kadın sürücü motosiklet üzerinde doğru postür ile doğru şekilde oturuyor

Motosiklette Doğru Oturuş / Konumlanma (Postür)

Konumuz “Seleye Doğru Oturuş / Konumlanma” 

Motosiklete hakim olmak için doğru komutlar vermek, doğru komutlar vermek içinse doğru oturmak gerekir (annelerimizin: “Yattığın yerden iş yapılmaz! demesi gibi bu da :))

Doğru motor üzerine çıktığınızda:

  • Yadırgamayacağınız,
  • Elinizi ve ayağınızı rahatça konumlandırabileceğiniz,
  • Ayaklarınızın (ikisinin birden aynı anda) yere değebileceği yükseklikte olmalıdır (her ikisinin de parmak uçlarının değiyor olması 4.5′dan 5 demektir, pek güvenilmez).

Motosiklete oturun, elinizi ve ayaklarınızı yerleştirin. Elleriniz gidonda, ayaklarınızın her ikisi de yere basmış durumda. Konumunuz şu şekilde olmalı:

Oturma Pozisyonunuzu Kontrol Edin

Genelde bacak aranız (erkeklerde yumurtalıklarınız diyelim) deponun size en yakın ve alt kısmına değdi değecek şekilde oturağın ucunda olmanız gerekir (fakat değmemeli, ilk çukurda depoya çarpıp acıdan ne yapacağınızı şaşırırsınız). Yine de bu bir kural değildir, rahat edeceğiniz konumu bulana kadar ileri geri kayarak rahat olacağınız noktayı arayın. Esas olarak ne kadar geride duracağınız bir alt maddeye göre ayarlanmalı.

Elleriniz Elcikleri Kavradığında

Öncelikle: Motosiklet sürücüsü ellerini gidona sadece “koyar” elleriyle motosiklete tutunmaz.

Elleriniz elcikleri kavradığında ön kolunuz (kolunuzun bileğiniz ve dirsekleriniz arasında kalan kısmı) yere paralel olmalı. Yani dirseğinizden elinize doğru kalan kısım ne yukarı, ne de aşağı doğru olmalı.

motosiklette doğru oturuş

Her iki el elciklerde iken, tam sola ve tam sağa (olabildiği kadar, başınızı çevirerek) bakın. Şimdi omuzlarınızı da hafifçe oynatacak şekilde belinizden de dönün.İşte tam bu noktada iken ellerinizin gerilip gidonu hala rahatça kavrayabilmesi gereklidir.

Yani fala uzakta iseniz bu tam sola-sağa bakış anında kollarınız gerilir; bu olmamalıdır, biraz daha yakınlaşmalısınız.

Motosiklet Bakış Ayırma
Bakış için tam dönüş anı

Belki Size De Lazım

Motosiklette doğru oturuş her zaman yeterli olmayabilir. Bazen “gidon yükseltici” takmanız gerekebilir. Gidon yükselticiler gidonun bağlantı noktasına takılan metal parçalardır. Gidonu yükselterek kollarınızı yere paralel hale getirmeye yararlar ve çok işe yararlar, üstelik, ucuzdurlar.

gidon yükseltici
gidon yükseltici

Motosiklette doğru oturuş konusunu çalışınız, bir kez doğru konumu bulunca çok daha rahat süreceksiniz.

Bu yazı ilginizi çektiyse, “Motosikletlerde Ayak Nereye Konur?” yazısını okumak isteyebilirsiniz.

Yorumlar

“Motosiklette Doğru Oturuş / Konumlanma (Postür)” için bir yanıt

  1. […] Bu yazı ilginizi çektiyse “Motosiklete Nasıl Oturulur?” yazısını okumak isteyebilirsiniz (okumak için burayı tıklayın). […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir