motorhikayesi SM - Çenenle Bak

Çeneyle bak: motosiklette bakış

Motosiklette çeneyle bakış, motosiklet sürmenin ana kuralıdır.

Motosiklet bedenden çok akılla sürülen bir araçtır. Ve motosikleti iyi sürmek, beyinsel bir faaliyettir. Ve de bunun en önemli kısmı bakıştır. Motosiklette bakış çene ile yapılır, motosiklette çeneyle bakış ana bakış tekmiğidir ve şarttır (Motosiklette Bakış Ayırma Nasıl Yapılır? yazısı için buraya tıklayınız).

Motosiklette çeneyle bakış: çenedeki göz ile bak

Çenenizde bir göz olduğunu düşünün; işte gideceğiniz yere başınızı çevirerek, çenenizi gitmek istediğiniz yere, çıkışa hizalayarak bakmanız gerekir.

Motosiklet bakış dediğimde bilin ki bakış ayırın diyorum; yani kafanızı çevirin. Ve korkmayın, bir şey olmaz 🙂

motosiklette çeneyle bakış, bakış ayırma

Motosiklette bakış çene ayırma acemiyi korkutsa da ayrıntılı örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Altın kuralı unutmayın: (çenenle) baktığın yere gidersin


Motosiklette çeneyle bakış: Neden böyle?

İnsan vücudunda denge işi, kulak içindeki organcıklarımızla ölçülüyor. Orta kulak bedenimizin her yöne eğimini her an takip ediyor. Beynimiz dengede kalmak için bu bilgiyi takip ediyor. Kaslara gerekli komutları veren beyin, dengemizi otomatik olarak sağlıyor. Bu iş otomatik yani biz farkında olmadan gerçekleşiyor. Sonuçta beyin yapıyor ve bizim kontrolümüzde değil. Dahası, bu bir refleks süreci olduğu için kontrol edemiyoruz.

İşte çenedeki gözle bakmak, kafayı yere paralel tutmamızı sağlıyor. Vücut yatık olsa da

Bakış için bir diğer önemli nokta Görsel Sınır Noktasıdır; limit noktası olarak da bilinen bu kavramı bilmiyorsanız, lütfen buraya tıklayarak ilgili yazıyı okuyunuz.

Bu yazı “Güvenlik Tavsiyesi – Görsel” kategorisinde yayınlanmıştır, kategorideki diğer yazılar için lütfen buraya tıklayınız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir