Sollama Öğütleri

BAŞARILI SOLLAMA NASIL OLMALI

  1. Geçmeyi hedeflediğiniz aracın arkasında geniş bir mesafe bırakın ve motosikleti düşük, güç alabileceğiniz bir viteste tutarak sabit bir hızla takip edin. Orta çizgiyi aşmanın güvenli olduğunu gördüğünüzde dışarı çıkın, sollamanın güvenli olduğundan emin olun ve seri şekilde aracı geçin. Kendi şeridinizdeyken hızlanmaya başlamayın. Eğer sollamadan vazgeçmek zorunda kalırsanız, hedef araca arkadan hızla yaklaşırken fren yapmak için alanınız kalmayacaktır.
  2. Kendi şeridinize döneceğiniz noktayı göremiyor musunuz? O zaman sollamaktan vazgeçin. Kendi şeridinize geri dönün; bir sonraki sollama imkanını beklerken, hedef aracın arkasına yapışmayın.
  3. Trafikte boşluklar oluştuğunda karşıdan gelen araçların hızını doğru kestirdiğinizden emin olun. Belki, bir dere taşından diğerine atlar gibi bir boşluktan diğerine geçerek ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu tür sollamaları planlarken sollamadan sonra yavaşlamak için gerekli alanı da aklınızda bulundurun. Bir kamyonu sollayıp, diğerinin dibine girmenin bir faydası olmaz.

Tüm bu kuralların temelinde, her durumu kendi içinde değerlendirme kuralı yatıyor. Bu kurallar harika bir rehber oluşturuyor; fakat çok katı şekilde uygulanırlarsa, kullanıcıya dar gelebilirler. Bunların sırrı, temsil ettikleri prensipleri anlamakta ve bu prensipleri esnek şekilde uygulamakta yatıyor.

Not: Bu konuda ayrıntılı bilgiyi OMM Yol Sanatı kitabındaki sollama bölümünde bulabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?