motosiklet viraj çizgileri kapak görseli

Motosiklet viraj işaretleri kazaları engeller mi?

Doğru çizgide olmak motosiklet kazalarını engelliyor

Basit ve etkili bir hamle: yeni motosiklet viraj işaretleri, motosiklet sürücülerinin sol virajlarda güvenli tarafta kalmalarına yardımcı oluyor. Yol üzerine konan ek işaretler, motosiklet sürücülerinin viraj çizgisini gösteriyor ve hatalı dönüşleri ciddi oranda azaltıyor.

Sert (ya da hızlı) virajlarda hatalı çizgide olmak ve sonucunda karşı şeride geçmek, taşmak kaza sebebi. Bunu engellemek için sola dönüş hattı ve apekste güvenli bölgeyi işaretlemeye başlamışlar Avrupa’da.

Yeni uygulama özellikle dar, devamının görünmediği virajlarda çarpışma riskini azaltmayı hedefliyor.

“Sadece yol işareti bunu becerebilir mi?” diyebilirsiniz. Ama unutmayalım ki özellikle ıslakken bu tür işaretlerin üzerinden geçmemeyi tercih ediyoruz. Yani boyalı alanlardan geçmemek içimizde var. Ki bu yağışlı havalarda artan kayma ve kaza oranlarını azaltmak için doğrudan etkili olacağını gösteriyor bizlere.

Bu fikir ilk olarak 2016’da Avusturya’da denenmiş. Toplamda kırk kadar virajda çubuk ya da elips işaretleriyle güvenli hat işaretlemişler. Sonuçlar hemen ortaya çıkmış: işaretlerin koyulmasının hemen ardından ciddi kazalar görülmez olmuş.

Rakamlar virajlardaki düşme ve çarpmalarının %80 oranında azaldığını göstermiş. Ki bu çok büyük bir fark. Düpedüz insan hayatı kurtarıldığı açık.

Lüksemburg Ardenler de çok sayıda motosiklet kazası olan bir bölge. Avusturya’daki rakamlardan sonra beş güzergahta yaklaşık elli virajda işaretleme yapmışlar. Etkisini görmek için işaretlemeden önce virajlara video kameralar konmuş. Sonuç: işaretleme yokken çok sürücü virajda yanlış sürüp karşıya geçerken, işaretlemeden sonra neredeyse sıfıra inmiş

Kaymaz boya ile uygulanıyor

Motosikletçiler için yol işaretleri

İşaretleme için malzeme olarak “kaymayı önleyici maddeler eklenmiş soğuk sürtünme plastiği” kullanılıyor. Bu malzeme, yön okları veya yaya geçitleri gibi yol boyalarından daha iyi bir tutuş sağlıyor. Kısacası yeni uygulanmaya başlayan bu yol işaretleri boyalar gibi kaygan değil. 

Bunun çok basit bir sebebi var: virajda fazla hızlıysanız ya da arkanız kayarsa içeriye -yani karşı şeride- doğru kayarsınız. Bu da bizimkisi gibi sağdan akan trafikte sola dönüşlerde karşı şeritten gelenle çarpışmanız sebep olur. Birazdan aşağıda açıklayacağım gibi sağa dönmek teknik olarak daha zor olsa da hata yapıp içe kaydığınızda karşı tarafa geçmezsiniz.

Sağa doğru şekilde dönmek daha zordur

Motosikletle doğru çizgide sağa dönmek teknik beceri ister. Sağa dönüşlerde zorluk, gaz kontrolü ile birlikte gidon komutu vermektir. Fazla (gereğinden fazla) gaz açmak ise karşı şeride geçmek sonucu doğurur. Bu yüzden, özellikle dar (veya firkete) virajlarda gaz kontrol becerisi gereklidir. Ama tabii ki esas çözüm doğru hızda ve doğru çizgide olmaktır.

Dar sağ virajlar ve doğru çizgi

Özellikle dağ geçişlerinde dar sağ dönüşler vardır. Tehlike yaşamamak için yapmanız gereken şu:

Virajdan (hayli) önce,- sola, orta çizgiye yakın bir yere konumlanmalısınız. Bu dışarıya çıkıp görüş açınızı arttırmaya yarar. Bununla birlikte güvenliğinizi asla riske etmeyip karşıdan gelen trafiğe azami dikkat etmelisiniz. Karşıdan gelen araçlara yakın geçmek bir seçenek değildir. Kendinize güvenseniz bile bunu asla yapmayın. Bunun yerine gazı kapayarak, karşıdan gelenlerin geçmeleri için zaman verin.

Yapmanız gereken viraja mümkün olduğunca geç girmektir. Bu şekilde yaparsanız, yani viraja geç girerseniz çıkışta dışarı açılma tehlikesini azaltırsınız. Bir sonraki başlık altında bu anlattığımın ayrıntılı bilgisi var, bir göz atın.

Bu yazı Motosiklet Sürüş Teknikleri ve Makaleler kategorilerinde yayınlanmıştır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir