Sitede neden reklam var?

motosiklet.net forumda bir konuya cevap olarak yazmıştım, buraya da kopyalayayım, sitede neden reklam gösteriyorum konusu açıklığa kavuşsun.

Herkes diyor ki forumu kullanayım ama bedelini başkaları ödesin 🙂

Motosiklet üzerine web sitem var; ücretsiz, her bilgiyi en az iki kaynaktan doğrulamadan yazmıyorum, yabancı siteleri çevirip koyuyorum insanlar okusun diye, ve sitemde reklam gösteriyorum zira cebimden harcadığım para miktarını azaltıyor.

Yaklaşık on yıldır yazıyorum, ciddi ziyaretçim var, nitelikli bilgiyi bilmeyenler için kendi isteğimle sunuyorum. Ama izninizle hiç olmazsa on yıldan sonra cebimden daha az para çıksın artık 

Reklam engelleme hakkınız, tabii ki kullanabilirsiniz ama almadan vermeye devam edersek (reklam engellenirse) bir çok yer kapanmasa da sahipleri ilgisini kaybeder. Ciddi mesai isteyen bir iş çünkü, yorumu, mesajı, bilgi isteyeni, yazısı, bakımı derken ciddi zaman harcamak gerekiyor.

Ha tam da bu noktada kazanılan aman aman bir para da yok bilginize; (bir çok içerik sağlayıcı için iki haneli rakamların altında bu arada reklamdan kazanılan para) ama o rakam yaptığın işin ödülü olarak iyi geliyor işte.

Bana göre Ekşi’deki reklamlar kararında, Sözcü’dekiler abartı. Yine bana kalırsa abartanları cezalandırın ama tadında, içeriği boğmayacak kadar reklam varsa reklamlarını engellemeden ödüllendirin.

*

Tanrı reklamları: reklamları yayımcı seçmiyor, ilgi alanlarına göre reklam gösteriliyor hesapta ama şu Tanrı reklamları benim sitemde de anlamsızca çok çıkıyor. Sebebi adamların çok para basması. Günlük harcama sınırları yüksek olduğu için ilgisiz olanlara da gösteriliyor reklamlar.

Hep istediğiniz reklamların çıkması için istediğiniz konuda arama yaparsanız ya da ilginizi çeken konudaki reklama bir kere tıklarsanız (fazla tıklamayın çünkü o reklamı veren de tık başına para ödüyor, zarara sokmayalım) sistem: “Hmm, bu kişi bununla ilgilendi o halde diğer reklamları bırakıp tıkladığı alandakileri göstereyim.” diyecektir.

Tabii ki bir şansınız daha var, o da reklamın sağ üst köşesindeki “X”. X’e tıklarsanız o reklamı sevmediğinizi belirtmiş olursunuz, dikkate alınır ama her zaman işe yarayacak diye bir kural yok bilginize.

*

Arkadaşlar içerik üretici açısından durum yukarıdaki gibi görünüyor. Tabii ki herkes kendi için iyi olanı kendi bilir diyerek bitirelim, herkesin gönlüne göre reklamları olsun.

Dur ben bu yazıyı siteme de koyayım 

mat, mustafaat

Bir Cevap Yazın