Motosiklet ve Kask

Uzatmaya gerek yok, kask kafalı olun!

Kolunuza takmanız ise tam delilik, kafanıza bir şey olmasa bile, düştüğünüzde kolunuzu dirseğinizden kıracağınız kesin, o darbe nereye gidecek sanıyorsunuz? 🙂

Kask Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kaskımı düşürdüğümde zarar görür mü?

ARAI: Sadece kaskın yüzey hasarını değerlendirebilir ve güvenlik kontrolü anlamında fikir verebiliriz. Yarış ve trafik kazaları deneyimlerimizden, Arai’nizi kullanmaya devam edip etmeme konusunda karar vermek için genellikle en iyi merci sizsiniz. Arai kaskların dış kabukları gerçekten güçlüdür, bu nedenle genel olarak düşük bir yükseklikten bir düşürme kabuğa hasar vermez. Ancak kaskın göremediğiniz kısmındaki EPS polistiren katman darbe sırasında enerjiyi emer ve bu kısım çıkarılabilir olmadığından kaskın dahili olarak hasar görüp görmediğini söylemenin % 100 kesin bir yolu yoktur. Herhangi bir şüpheniz varsa yeni bir kask satın alın!

Kaskımın iç kısmını nasıl temizlerim?

ARAI: En iyi sonuçlar için, çıkarılamayan iç astarı ılık su ve hafif bir şampuanla temizleyin; çok fazla ıslatmamaya dikkat ederek, astarı nemlendirmek için bir sünger veya bez kullanın. Kururken, kaskın çok fazla ısınmamasına dikkat edin, çünkü bu iç EPS astarına zarar verebilir. Oda sıcaklığında kurumaya bırakın, asla sobaların veya diğer ısıtma cihazlarının yakınında kurutmayın, çünkü yüksek sıcaklık iç katmana zarar verir.

Çıkarılabilir astarımın kapaklarını nasıl temizlerim?

ARAI: Elde yıkayın, bir havluyla nemlendirin ve ardından hava ile kurutmak astarınızı temiz ve taze tutmak için harika bir yoldur.

Kask Vizörümü nasıl temizlerim?

Vizörler, ömrünü uzatmak için çizilmeye karşı çok güçlü bir kaplamaya sahiptir. Bu katmanı imal etmek için kullanılan polikarbonat malzeme çok güçlü ve dayanıklıdır, ancak kırılmaz veya hasara karşı geçirimsiz değildir.
Fren hidroliği, yağ giderici, benzin ve hatta benzin dumanı gibi etkenler vizörü hızlı, kolayca ve çoğu zaman görünmez şekilde zayıflatabilir. Kalkanınızı herhangi bir kimyasal maddeye maruz bırakmamaya özen gösterin. Vizör temizliği sadece ılık su ve mikro fiber bezle yapılmalıdır. Vizörün üzerine ılık suya batırılmış bir mikrofiber bez koyup beklemek, böcek kalıntılarını yumuşatır ve temizliği kolaylaştırır.

Kaskımı saklamanın en iyi yolu nedir?

Kask tercihen su ve yumuşak sabun kullanılarak temizlenmeli, bekleterek kurutulmalı ve daha sonra orijinal mavi veya gri bez kask çantasında saklanmalıdır. Her zaman güçlü kimyasallardan ve akaryakıtlardan uzak, iyi havalandırılmış kuru bir ortamda saklayın.

Kaskı neden çene parçasından taşımamalıyım?

motosiklet kask taşıma

Kaskı elinizle çene parçasının içinden taşımak çene parçası malzemesini ve yanak yastığı malzemesinin bir kısmını kırıp zayıflatacaktır.
Kaskı taşımanın en iyi yolu, kayışı bağlamak ve çene kayışını taşıma kolu olarak kullanmaktır.

Kask kutusundaki silikon sıvısı ne işe yarar?

Bu sıvı, vizör menteşe sisteminde kullanılan plastik parçalar için bir yağlayıcıdır. Lütfen çok az miktarda kullanın.

Boyama ve çıkartma kaska zarar verir mi?

ARAI: kasklarının boyanmasına izin verilir (kılavuzunuzdaki talimatları kontrol edin), ancak boyamadan önce tüm plastik (polikarbonat) parçaları çıkarın. Boyanın aşındırıcı buharlarının, kaskın iç kısmına zarar vermemesi için (kauçuk) lastikleri ÇIKARMAYIN ve kaskın içini tamamen örtmeyin.
Kendinden yapışkanlı çıkartmalar (“etiketler”) kask üzerinde kullanılabilir, malzeme üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Her durumda iç astarı, çene kayışını veya trim lastiklerini çıkarmayın!

İlgili Yazılar

Tüm kask yazılarını görmek için tıklayınız.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?