İçeriğe geç
Ana Sayfa » Püf Noktası » Tamirciden çıkarken

Tamirciden çıkarken

Motosikletle tamirciden çıkarken dikkat edin

Şimdi bu tamirhane denen yerleri hepimiz biliyoruz, servisler biraz daha ciddi sanıyoruz fakat başıma gelen bir hadise var ki sizlere de anlatmamız gerek.

Yolgezen’in arka lastiğinde yağ oluyordu şafttan gelen, gittim servise.

Öncelikle Fethiye’de servise verdiğimde iyilik yapmak isterken saçmalamışlar, normalin üç katı şaft yağı doldurmuşlar hazneye. Açtık tapayı, boşalttık fazlayı. İşlem bitti ve çalışanlardan birisi arka jantı silmeye başladı, sağolsun temizleyecek. Bu arada servisin müdürü de orada. Dedi ki: “İyi sil jantı, her iki tarafını da” sağolsunlar da en önemlisini unuttular: arka lastik?

Baktım ki arka lastiğin yarısı boşalttığımız fazla yağ ile kaplanmış. Yani bildiğiniz ilk virajda düşmeye hazır bir halde Yolgezen. Jant pırıl pırıl ama lastik yağla kaplı…

Demek ki neymiş? İşlem ne olursa olsun, servisten, tamirhaneden çıkmadan; yerlerin de kirli olabileceğini hesaba katarak,

lastiklerinizin yüzeyine bakınız, kirli iseler yola çıkmadan temizleyiniz!

Hepimiz biliyoruz, tamircilerde yerler genellikle kirli olur. Dolayısıyla ben lastiklerimle ilgili bir şey yapmadım demeyin.

Not: Normal olarak yağlı lastikler önce deterjanlı / sabunlu suyla yıkanır, sonra da suyla durulanır (deterjanlı sabunlu su da iyi kayar çünkü).

Lastiklerinizi temizlemeyi unutmayınız.

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Motosiklet Sürüş Teknikleri ve Püf Noktası kategorilerinde yayımlanmıştır.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir