İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Acemileri İçin » Motosiklet kıyafeti ilk alış veriş

Motosiklet kıyafeti ilk alış veriş

  Motosiklet donanımları bir sürücünün en büyük yardımcısı ve olmazsa olmazıdır. Motosiklet için ilk alış veriş genellikle yanlış yapılır. Bu yazımızda motosiklet kıyafeti alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşacağız. Her şeyden önce bilmek gerekir ki motor donanımlarında yazlık ve kışlık ayrımı vardır. Bu şu demektir:

  1) Yazlık malzemeyle kışın motor kullanamaz, donar;
  2) Kışlık malzemeyle yazın motor kullanamaz, pişersiniz.

  Dolayısıyla yazlık ve kışlık olmak üzere iki set kıyafetinizin olması gereklidir. Tabii ki bu parasal açıdan biraz zorlayıcı olmakla birlikte işin gideceği yer orasıdır 🙂

  kaza hasar oran grafiği

  Motosiklet ilk alış veriş için nelere dikkat edeceksiniz?

  Ayakkabı

  Motosiklet donanımları içinde en çok ihmal edilenidir. Daha koruyucu olması açısından bot tavsiye edilir. Botlar bileklerinizi hatta çizmeler kaval kemiklerinizi de korurlar. Benim duyduğum gördüğüm kadarıyla Daytona kış için en iyi botlardan birisi (tabii ki bir çok markanın çok iyi kışlık botları var).

  Eldiven

  Birinci vazifesi düştüğünüzde elinizi korumak ise de, ikinci görevi ellerinizi dış hava şartlarından yalıtmaktır. Bu yalıtma ne kadar önemlidir diye soruyorsanız bilin ki kışın beş dakika içerisinde ellerinizi kullanamayacak duruma gelirsiniz.

  Mont / Ceket / Kaban

  • Büyük mont almayınız. Tüm motor donanımları gibi montlar da tam üzerinize göre olmalıdır. Bunun sebebi üzerinize tam oturması ve düştüğünüzde korumaların doğru yerlerde kalmasını sağlamaktır. Bol bir montla düştüğünüzde korumalar sağa sola kayacakları için doğru yerlerde kalamaz ve işe yaramazlar.
  • Kış için en iyisi kabandır. Yani mont gibi belinizde kalmayan kalçalarınıza kadar inen ceketten bahsediyoruz. Uzun olmaları belinizi ve böbreklerinizi korumada daha iyi sonuçlar verecektir.

  Gerek mont gerek kabanlarda kol ve bel bölümünde ayarlanabilir gergiler bulacaksınız. Bunları  sizi rahatsız etmeyecek kadar sıkı konuma getirin. Bol durmalarının size bir faydası olmayacaktır. Orada bulunmalarının sebebi sıkılmalarıdır, bol durmaları değil.

  Kask

  motosiklet kask beden

  Düşmeden de koruyan en önemli parça. Yüz km./saat ile giderken yüzünüze çarpacak arı sizi motordan düşürecek tepkiyi doğurur. O sebeple motora asla kasksız binilmez.

  Doğru kask ölçüsü zor bulunur. Bu sebeple internetten almak yerine gidip deneyebileceğiniz bir yer bulsanız daha iyi olur.

  Yine de işinizi kolaylaştıracak bir kaç tavsiyemiz var. Kaskların ölçüleri santimetre cinsindendir. Bir mezura ile kafanızın ölçüsünü alın. Kafanızın en geniş noktası neresiyse, ki burası kulaklarınızın hemen üstüdür, orayı ölçün. İşte bu kask ölçünüzdür.

  Kaskın kafanıza tam oturması, kafanızı sağa sola çevirdiğinizde oynamaması, gezmemesi gerekir.  Bir elinizi arkasına bir elinizi de çenenizin altına koyarak kaskı kafanızdayken çevirmeye çalışın. Dönmemesi gerekir. Dönüyorsa büyüktür. Hemen bir ufağını deneyin.

  Kapalı kask en güvenli kask türüdür.

  Boyut olarak iyi bir kask ilk giyişte biraz baskı uygulamalıdır kafanıza. Çünkü içindeki süngerler henüz ezilmemiştir. Giydikçe yanaklarınızın ve şakaklarınızın üzerindeki süngerler biraz ezilecek ve tam oturacaktır.

  Bir not: Kask tam kapalı kasktır (full face denen tür). Açılabilen, çene kısmı açık kasklar tam koruma sağlamazlar, sağlayamazlar. Açılabilir alayım, kaparım dersenzi biliniz ki yazın trafikte onu açık kullanacaksınız. Kapalı kaskla başlayın ve böylelikle kapalı kask normaliniz olsun. Yazın falan sinir eder ama kapalı kask kadar iyi koruma sağlayan başka bir kask türü daha yoktur.

  Bilgi: Ölümlü kazaların çok büyük çoğunluğunda ölümcül darbe ÇENEDEN alınmaktadır. Bu sebeple en koruyucu kask tam kapalı (full face) kasktır.

  İlave: Kaskı ikinci el almak çok doğru değildir. Zira kask bir kere bile düşse koruma gücünün önemli bir kısmını yitirir. Bu nedenle kaskınızı mümkünse sıfır alınız.

  Ek yazı: Kask Elde Yürürken

  Tulum

  Kolaylık kralıdırlar. İstediğinizi giyer ve üzerine tulumu geçirirsiniz. Korumalar tulumun üzerindedir, böylelikle hem güvenli hem de indiğiniz anda istediğiniz kıyafetle olma şansına erişmiş olursunuz.

  Kış için mükemmeldirler, fakat yazın biraz zorluk çıkarırlar.

  Peki Bunları Nereden Bulacağız?

  Bu donanımları almak için bir çok seçeneğiniz mevcut.

  Bir çok dükkan, web sitesi, hatta GittiGidiyor gibi siteler üzerinden bir çok bireysel satıcı ile bile ulaşabilirsiniz korunma donanımlarına. Bununla beraber ben ve çevrem Motomax adlı siteden veya doğrudan Motomax İzmir’den alışveriş yapıyoruz. Aklınıza neden adres, marka, kişi veriyorsunuz sorusu gelebilir. Zira bildiğim ve gördüğüm bu, Motomax en ucuz satıcı. Yine de internette araştırma yapmak, yorumları okumak her zaman faydalı olacaktır.

  Bir diğer tavsiye ise ebay gibi Avrupa sitelerinden ikinci el malzeme almaktır. Bu seçenek özellikle Avrupa’ya gidip gelen, tanıdığı olan kişiler için çok mantıklıdır. Avrupa’da iyi durumda ikinci el malzemeler hayli düşük fiyatlara satılıyor; doğrudan kullanıcıdan almak gibi bir seçenek her zaman daha avantajlı ne de olsa.

  Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.