Şehirli elektrikli TS Bravo: 400 km. menzil

Elektrikli ama menzil sorunu olmayan motosiklet

Bu yazıda konumuz şehirli elektrikli TS Bravo ama önce buralara nereden geldik onu bir konuşalım istiyorum. İstiyorum çünkü Alrendo diğere herkesten farklı bir yolda yürümeye çalışıyor.

Lighting 218 gibi süper motosikletlere ya da RS Serisi Energica‘ları duymaya alışığız. Sebebi elektrikli motosikletlerin başlarda benzinli ağabeylerine göre yavaş kalmalarıydı. Başlarda hız eksikliğinin sebebi doğrudan güç, sorun da pil teknolojisi idi. Piller güçsüz, hem de fazlasıyla ağırdılar. Teknoloji ilerledi. Günümüzde elektrikli motosikletler 1000’lik spor motosikletler dahil olmak üzere performansın sahibi iddiasına ortaklar.

Bu sayfalarda da -eski alışkanlıktan olsa gerek- genelde performans odaklı elektrikli modelleri yazıyorum. Amma velakin Alrendo‘nun TS Bravo modeli günlük kullanım ve uzun menzil gibi temel ihtiyaçları hedefliyor. Açıkçası, Alrendo doğru pazarı seçmiş gibi. 1000’lik Racing’leri tokatlayan iddialı modelleri takip etsek de son sürat yerine uzun menzile, günlük kullanım rahatlığına oynamak daha ikna edici.

Menzil ne kadar?

Şehir içi sürüşleri demek olan 50 km. süratte inanılmaz bir rakam olan 419 km. menzili var TS Bravo’nun. Otoyol sürati olan 120 km/saat sürüşte ise menzil 150 kilometreye düşüyor. Evet, 120 yüksek bir hız değil ve alt tarafı 120 ile giderken menzilin bu kadar azalması hoş değil. Ama unutulmamalı ki Alrendo “pahalı olmama” önceliğine sahip. İşin güzel tarafı üzerinde bulunan 3.8 kW şarjör (doldurucu) standart 220V elektrik ile şarj yapıyor. Sıfır seviyesinden tam dolum için dört saate ihtiyaç duyan şarj yeteneği bir saatin biraz üzerinde %40 seviyesinde dolum yapabiliyor olsa gerek.

Ayrıntılı menzil bilgileri

  • Azami hız: 135 km./saat
  • @50 km/saat ile menzil: 419 km.
  • @80 km./saat ile menzil: 250 km.
  • @120 km./saat ile menzil: 150 km.

Otoyol menzili ilk bakışta az gibi gelse de, 80 ile 3 saat, 120 ile 1.5 saate yakın menzil demek. Demek ki bir buçuk saat sonra mola verirseniz yarım saatten biraz uzun sürede tekrar yola koyulmak mümkün.

TS Bravo 11 kW gücünde, sıvı soğutmalı bir motora sahip. 58 kW tepe gücüne sahip bu motor gerektiğinde gücünü gösterebiliyor. Bununla birlikte genel olarak sakin sürüşler için ayarlanmış.

Bu haliyle Alrendo, sektörün büyüklerinin rahatsız olup cevap vermeyeceği bir alanda sahaya çıkıyor. Üstelik bunu ciddi derecede daha uygun fiyata sunarak Energica rekabetinden de kaçmış oluyor. Akıllıca. Bu arada Alrendo’nun Türkiye’ye çok uygun olduğunu düşünüyorum. Günümüzde günlük motosiklet ihtiyacını çok büyük oranda scooter’lar karşılar hale geldi. “Fıtı-fıtı kullanım” için Türkçesi “kaç-kaç” dediğim scooter’lar tamam ama iş çevik, pratik ama büyük boyutlu ve ucuz modeller piyasası hala boş. Pulsar gibi motosikletlerin doldurduğu bu alan hala ucuz fakat biraz daha güçlü modelleri bekliyor.

Alrendo TS Bravo elektrikli motosiklet için hiç de iddialı olmayan 135 km/saat son sürate sahip. Başka bir deyişle hızlı bir motosiklet değil. Buna karşın benzinli otomobiller kadar büyük bir menzile ve 10,000 € civarında bir fiyat etiketine sahip. Bu rakam Energica modellerinin neredeyse yarı fiyatına.

TS Bravo Alrendo 2021 siyah sol yandan asfaltta

Alrendo’nun güç paketi (pili) 16.6 kWh. Bu büyüklük sektörün iddialı markaları Zero Motorcycles ve Harley-Davidson modellerinkinden az da olsa daha fazla. Bu arada 7 inç TFT ekran yine elektrikli motosiklet piyasasındaki modellerin çoğundan büyük ekran sunuyor.

TS Bravo Alrendo 2021 üç renk yan yana
The Alrendo TS Bravo koyu mavi, gri ve siyah renklerde satın alınabiliyor

Alıyor muyuz? Acele etmeyin

Buraya kadar övdüm de övdüm ama işin bir de: “Gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” bölümü var 🙂

Alrendo büyük adetlerde satışı hem de Avrupa gibi zorlu bir pazarda ilk defa deneyecek. Üretimin Çin’de yapıldığı göz önüne alınırsa operasyon maliyetin altından kalkmak zor. Yine de Çin’li firmaların devletten aldıkları destekler ve nakit gücüyle avantajlı olduklarını unutmamak gerekir. Üstelik Çinliler daha önce de Benelli örneğinde gördüğümüz gibi başarılı olabiliyorlar. Her halükarda piyasa hızlı şekilde tepki verip Alrendo’nun Avrupa’daki geleceğini şekillendirecektir.

Alrendo biraz da giriş cazibesini arttırmak için olsa gerek, güzel bir başlangıç kampanyası yapmış. Tamamı geri alınabilir 300€ ön sipariş bedeli var. Geri kalan rakam için %65 ödeme yapıyorsunuz. En son olarak da teslimde kalan %35’i tamamlayıp motosikleti teslim alıyorsunuz. Normal şartarda bu ödeme planı ile Mayıs 2021 teslim olarak görülüyordu Avrupa için. Tabii ki korona sebebiyle son durumu bilemiyorum.

Alrendo ilk etapta Batı Avrupa ülkelerini hedefliyor. Bu sebeple Arnavutluk, Andora, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Gürcistan, İzlanda, Kosova, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Rusya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna için satış ve teslimat yok. Avrupa operasyonu başarılı olursa ikinci etapta bizim de dahil olduğumuz Doğu Avrupa pazarı açılacak. Ve tabii ki devlet desteği yerine fazla fazla vergi yükü yüzünden yine yeni yeniden satın alamayacağız 🙂

Biz alamasak da görüldüğü üzere uygun fiyatlı, şehir içini hedefleyen elektrikli motosiklet pazarı kendi yerini açıyor ve yakın zamanda benzinlilere ciddi alternatif olarak öne çıkacak… Düşük maliyetli, işe gidip gelme odaklı elektrikli motosikletler, son zamanların yıldızı olacak, orası belli.

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Püf Noktası kategorilerinde yazıldı. Kategorilerinin diğer yazılarını kategori isminin üzerine tıklayarak görebilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?