez daha buradaki konuya (özellikle dokuzuncu sayfadan sonrasına yoğunlaşarak) ve videoya bakarak karar vermenizi tavsiye ederim.

VOLTA RM5 SCOOTER (2021) Özellikler

euro5 simge

Volta günümüz standartlarını eksiksiz şekilde karşılıyor. İlk başta öne çıkan özellikleri şöyle: ABS Fren Sistemi, EURO5 Enjeksiyon Sistemi, Dijital Gösterge, Yeni Nesil Süspansiyon Geometrisi (bunu da özellik olarak aldım zira yol testindeki başarısı buna dayanıyor).

Euro 5 AB’nin son standartlarına uygun yani son nesil teknolojileri içeren, çevreci ve ekonomik bir motor demek. 170 cc. hacimli motor 8.5 KW zirve gücüne 7000 devir/dakikada ulaşıyor. Maksimum tork 5500 dakika/devirde 13 NM. Frenler ise önde 245 ve arka tarafta 220 mm.’lik disk fren. Bu frenler 130/70-13 ölçülerinde ön ve arka lastikleri ABS ile durduruyor.

RM5 bu değerlerle 95 km/saat azami hıza ulaşıyor. 124 kg. ağırlığa sahip olan RM5 hafifliği ve yukarıdaki değerleriyle çeviklik, atiklik ve serilik sorunu olmayan bir scooter.

Bana göre olumsuz değil ama bilmenizde fayda var: RM5 hava soğutmalı.

Tümleşik (entegre) çanta demiri ve aerodinamik ön rüzgarlık gibi fazlalıklara da sahip.

Açıkçası RM5’in fazlası var, eksiği yok.

Yüksek nitelikli teknik alt yapı

RM5 bu alanda da hayli yüksek kalite tutturmuş. Delphi marka enjeksiyon, ANLAŞ lastikler, plastik aksam ABS, bujiler NGK marka ve farlar LED. Bu da demek oluyor ki teknik altyapı ve bileşenlerde de dünya standartlarını yakalamışlar.

RM5 EasyRide 125 ile aynı motosiklet mi?

Motor hacimleri, jant-lastik ölçüleri, ağırlıkları farklı. Sanırım bu yeterli bir cevap.

RM5 ne kadar yakıyor?

Sürücülerin bildirdiğine göre sakin gidişte 3 litre civarlarında olan tüketim, yüklü ve gaz açarak gidildiğinde 4 litrelere çıkıyor. Çok ekonomik diyemeyiz ama gaz koluna iyi davrandığınız sürece üzmeyeceği ortada. Bu arada rodaj sırasında fazla yaktığını, titreşimli olduğunu, rodaj sonrasında titreşimin ve tüketimin azaldığını söyleyelim.

Volta RM5 scooter kaç yapıyor?

95 kliometre. Zorlarsanız 105-110 gördüğü de biliniyor ama. Buradan yola çıkarak ideal seyir hızının 70 ile 95 kilometre süratler olduğunu söyleyebiliriz. Bu sın hız şehir içi sürüşler için son derece yeterli. Yalnız burada çevre yollarını ve ana yolları konusu var; devamlı 100-130 kilometre arasında seyir etmek gerekirse RM5 yetersiz kalacaktır. Bu arada 90 km/saat sürat ile devamlı giderseniz hem kendi zorlanacak hem de sizi zorlayacaktır. Bir motosikleti, scooter’ı devamlı limitlerinde kullanmak titreşim, tüketim, süspansiyon açısından zorlanmak demek. Hem kendinizi hem de RM5’i yormak istemiyorsanız son hızının size yetip yetmeyeceğini iyi hesaplayın.

RM5 artılar

 • Malzeme kalitesi. Kalite hissi çok iyi.
 • Yağmurda gidiş (lastikler ve ön geometri sayesinde ) çok iyi.
 • Frenleri çok iyi, hatta Forza sürücüsü bir arkadaş: “Forza’da böyle fren yoktu!” dedi.
  Bu arada ön taraf ABS ama arka da iyi tutuyor diye belirteyim.
 • Sele çok rahat, bunu her sürücüsü söylüyor.
 • Amortisörler de övgü alıyor, bu da iyi lastiklerle birleştiğinde yol tutuşu tatmin edici seviyeye getiriyor. Hatta Yamaha N-Max sürücüsü: “Kasisler, çukurlar dahil daha rahatım.” diye anlattı.

Boy meselesine gelince 1.83 boyunda bir sürücünün videosunu izledim. O boyla sorunsuz sürdüğünü söyledi; daha ne olsun? (videosu burada)

RM5 eksiler

 • Depo kapağı haricinde kronik sorunu, şikayet edilen bir kusuru yok. Depo kapağı şikayetleri de biraz alışmakla alakalı, açıkçası ben ciddi sorun olduğunu düşünmüyorum bunun.
 • Arka frenden ses gelmesi yaygın sorun lakin Volta’nın garantiden çözdüğü söyleniyor.
 • Fakat can sıkıcı ve çözümsüz bir tarafı var: sele altı depolama alanı. Kask sığmıyor. Bırakın iki kaskı bir kask dahi sığmıyor… Taşıma alanı isteyenler arka çanta almayı kabullenecekler.
 • Ön siperlik (rüzgarlık) konusunda da korumadığı yönünde yorumlar var. Bir de ellerin çok rüzgar aldığı ve elleri üşüttüğü söylenmiş. Ön cam ve elciklere takılan rüzgarlıklar kış için düşünülebilir.

Esas sorun: servisler

Servis, servis, servis… Evet, doğru tahmin ettiniz, servisler konusunda şikayet yaygın. Servis ülkemizde her zaman sorun. Volta’nın diğer konularda düzelme sağlayacağını tahmin ediyorum ama aynı şeyi servisler için beklemek mümkün değil. Volta RM5 alacaksanız elinizi kirletip bakımı öğrenmeniz ve serviste “kıl” olmanız şart gibi duruyor.

Sürücü değerlendirmesi ve kullanıcı deneyimleri

Dün, 23:27#66impetumÇevrimdışıÜyelik01 Nisan 2019

Arkadaşlar acil bi durumdan ötürü yalovaya gelmek zorunda kaldım motorla dün karda kışa. Annem ve babamı hastaneye kaldırmışlardı, babamı eve gönderdiler, annemin de durumu iyiye gidiyo şükür. Dualarınızı beklerim.

Motor şuan 550 km civarı oldu. 50 70km civarı hızla sabit gazda kalmadan geldim. Sıfır sıkıntı şükür yolda bırakmadı. Halen de tek marşta çalışıyo. Yakıt tüketimini 2.92lt olarak ölçtüm ortalamada, toplam 430km civarı yolculukta. Bi tık daha düşük bekliyodum ama rodajdaki bi motor için iyi.

6bin devirde 60 70 civarı, 7bin devirde 85 94 arası yolun eğimine göre değişiyo. Bikaç kere tırların arasında kalmamak için o hızlara çıkmam gerekti.

Titreşim şuan tamamen kabul edilebilir seviyede benim gözümde, bayağı azaldı. 500 bakımı için motor ve şanzıman yağını değiştirttim ama ondan sonra çok fazla kullanamadım, 10 15kmlik izlenimlerime göre az biraz daha serileştiğini söyleyebilirim.

Lastiklerin ve balataların rodajı bittiği için şuan maksimum seviyede performans alıyorum. Frenler 250lik klasmanına göre dahi çok çok iyi, emsalini gördüğüm motor daha yok.

Arka fren kaliperinden gelen ses devam ediyo herhangi bi değişiklik yok. Yalovadaki ustaya da özellikle söyledim zira ya balataların yanlış montajından, yada taktıkları balatanın kalipere tam uymadığından şüpheleniyorum, yuvasına oturmama gibi bi sorun olabilir. Ama ankaradaki usta gibi yalovadaki usta da söküp bakmaya yanaşmadı. Kaliperi sökmek için egzosu da sökmek gerekiyo ve uzun iş. Zaten çok zamanım yoktu ben de üstelemedim ama 1000 veya 2bin bakımında fabrika çözüm bulmazsa kesinlikle kaliperi söktürüp inceletmeyi ve kendim incelemeyi düşünüyorum. Alan herkes söylediği için şimdilik tek kronik sorunun bu olduğunu düşünüyorum.

Göstergede sürekli uzunlarım yanıyo gibi görünüyo ama farda sıkıntı yok, uzun ve kısa düzgün çalışıyo. Ufak bi sorun soket temizliği ile çözülecektir ama elektronik aksamın suya karşı çok korunaklı yapılmadığını düşünüyorum. Şu başımdaki sıkıntı bitip ankaraya döndüğüm zaman motoru komple soyup elektronik aksamın hassas gördüğüm noktalarını korumaya alacağım inşallah.

Genel olarak baktığımda halen verdiğim paraya göre çok çok memnunum, herhangi bi pişmanlığım yok ve düşüncelerim çok olumlu. Sıkıntısız bi şekilde ankaraya da ulaştırırsa benim gözümde rüştünü ispatlayacak motor. Geri dönerken hız ortalamamı 90 60 arası ayarlayacağım.

Sonuç 1

Volta RM5 scooter fiyatına göre üst düzey bir ürün ve his yaşatıyor. Alınır.

Galeri

Volta resmi sitesi: https://volta.com.tr

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Püf Noktası kategorilerinde yazıldı. Kategorilerinin diğer yazılarını kategori isminin üzerine tıklayarak görebilirsiniz.

Sonuç 2

VOLTA RM5 nasıl?

O paraya kesinlikle alınır. Hatta yol tutuşu, önü ABS’li frenleri, plastk ve genel malzeme kalitesi, EURO 5 motoru ile daha pahalı olsa bile alınır.

Kullanıcıları Yamaha NMax’le kıyasladıklarında bile övüyorlar RM5’i. Eksi olarak bir tek cam alçak diyorlar. Bir de arka frende sürtme var fakat bunu da srvisleri çözüyor.

Kısacası RM5 kaliteli ve parasını sonuna kadar hak eden bir scooter motosiklet.

VOLTA RM5 sürat, kaç yapıyor?

Fabrika verisine ve kullanıcılarına göre son hız saate 95 kilometre. Scooter, kaç-kaç demek diye bire-bir çevirirsek, RM5 günlük işler için ideal hıza sahip ama biraz daha sürat çevre yolları, ana yollar için bir tık hızlı olsa iyi olurdu.

Volta RM5 inceleme

RM5 artılar

 • Malzeme kalitesi. Kalite hissi çok iyi.
 • Yağmurda gidiş (lastikler ve ön geometri sayesinde ) çok iyi.
 • Frenleri çok iyi, hatta Forza sürücüsü bir arkadaş: “Forza’da böyle fren yoktu!” dedi.
 • Bu arada ön taraf ABS ama arka da iyi tutuyor diye belirteyim.
 • Sele çok rahat, bunu her sürücüsü söylüyor.
 • Amortisörler de övgü alıyor, bu da iyi lastiklerle birleştiği

RM5 eksiler

 • Depo kapağı haricinde kronik sorunu, şikayet edilen bir kusuru yok. Depo kapağı şikayetleri de biraz alışmakla alakalı, açıkçası ben ciddi sorun olduğunu düşünmüyorum bunun.
 • Arka frenden ses gelmesi yaygın sorun lakin Volta’nın garantiden çözdüğü biliniyor.
 • Fakat can sıkıcı ve çözümsüz bir tarafı var: sele altı depolama alanı. Kask sığmıyor. Bırakın iki kaskı bir kask dahi sığmıyor… Taşıma alanı isteyenler arka çanta almayı kabullenecekler.
 • Ön siperlik (rüzgarlık) konusunda da korumadığı yönünde yorumlar var. Bir de ellerin çok rüzgar aldığı ve elleri üşüttüğü söylenmiş. Ön cam ve elciklere takılan rüzgarlıklar kış için düşünülebilir.

“VOLTA RM5 Scooter tanıtım (2021)” üzerine 5 yorum

 1. Slm arkadaşlar bende rm5 170cc aldım aldığımdan beri arka fren sistemindeki ses var ve gün geçtikçe arttı servis söküp bakmadı bile fabrikanın biran önce bu sese bir çözüm bulması gerekiyor sinyal verdiğimde elektrik sisteminde kısa devre var sigorta yakıyor garantiden değişeceğini söylediler beklemedeyim henüz değişmedi bu iki şikayetimden başka bi şikayetim yok açıkcası 1100 km oldu sürüşü yol tutuşu fren sistemi oldukça iyi

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkürler Hasan Bey. Gördüğüm kadarıyla sorunların garantiden çözülmesi biraz da servisle alakalı bir durum. Genel olarak servislerde çözüldüğünü okuyor ve görüyorum bildirimlerden. Örnek vermek gerekirse, sizden sonra Celal Bey aynı konuda çok daha olumlu şeyler yazmış. Belki de doğrudan firmayla görüşmeniz fayda yaratacaktır. Her halükarda motosikletinizden memnun olmanıza sevindim; tekerinize taş değmesin.

   Cevapla
 2. bende aldım çok memnunum kocaeli izmit bayi aldım, yan tarafta servis vardı fren sesi için balatayı yer değiştirdi garanti olsun dediler bende hiç ses çıkmıyor.bu arada kocaeli izmit bayindeki genç arkadaş Hasan ilgisi alakası için burdan teşekkür ederim VOLTA şirketi bu arkadaşı ödüllendirsin bence selamlar.

  Cevapla
 3. Arka disk sesini kesmek için bugün motoru bizin motorcuya götürdüm iki dakika da haleti balatanin yayını yönünü değiştirdi ses kesildi 20 TL’ye haleti motor dan çok memnunum teşekkür ler voltaya emeği geçen herkese teşekkür ediyorum

  Cevapla

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?