Proje Nasıl Yapılır (Teknik İşler)?

proje nasıl yapılır kapak görseli

Bu yazımızda BikeExif yazısını çevirerek dikkatinize sunuyoruz. Yazıyı: Mule Motosikletleri’nden Richard Pollock yazmış.
Arada ülkemiz için gerekli bilgileri de ekleyerek ek fayda yaratmaya çalıştık. Faydalı olması umuduyla.

Building a cafe racer: Yamaha

1. Doğru Motosikleti Seçin

Özel yapım motosiklet için doğru seçenek çoğu zaman eski ve artık kimsenin hatırlamadığı modellerdir. Bu modelleri çoğu kişi yolda görmez ama eskinin lezzeti ve zerafeti her zaman doğru başlangıçtır. Çoğu zaman bu modeller eski Japonlardır: Honda CB’ler mesela; 300 cc.’den başlayıp 750 cc.’ye hatta daha büyüğüne ucuza ulaşmak mümkün. Ya da Yamaha’lar; aynı şekilde Virago dahil bir çok eski ve uygun model var Yamaha’da. Kawa’da da EN gibi, ER gibi seriler uygun ama Z bulursanız girin 🙂 Suzuki’de ise az model var ülkemizde ama GS ve GN’ler bulunabiliyor piyasada.

Eğer bulabilirseniz eski 400 cc. dört silindirlileri çok ama çok şiddetle tavsiye ederiz.

Building a cafe racer: Mule Motorcycles XS650

2. Kronik Sıkıntıları Nedir Öğrenin

Building a cafe racer Triumph

Bu araçlar sonuçta eski araçlar. Eski oldukları için de sorunları biliniyor. Sorunları için forumlar bakın, ustalarla konuşun, kullanıcılara mesaj atın. Buralardan her şeyini her derdini ve devasını öğrenirsiniz.

Ve unutmayın, eski araçlarda motor gücü olsa da şimdiki gibi yol tutuşu ve fren gücü yoktur. O yüzden alacağınız modele nasıl geliştirme yapacağınızı da planlamış ya da öğrenmiş olursunuz. Bu konuda da yabancı forumlar çok çok iyi kaynak olacaktır. En başından uyumlu amortisör, fren diski, hidrolik merkezi olanaklarını da araştırın.

Parça konusunda da yurt dışı kaynaklara bakmanızı tavsiye ederiz. E-bay Almanya ve İngiltere mesela, her parçayı bulabileceğiniz yerlerdir.

3. Gerçekçi Olun

Eski bir motosiklet saihibiyiz, bunu kabul edin. Görünüş ve çekicilik olarak çok iyi olsa da hafta sonunda arkadaşlarınızla gazladığınızda geride kalmanız normaldir. Teknoloji illa fark yaratır çünkü.

Peki ne yapabilirsiniz? Tabii ki biraz ilave güç iyi olacaktır ama burada da beklentinizi gerçekçi tutun ve kabullenin:

Eski kulağı kesiklerden birisini sürüyorsunuz, 2018 Fireblade değil 🙂

  • Jantları telli yerine döküme çevirmek yol tutuşu arttırır.
  • Ön çatallar komple daha teni bir modelle değişebilir.
  • Yayları değiştirmek çoğu zaman en uygun çözümdür.
  • O yüzden siz, yol tutuş ve hafifliğe oynayın.
Yamaha XS650 cafe racer by Mule

4. Plan Yapın

Building a cafe racer: Streetmaster

En baştan hesabınızı kitabınızı yapın. Hem mali olarak hem de parçalar bakımından.
Ve ta en baştan motosikletin bitince nasıl görüneceğini, aşağı yukarı kaç bey beygir olacağını, nasıl yol tutacağını belirleyin.

5. İşe Başlayın

Şasi ilk işiniz. Yaşlı olması bir yana, şaside çatlak, kopuk, ezik olamaz. Böyle alanlar varsa tamirin yanında güçlendirme de yapın.

  • Keçeleri hiç düşünmeden yenileyin. Hidrolik sıvılarını da mutlaka değiştirin.
  • Salıncak burcuna da bakın. Plastik burç varsa artık bitik haldedir; bulabiliyorsanız yenileyin ya da tornacıdan metal burç yaptırıp kökten çözün.
  • Dikkat edin, eski modellerde (arka) salıncakta boşluk olması büyük derttir, boşluk varsa en önce onu çözmeye bakın.
Building a cafe racer: upgrade your shocks

6. Süspansiyona Harcayacağınız Paraya Asla Acımayın!

Amortisör alın. Ne kadar fark edecek inanamazsınız. Fakat motosikletin kilosuna ve sürüş tarzınıza uygun sekme ve geri sekme özelliklerine de bakın. Ve de bu anlattıklarımızdan korkmayın, azıcık okuma ile hepsini halledersiniz.

Yabancı sitelerde Racetech ve Works marka süspansiyonları çok öneriyorlar. İnternetten bakmanız ve sipariş etmeniz mümkündür.
Yine e-Bay’den ikinci el ters çatal da bakabilirsiniz, eski motosikletleri olan ustalarda da sürprizler bulabilirsiniz. Bir markanın aynı yıllardaki başla modellerinin birbirlerine uygun olduğunu da hatırlatalım. Birinden alıp diğerine takılabilir parçalardan bahsediyoruz.

Yine de not etmiş olalım, son yıllarda teknolojinin en büyük fark yarattığı alan süspansiyon. O zamanların süspansiyonlarına göre çok daha iyi süspanyonlardır bugünküler; vereceğiniz her kuruşa değer…

7. Hafifletin!

Building a cafe racer: tires

Daha hızlı gitmenin bir yolu da hafiflemektir. Hafiflik sürati, duruş mesafesini, sürüş hissini kısacası her şeyi olumlu etkiler.

Daha ufak fren disklerinden grenajın gereksiz parçalarına, yeni ve daha ufak bir aküye kadar, daha ufak-hafif marş motoruna kadar yapacağınız her değişiklikte daha hafif alternatiflere bakın (jantlardan daha önce bahsetmiştik).

8. Lastikler

Eski motosikletlerin lastikleri incedir bilirsiniz. Bir tık geniş lastik yol tutuş ve frenleme anlamında işinize yarayacaktır. Tabii ki jant değiştiriyorsanız daha geniş (ama illaki birbirine uyumlu ön ve arka jant genişliği içerisinde kalın) jant da iyi bir alternatiftir.

Jant çapını büyütmenin bir artı etkisi vardır: daha fazla merkez kaç kuvveti ve daha kararlı, daha kolay bir sürüş. Yine de eklemek gerekir ki jantı hem büyütmek hem de genişletmek çevikliği biraz azaltabilir. Sonuçta nasıl sürmek istediğinize göre ayar gerekecektir.

9. Frenler

İsterseniz başka bir modelden fren merkezi hatta bir yerine çift diskli bir fren sistemi takabilirsiniz (hatta aynı markadan olması bile şart değildir). Fakat çoğu zaman biraz daha büyük bir fren diski işinizi görecektir.

Arka tarafı kampana bırakmamaya özen gösterin deriz yine de. Gerçi kampanadan diske geçiş biraz dertli olabilir ama karar sizin, bizce değer…

10. Yol Tutuş ve Gidiş Karakteri

Building a cafe racer: big bore kits

Üst taraftaki mesnet ve kafanın açısı da sürüş hissini ve karakterini doğrudan etkiler.
Fakat bunları değiştirmemenizi tavsiye ederim. Ön lastiğin motosikletle yaptığı açı (rake açısı) bütün sürüş karakterini ve dinamiğini belirler. Şaside ve çatallardaki ek yükü de iyi hesaplamak gerekir.
Yapılabilir ama gerekli mi, tartışılır?

11. Motor İyileştirmeleri

Motor konusunda ise yapılacaklar bellidir. Daha iyi emiş, daha büyük karbüratörler, daha serbest akışlı egzost.
Daha ileri değişiklikler hem zordur, hem de parça ve üst düzey usta bilgisi isterler.

Fakat motorun sıkıştırmasında (kompresyon) yaşlılıktan gelen zayıflama varsa bunu hazır her şey dağılmışken çözün. Çok maliyetli değildir ama çok fark yaratır.

Building a cafe racer: Keihin CR carbs

Projenizde başarılar!

BikeExif’de diğer Mule Motorcycles yazıları için kırmızı metne tıklayınız (ingilizce).

RICHARD POLLOCK tarafından yazılmıştır. Çeviri: motorhikayesi

Bir Cevap Yazın