Pek Yetkili Servisler

Motosiklet Yetkili Servis Dedin Mi Düşüneceksin!

“Motosiklet yetkili servis” bu tamlamaya kesinlikle güvenmeyin.

Kullandığınız cihazı tanımalısınız ve bilmelisiniz. Bu sadece motosiklet için değil, kullandığınız tüm araçlar için geçerlidir. İşte size kısa bir kaç hikaye. Amaç: “Yetkili servise gitmeyin!” demek değil, “Yetkili serviste bile bunlar oluyorsa” sizin de bilmeniz ve dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak için paylaşıyoruz…

– O Honda bayisinin gevşekliğidir bence.

– Ben sana anlatayım:

– İzmir Honda yetkili servisi sigortadan yaptırılacak diye hiç gerek yokken ön göğüslüğü, gösterge grubunu, komple egzozu, yan grenajları ben istemediğimi belirtmeme rağmen değiştirmeye kalktı, evet bunu yaptı.
Bir ay sonra arayıp: “Ön göğüslüğünüz geldi, gelin takalım.” dediler bir de 🙂
Atladım gittim müdüre anlattım bu olanları: “sizin iş kötü olmuş, ben size bir çay söyleyeyim.” dedi…

– Fethiye yetkili servisi: “Tork anahtarı var, Honda zorla aldırdı ama nereye koyduk bilemiyoruz?” dedi. O bakımda tork anahtarı ile tekerlekleri tutan somunları sıkmak gerekiyordu, en azından Honda öyle diyordu 🙂

– Bodrum yetkili servis şaft yağımı normalin üç katı doldurttu yolda tahliyeden şakır şakır atıp arka lastiğimi yağladı. Servise geri götürdüm fazlasını boşaltırken arka lastiği komple yağa buladılar, lastiği temizlemeden buyurun motosikletiniz alın dediler; alsam ilk dönüşte o arka lastikle yerdeydim.

Siz siz olun servise ustaya güvenmeyin, makinenizi ve işini bilin, kontrol edin. Burası Türkiye, olmayacak ne varsa burada olur.

– Yani adamların terbiyesizliği sonuna kadar haklısın abi de genel olarak hondayı suçlamamak lazım. Böyleleri bu işlerden para kazanıyorlar ya sinir oluyorum.

– Ha BMW farklı mı, Kawa farklı mı? Hepsi aynı. Servisten çıkıp yağ konulmayan motosiklet mi istersin? Var yaptılar sağ olsunlar. Yanlış program atıp titanyum süpapı kırıp silindir içine düşürten mi istersin, o da var.

Motosikleti “Yetkili Servis” e bırakıp başka bir tamirhaneden aldınız mı peki? O da başımıza geldi…

Yani sözün özü güvenmek iyidir ama kontrol etmek daha iyidir. Kontrol edin. Ben hala teslim alırken lastik basınçlarını kontrol etmeyi unutuyorum mesela 🙂

Ek bilgi: İnternette kolayca bulursunuz, motosikletinizin Servis El Kitabını (Service Manual) indirin ve bakımlarda nelerin yapılması gerektiğini motosiklet yetkili servisinize siz söyleyin.

Bu yazı Püf Noktası kategorisinde yayınlanmıştır, kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayınız.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“Pek Yetkili Servisler” için bir yanıt

  1. […] #motosiklet piyasası çok dar, büyük markaların bile kurumsallıkla alakası yok (bakınız “Pek Yetkili Servisler” yazısı), yine de gençlerin giderek daha fazla ilgisi olması, piyasayı büyütecek ve özlediğimiz […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir