Pedallı elektrikli motosiklet: eROCKIT

İlginç elektrikli yaklaşımı

Elektrikli araçlar dünyayı ele geçirmeye başladı, biliyoruz. Almanya’dan elektrikliye farklı ve ilginç bir yaklaşım var. Önerileri ise pedal çevirerek hızlı gitmek 🙂

eROCKIT elektrikli motosikletin avantajlarını sunarken pedal çevirmenizi de istiyor. Demek oluyor ki sağlıklı olmak için fiziksel hareket etmeyi bırakmayın.

Sağlıklı, sportif ve hızlı: İnsan-motor hibrid motosiklet

eROCKIT’in özel tarafı kas gücünüzü arttırarak kullanan yapısında yatıyor. Pedallı elektrikli motosiklet denmesinin sebebi bu. Bu sayede sakin sakin pedal çevirerek deli gibi hızlanabiliyor, 90 kilometrelik hızda yine rahatça pedal çevirerek seyir edebiliyorsunuz. Siz pedal çevirin, mekanizma gücünüzü katlasın ve şehirde rahat rahat gezinin. Kısacası eROCKIT yollarda pedal çevirerek bisiklet hızında giden ucuz elektrikli motosikletlerden değil. Birkaç pedal hareketi ile azami hızına ulaşan bir motosiklet bu. Üstelik büyük pil paketi ile pedala mahkum da değilsiniz. İsterseniz elektrikli motosiklet gibi kullanmak da mümkün.

Günlük kullanım için uygun: azami sürat ve menzil

Tek şarjla 120 kilometre menzile sahip eROCKIT tüm günü rahatlıkla çıkarıyor (istatistiklere göre büyük şehirlerde günlük ortalama 30 km. yapılıyor). İşe gidip-gelmek için fazlasıyla menziliniz var demek.

90 km./saat azami süratiyle şehir içi için fazlasıyla hızlı bile diyebilirim. Bu hız birçok 100 cc.’lik scooter’ın azami hızıyla aynı.

eROCKIT’in bir avantajı da şarj için özel ya da yüksek akımlı priz istememesi. Normal prizden de şarj süresi uzun değil.

Hangi sınıf, hangi ehliyet?

eROCKIT güç ve sürat açısından normal motosikletlerin 125 cc. sınıfına denk geliyor. Avrupa’da A, A1, A2 sınıfı ehliyetlerle kullanmak mümkün.

eROCKIT: daha da ucuz seyahat

Debriyaj, vites yok. Aktarım kayış ile yapılıyor. Bu sebeple bakım ihtiyacı düşük ve uzun dönemde işletim maliyeti avantajlı. Sonuçta buji, yağ, yağ-hava filtresi gibi parçalar ve değişimlerine gerek yok.

Kayış az bakım gerektiren, maliyetsiz, uzun ömürlü bir aktarım sistemi demek. Elektrikli olduğu için yağ, yağ filtresi, hava filtresi, buji gibi maliyetler de yok.

Tüm bu özellikler bir arada sunulunca, eROCKIT’i 100 kilometrelik sürüşü 20 lira altına (2€) çekmiş oluyor. Pedallı elektrikli motosiklet sürüyorsanız ucuza gelmesi lazım değil mi? 🙂

Motor gücü

Sürekli 5kW’lık gücü olan motor zirve güç olarak 16kW (22 beygire denk geliyor) verebiliyor. Sistem fırçasız sabit mıknatıs yapısında ve hava soğutması yetiyor motor ısısını tahliye için. Pil kapasitesi ise 6.6 kWh olarak belirlenmiş.

Sonuç

eROCKIT ilginç bir öneri getiriyor. Sadece elektrikli motosiklet değil, fiziksel hareketinizi de istiyor. Tutar mı? Gençlerin ilgi göstermesi mümkün fakat dahası bence çok mümkün değil. Sebep 11’850 €’luk fiyat. Çevreyi, kaynakları koruyun sloganı ilgi çekici olsa da bu fiyat ülkemiz için olduğu kadar Avrupa için bile fazla yüksek gibi geldi bana. 

İlgileneler için resmi web sitesi burada: https://www.erockit.de/en/about/

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?