Vitesli Motosiklete Geçiş

Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Acemileri İçin » Vitesli Motosiklete Geçiş

Vitesli motosiklete geçiş için Yamaha mt09 ‘la honda nc700x arasında kararsız kaldım. Daha önceden 3 farklı modelde Vespa’yla 10’000 kilometre üzerinde yol yaptım ama bu ilk vitesli motorum olucak. Değerli görüşlerinizi bekliyorum

yazan: scooter’dan vitesli motosiklete geçmek isteyen on binlerce sürücüden biri 🙂

Bir çok kişi skutır kullanımını daha konforlu buluyor. Yine de sık sorulardan birisi:

“Yeterince skutır kullandıktan sonra doğrudan büyük motosiklete geçiş olur mu?”

Hayır, scooter kullandıktan sonra birden büyük motosiklete geçmek doğru olmaz.

Şimdi öncelikle aşağıdaki cevabı birlikte okuyalım:

– Mt09 kullanmadım ama fazla kuduruk diyorlar. İlk vitesli motor için agresif kaçabilir. MT sizin için gereksiz güçlü ve tehlikeli diye düşünüyorum.

– İlk vitesli motor olarak 2 side uymaz bence 250’lilik sınıfta başlamalısınız.

– İlk vitesli motor icin 2side guclu ve pahali olur. Ozellikle mt09!! Bence 250 cclik motorlardan sec ilk motor olarak. Suzuki inazuma vitesli motora başlangıç için biçilmiş kaftan.

Yukarıdaki cevap doğrudur. ilk vitesli motosiklet için büyük hacim, doğrudan yanlış tercih demektir.

Hele ki MT09’la başlangıcın sonucu hiç neşeli bitmez. kesinlikle tavsiye etmiyorum. Vitesli motorda deneyimi 30bin40 bin kilometre olmuş kişilere uygun ve çok agresif bi motor ilk motor için asla olmaz.

Scooter’dan sonra hangi vitesli motor?

Suzuki inazuma ktm 200 sym wolf, crf 250 L

Ve evet, yukarıdaki örneklerin hepsi doğru. Burada markalar ya da modeller dikkatinizi dağıtmasın. Önemli olan motor hacimleri, dolayısıyla toplam ağırlıklarının düşük olmasıdır.

  • 250 cc. ve altı sınıftalar,
  • piyasaları oturmuş ve kolay satılırlar

Honda NC 700 çok uysal bir motosiklet ama ilk vitesli olacağı için NC700 bile ilk vitesli motor için fazla güçlü.

Yine de büyük alacağım diye tutturursanız, Kombine ABS fren, orjinal Metzeler (yani yolu iyi tutan) lastikleri ile NC 700 birçok 250 cc’den daha kontrollu ve güvenli. 50 beygir olması itibariyle güç anlamında uysal bir motosiklet. Bununla birlikte 220 kg. Ağırlığı yüzünden kontrolü (başlangıçta) zor olsa da alışılmayacak gibi değil. Fakat unutmayın: NC büyük bir motosiklet, gereksiz bir kütleyi risk alarak kullanacaksınız. NC bu anlamda kötünün iyisi. Ufak hacimli bir motosikletle motosiklet sürüş sistemini çok daha kolay ve hızlı öğrenebilirsiniz.

Bu arkadaşımızda yukarıdaki yorumunda mantıklı yaklaşım sergilemiş. Büyük motosiklet deliliği içerisinde olacaksak yine de uysal ve “deli” olmayan bir model seçelim bari. 

Sanirim mt09 un ilk vitesli olamayacağı yönünde herkes hemfikir 😉 degerli yorumlariniz icin tesekkurler.

doğru cevaplara ulaşmış sanslı bir motosiklet acemisi

Scooter’dan vitesli büyük motora neden geçilmez?

Doğrudan kullanıcı yorumu veriyorum bu defa:

yav ne yaptınız siz adama 10bin km binmişsin yeter artık daha binme der gibi yorumlar sanki söylenen motorlar BOĞA ymış, Yahya da acemi ve ilk yarışmasına çıkacak Bull Riders mış gibi davranmışsınız. Forumlara benzemeye başladı yine burası

scoterla 10 bin km yapmış bir sürücüye 3 silindir 115 PS ve oldukça hard bir motoru gönül rahatlığı ile nasıl tavsiye ediyorsun ?? Eğitim toz tablet şeklinde yutulan bir şey değildir. Eğitim ancak tecrübe ile birleşince bir anlam ifade eder.

scoterla motorun kullanımı çok farklıdır. Scoter da gaz açar gidersiniz. Vitesli motorda gaz var fren debriyaj vites var..eliniz kolunuz ayaklarınız hepsi bir şeylerle meşgul olacak. Ama bir süre sonra otomatikleşecek ama o süreye kadar sizin…

Şöyle bir örnek vereyim.

80-90bin km scooter kullandıktan sonra ( son 3 tanesi 500cc) 250cc Vitesli motora geçtiğimde ne kadar zorlandım anlatamam. Resmen motora yeni başlamış gibi hissettim.

Büyük cc ve yüksek beygirli vitesli motora başlamak çok doğru değil….

Ve:

Bi de isin su boyutu var birden buyutunce motoru aralardaki tecrubeyi hic yasamamis oluosun. Sonra ona donmek alacagin keyifi azaltiyor. Ben 6000 km 250lik scooter, 6000 km 400 luk scooter. 3000 km deauville, hatirlamiyoru simdi 10k ustu cbf 600 kullandim.

Mesela ben cbf600 den sonra gidip crf250 alamadim. Anlatabildim umarim.

Hocam scooter ile viteslinin hiç alakası yoktur bende uzun süre scooter kullandım daha sonra 125cc bir vitesliye geçtim her şey allak bullak oldu viteslerle uğraşmaktan yola dikkatini veremiyorsun özellikle ışıklarda vs. duracağın zaman vites küçültmeye alışmak zaman alıyor… siz önce bir küçük hacim vitesli deneyin sonra tekrar düşünün…

Scooter’dan sonra hangi motosiklet alınır?

Ben sizin yerinizde olsam crf250 alirim. 11binlira da cok uygun. Sonra kullanirim 10bin km. 1500 lira altina satarim. Sonra artik 600 segmentinde ne istersem ona binerim.bence crf 250 nc700den cok cok keyifli motor(tartisma olmasin, sahsi fikrim).

Sonuç

Scooter’dan vitesli motosiklete geçiş için acele etmeyin. Motosiklet kullanmayı yeniden öğrenmenizi gerektirecek kadar büyük bir değişimdir.

Scooter ile vitesli motosikletin en büyük farkı oturuşunuzun değişecek olması. Bacaklarınzın arasına yerleşecek bir kütle, önceden bellediğiniz her şeyin değişmesi, bildiklerinizin geçersiz olması demek.

Unutmayın ki her komutta ve her durum için, motosikletin bacaklarınızın arasında olması demek: motosikletin tüm tepkilerinin değişmesi demek.

Bu sebeple scooter’dan vitesli motosiklete geçiş için doğru yol başlangıç motosikleti ile başlamak olacaktır (yazısı burada). Biz, büyük cc. sürücüleri motosikletimizi değiştirince bile beynimizi yeni motosikletimize alıştırmak, hazırlamak için Kapalı Alan Eğitimimizi (yazısı burada) tekrar ediyoruz, gerisini siz düşünün.

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin ve Püf Noktası kategorilerinde yayımlanmıştır.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?