tmc-dumont-motorcycle-by-tarso-marques-kare

Rolls-Royce Uçak Motorlu Motosiklet: TMC Dumont


Devasa ve tam çember tekerlekler, uçak motoru:  “TMC Dumont”

TMC, Tarso Marques Concept demek. Kendisi eski bir F1 sürücüsü, hıza alışkın yani 🙂 Atölye özel yapım (custom) motosikletler yapıyor. Fakat bu defa Dumont adındaki modeliyle konuğumuz. Dumont da Brezilya’nın efsane pilotlarından birisi, motosikletin adı oradan geliyor. Yani isimler bakımından uçarcasına sürat garanti 🙂

tmc-dumont-motorcycle-by-tarso-marques

Gelelim Tasarıma

36 inç’lik tekerlekler! Başka bir şeyi görmek neredeyse imkansız çünkü üstüne üstlük bir de göbeksiz bu tekerlekler… Ve çok ama çok çarğıcılar ve kesinlikle gelecekten gelmiş gibi görünüyorlar.

Bu araca başlarken “İmkansız olanı yapmak”, eski Formula 1 yarışçısı ve özel araç üreticisi Tarso Marques için ana hedefti.

“Çok farklı kavramsal bir motosiklet istedim.

İnsanların gerçek olduğuna inanamayacakları bir şey…

“Aynı zamanda %100 işlevsel olmalı ve daha önce hiç yapılmamış mühendislik çözümleriyle dolu olmalıydı”

Tarso Marques
tmc-dumont-motorcycle-by-tarso-marques-5

Peki Ya Motor?

Hazır mısınız? Üzerinde uçak motoru var 🙂 Gerçekten öyle: V6 tipte Rolls-Royce marka bir uçak motoru bu. Bir ilginçlik daha var: 60’lı yıllardan kalma bir uçaktan alınıp elden geçirilmiş ve güçlendirilmiş.  Peki ya kaç beygir dersiniz? 300 beygir…

Deponun olmasını beklediğimiz yerde ise devasa bir hava girişi var. Hem emiş hem de motor sesi inanılmaz… Havacılık için yapılmış bir motoru beslemek için tabii ki böyle bir hava emişi koymak şarttı ama bunu da güzel görünecek şekilde tasarlamışlar; çok güzel tasarım.


Bat Mobile?

Başarılı demek yetersiz kalıyor. Sonuç, öyle etkileyici ki Marques hayal etmeseydi, Kara Şövalye Batman için görsek yadırgamayacağımız bir araç olmuş: baş döndürücü TMC Dumont!

Ancak bu motosiklet Batman için bile fazla iddialı olabilir 🙂

Standart iki veya dört zamanlı motorları unutun; bu roket 300 beygirlik evet ama Rolls-Royce Continental uçak motoru taşıyor.

Marques’e göre seçim basitti: “TMC Dumont gerçekten eşsiz ve güçlü bir şeyi hak ediyordu, harika bir ses ve görünüme sahip olmalıydı; o yüzden alışıldık bir motor çok sıkıcı olurdu.”

Karbon-fiber ve alüminyum parçalarla, anlamsız büyüklükteki 36 inç jantlar ise başka bir dünyadan gibi. Göbeksiz tasarıma sahip tekerlekler öyle bir hava yaratıyor ki sanki havada gidiyor bu alet. Bu da tasarımın temel amacı olan hava aracı, uçan nesneye uygun bir his veriyor.

TMC Dumont Arka Jant
! Daha önce hiç böyle bir jant gördünüz mü?

Ancak, proje hayata geçmesi hayli uzun sürmüş. Marques, “Bu bisikleti 15 yıldan fazla bir süre boyunca hayal ettim ancak istediğim motoru bulamadım” diyor. İsteklerini karşılayacak motor havacılık için üretilmiş olduğundan, motosiklet için uyarlanması yedi ay sürmüş. Kabaca ifade etmek gerekirse parçaların hepsini kullanıp yeni bir motosiklet motoru yapmışlar.

“Her bir parça bir zorluktu, ama fikrimizin mükemmel şekilde işleyeceğini ve motorun muhteşem olacağını biliyordum” diyor Marques. Sonrasında ise Florida’daki Daytona Beach Motosiklet Gösterisinde birçok değişik dalda “En İyi Motosiklet” seçildiğinde onaylanması da fikirlerinin doğruluğunu kanıtlıyor.

tmc-dumont-motorcycle-by-tarso-marques-5

Marques TMC Dumont’u satmayı düşünmüyor. Ama kim bilir? 🙂

Bu bağlantıdan TMC YouTube kanalına gidebilirsiniz, motosiklet dışında da bir çok çalışmaları var, bir göz atmayı hak ediyor:https://www.youtube.com/channel/UCV_trtC1cEE4WYmv4TIsERA

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir