Motosiklette İletişim Devrimi: BOSCH MySpin

BOSCH-MySpin
BOSCH-MySpin
BOSCH-MySpin

Kendi kendine giden arabalar, giderek daha da çevrimiçi olan hayatlarımız. Bu gelişimin motosiklete etki etmemesi düşünülemezdi değil mi? İşte BOSCH da bu konuda bir adım atmış. Bildiğiniz üzere BOSCH aslında motorlu araç sanayiinde çok etkin bir firma. ABS modüllerinden tutun da elektronik tüm parçalarda BOSCH üretimi ve ürünleri kullanılıyor. Yani aslında BOSCH üreticileri için ürünler tasarlayan ve satan bir firma.

Ve MySpin adında bir platform oluşturmuşlar. MySpin yukarıdaki logodan da anlaşılacağı üzere inovasyon ödülü de almış hali hazırda. Çarpıcı bir yenilikten bahsetmek mümkün olmasa da eldeki teknolojileri harmanlayarak bütünde #motosiklet sürücüleri için işe yarayacak özellikleri sunar hale gelmişler.

Öncelikle değişik kıtalarda ve ülkelerde araştırmalar yapmışlar ve görmüşler ki sürücüler bunları istiyor:

BOSCH-MySpin

Sonrasında gelişen ve giderek daha bağlantılı hale gelen dünyanın imkanlarını nasıl bir araya getirebiliriz sorusunun cevabını aramaya başlamışlar. Navigasyon, müzik ve iletişim (interkom) hali hazırda kullanılan teknolojiler. Bunları bir araya getirmek çok zor olmamış tabii ki ama:

Benim en önemli bulduğum özellik, navigasyon ve internet birleştiğinde ortaya çıkan güvenlik uyarıları oldu.

Daha önce de “Durumsal Farkındalık” hakkında yazmıştım; işte MySpin’in bu uyarı özelliği tam da bunu getiriyor:

“Önündeki viraj için fazla hızlısın.”

BOSCH-MySpin

Bu özelliğin, özellikle acemiler için çok işe yarayacağı ortada. Hatta başlangıç ehliyeti alanlar için zorunlu tutulmasını istiyorum! 🙂 Böyle bir özellik devamlı hayat kurtarır. Hataları baştan önler. Açıkçası bu tür önleyici tedbirleri motosiklet üzerindeki diğer teknolojilerden* daha kıymetli buluyorum (* viraj ABS, çekiş kontrol vs.)

Sistem şimdilik harita üzerindeki bilgileri sınırlı gerçek zamanlı bilgilerle (hava durumu, buz tehlikesi vs.) harmanlayıp çalışıyor.

BOSCH-MySpin

Tabii ki bu daha başlangıç. Sistem şu anda haritalar üzerinden gitse de gerçek zamanlı tehlikeler haritanın/navigasyonun kabiliyeti dışında. Fakat kendi kendine giden arabalardaki LIDAR (lazer radar) teknolojisi bir sonraki adımda yoldaki her olguyu anında yakalayarak gerekli uyarıyı yapacak. Hatta belki de fren bile yapacak…

Dahası Da Var

BOSCH-MySpin
BOSCH-MySpin

Ama bu durumda bile bir özellik var ki toplu sürüşler için çok çok faydalı olacağı kesin: MySpin yoldaki bilgileri arkadaki MySpin araçlarına da iletebiliyor. İşte bu, gerçek bir devrim olabilir.

Çünkü MySpin araçların birbiriyle veri iletişimini de bünyesinde barındırıyor.

İşte buradan sonrası gerçekten çok fazla olanak sağlıyor. Öndeki araçların uyarısıyla daha “oraya”, tehlike noktasına gelmeden arkadaki araçlar da tehlikeden haberdar oluyorlar.

BOSCH-MySpin

İşte bu özellik gerçek anlamda devrim. Çünkü önde gidenin acil, tehlikeli bulduğu her şeyi arkadaki MySpin araçlarına aktarması bir nevi zamanda yolculuk!

Düşünsenize, ileride olanları size devamlı haber veren birisi var; böylesi bir sürüş hem keyifli hem de güvenli olacak, hem de her zaman!

Şimdi de MySpin’in tanıtım videosunu izleyelim:

Bağlanabilirlik ve Özellikler

BOSCH-MySpin

Mantık basitçe fotoğrafta gösterildiği gibi: MySpin ekranı, elcikte yönetim düğmeleri ve bir adet telefon 🙂

Basitçe ifade etmek gerekirse, MySpin mevcut özellikleriyle mobil cihazların yeteneklerini ana ekranında birleştiriyor ve her şeye kolayca erişmenizi sağlıyor.

E Peki Nasıl Kullanacağız?

MySpin üründen çok bir zemin (platform) olduğu için piyasadaki bütün motosiklet modellerine uygun uzantıları var. Aşağıdaki görselde yüksek, orta ve alt sınıf motosikletler için uygun ekran türleri ve özellikleri gösteriliyor. Teorik olarak her motosiklete uygun bir ürünü var.

BOSCH-MySpin
Üst SınıfOrta SınıfAlt Sınıf
– Ekran aynalama (cihaz ekranını ana ekrana kopyalama)
– Ekran aynalama penceresinin boyutu ve konumu değişebilir
– Ekran aynalama (cihaz ekranını ana ekrana kopyalama)
– Ekran aynalama penceresinin boyutu ve konumu değişebilir
– Bileşen teknolojisi (widget) (opsiyonel)
– Bileşen teknolojisi (widget) (opsiyonel)
– Sadece belirli verilerin gösterimi

Son Söz

MySpin gelecek vaat eden bir zemin. Üreticiler destek verdikçe yaygınlaşacak, orası kesin.

Zamanla daha ucuz seçenekleri ve kopyaları da mutlaka çıkacaktır (Çinli üreticiler sağ olsun 🙂 )

Ama şurası kesin ki, yakın, hem de pek yakın gelecekte tüm motosiklet modellerinde (ucuzlar dahil) tek ekranda her şey gözümüzün önünde olacak!

Daha fazla bilgi için (ne yazık ki ingilizce) özgün sayfa burada: http://www.bosch-softtec.com/myspin_apps.html

Bir Cevap Yazın