İçeriğe geç
Ana Sayfa » Püf Noktası » Sollama öğütleri

Motosikletle sollama nasıl yapılır?

Motosikletle sollama en ölümcül kazaları doğuran manevraları gerektirir. Her şeyden önce: Sistemli Sürmek gerekir (yani eğitim almak). Fakat motosiklet derneği deneyimimden gördüğüm kadarıyla eğitim alanlar da sollama işini kurallara uygun yapmıyorlar. O halde motosikletle sollama kurallarını bilenlere hatırlatma, bilmeyenlere ders olması için adım adım sıralayalım.

  1. Geçmeyi hedeflediğiniz aracın arkasında geniş bir mesafe bırakın
  2. Motosikleti doğru, güç alabileceğiniz bir viteste tutarak öndeki aracı sabit hızla takip edin.
  3. Orta çizgiyi (sizinle karşı yöndeki trafiği ayıran şerit çizgisi) aşmanın güvenli olduğunu gördüğünüzde dışarı çıkın, sollamanın güvenli olduğundan emin olun.
  4. Kendi şeridinizdeyken hızlanmaya başlamayın. Neden? Vazgeçmek zorunda kalırsanız, hedef araca arkadan hızla yaklaşırken fren yapmak için yer ve zamanınız kalmayacaktır da ondan.
  5. Arkasından çıktığınız aracı seri şekilde geçin.
  6. Kendi şeridinize döneceğiniz noktayı göremiyor musunuz? O zaman sollamaktan vazgeçin. Kendi şeridinize geri dönün; bir sonraki sollama imkanını beklerken, hedef aracın arkasına yapışmayın.
  7. Trafikte boşluklar oluştuğunda karşıdan gelen araçların hızını doğru kestirdiğinizden emin olun. Belki, bir dere taşından diğerine atlar gibi bir boşluktan diğerine geçerek ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu tür sollamaları planlarken sollamadan sonra yavaşlamak için gerekli alanı da aklınızda bulundurun. Bir kamyonu sollayıp, diğerinin dibine girmenin bir faydası olmaz.

Tüm bu kuralların temelinde, her durumu kendi içinde değerlendirme kuralı yatıyor. Bu kurallar harika bir rehber oluşturuyor; fakat çok katı şekilde uygulanırlarsa, kullanıcıya dar gelebilirler. Bunların sırrı, temsil ettikleri prensipleri anlamakta ve bu prensipleri esnek şekilde uygulamakta yatıyor.

Sollarken gaz kullanımı

Araç arkasındayken: SABİT GAZ

Öndeki aracın arkasından sol şeride çıkarken: KESİNLİKLE GAZ ARTTIRMIYORSUNUZ. Süratinizi koruyacak kadar gaz veriyorsunuz.

Şerit değiştirme işi bitince: GAZA YÜKLENİYORSUNUZ. Ne kadar? Tutuşun izin verdiği kadar. Ne kadar çabuk hızlanır, sollamayı ne kadar kısa sürede bitirirseniz o kadar iyi çünkü.

Şeridinize dönerken: YÜKSEK GAZA GEREK YOK. Manevraları hızlanırken yapmak yanlıştır. Hızlanır ya da yavaşlarken yön değiştirmek tehlikelidir.

Not: Bu konuda ayrıntılı bilgiyi OMM Yol Sanatı kitabındaki sollama bölümünde bulabilirsiniz.

Bu yazı Acemiler İçin, Sürüş Teknikleri, Püf Noktası ve Makaleler kategorilerinde yayımlanmıştır.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir