İçeriğe geç
Ana Sayfa » Motosiklet Haberleri » Reflektif kıyafet ve gözlük artık zorunlu

Reflektif kıyafet ve gözlük artık zorunlu

Motosiklet, motorlu bisiklet, elektrikli bisiklet ve bisiklet (elektrikli scooter’lar ne olacak belli değil) sürücülerine yönelik yeni zorunluluklar geldi. Artık motosiklet sürerken reflektif kıyafet ve gözlük zorunlu!

Yeni zorunluluklar şunlar

Daha önce de var olan koruyucu gözlük zorunluluğu da aynen korundu. Şu yazıda daha önce ayrıntısını yazmıştım. Kaskta vizör varsa gözlük aranmayacak.

Bu konuda kanunun söylediği güneş ya da numaralı gözlük değil aslında. “Koruyucu gözlük” olarak geçiyor ve bu normalde gözleri korumak için özel olarak üretilmiş gözlükleri işaret ediyor. 1. Dünya Savaşındaki pilot gözlükleri gibi.

Gelelim reflektif yelek konusuna. Normal şartlarda reflektif şeritleri olmayan mont ya da pantalon yok. Kanunun eski halinde “reflektif işaret” şeklinde geçen tanım yenisinde reflektif kıyafet olarak değiştirilmiş. Benim anladığım kadarıyla kullandığımız kıyafetler bu tanıma uygun. Fakat yolda karşılaştığımız polis memurları ayrı bir kıyafet ister mi bilemiyorum. Daha önce buna benzer bir sorunu motosiklet çantalarıyla ilgili olarak yaşamıştık biliyorsunuz.

reflektif ikaz yeleği neon sarı

Kanun yürürlüğe girdi

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği için şu an yukarıda anlattığım şartlar geçerli.

Reflektif yelek almak isteyenler içinde ucuz alternatif şurada var, hem de efil efil 🙂

https://www.ismont.com.tr/u/35506/fosforlu-yelek-ikaz-yelegi

Tebliği görmek ve okumak isterseniz, görseli burada:

Bu yazı Motosiklet Haberleri kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz

Loading comments...