MAIDS kaza raporu kapak

MAIDS 2.0 Motosiklet Kaza Raporu

Motosikletler kaza yaptı, verileri toplandı

Güney Kaliforniya’da geçekleşmiş 53 kazadan toplanan bilgilerle oluşturulan HURT raporundan sonra yeni bir araştırma var.

MAIDS  2.0 Motosiklet Kaza Raporu araştırması geniş ölçekli yapıldı ve özeti yayınlandı.

1981’deki Hurt Çalışmasından (on yıl kadar önce yapılmıştı) sonra gerçekleştirilen ilk büyük kapsamlı araştırma. MAIDS 2.0, Avrupa’da beş ülkede, 2000’den fazla değişkenin değerlendirildiği 921 kazada, ek 923 olayın katılımıyla yapılmış. Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya ve İtalya’yı kapsayan bir bölgede verilerin kıymetlendirilmesiyle gerçekleşti. Soruşturma Avrupa Motosiklet Üreticileri Derneği’nin gözetiminde ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle hayat buldu.

MAIDS 2.0, 100’ü ölümle biten 921 kazayı konu alıyor. Bunların 25 adedi 50 cc. motosikletler ve 75 adedi de 50 cc. ve üstü.

***

Özette öne çıkan konular şunlar:

50 cc.’ye Kadar Olan Motosikletlerdeki Kazalar

  • 50 cc altı motosikletlerin içinde skutırların ölüm oranı moped gibi motosikletin bacakların arasına konumlandığı modellere göre daha yüksek.
  • Yine 50 cc altı modellerde 41 ve daha üzeri yaşlarda olanların ölüm oranı genç kazazedelere göre 8,5 kat daha fazla.
  • Ölenlerin %64’ü başka bir araç yüzünden değil, kendi kendilerine kaza yapmışlar ve büyük oranda yoldaki tehlikeleri geç fark ettikleri ve gerekli tepkileri (manevraları, hareketi) veremedikleri için kaza yapmışlar  (ileri bak, eğitim al).
  • Kazaların büyük kısmı şehir merkezlerinde ya da çok yakınlarında gerçekleşmiş.

50 cc. Üzeri Motosikletlerdeki Kazalar

“50 cc ve üzeri motosikletlerde en çok ölümlü kaza spor motosiklet sınıfında gerçekleşti.”

Yine bu grupta, ölümle sonuçlanan kazalarda motosiklet hacminin ve azami süratinin kayda değer farklılık yaratmadığı ortaya çıkıyor. Ek bilgi: sürücü 22-25 yaş aralığında olduğu ve kaza anında aşırı sürat yaptığı durumlar hariç.

  • En yüksek ölümlü kaza oranı 26-40 yaş arasında gerçekleşti.
  • Tıpkı 50 cc. altı sınıfta olduğu gibi bu sınıfta da, büyük oranda, sürücü, başka bir aracın kazaya karışma durumu olmadan, kendi hatası sebebiyle öldü. En sık yapılan hata sürücünün yol tehlikelerinde verdikleri yanlış kararlar olarak öne çıktı; motosiklet sürücülerinin %44’ü de kaçış manevrasını doğru yapamayarak araçlarının kontrolünü kaybettikleri ortaya çıktı   (ileri bak, eğitim al, hayatta kal).
  • Ölümlerin büyük çoğunluğu kırsal alanlarda gerçekleşti.

***

Büyük ve küçük hacimli olsun tüm motosiklet sürücülerinin alması gereken öncelikli mesajlardan bazıları ise şöyle özetleniyor:

Gece sürüşü ölümcül olabilir. MAIDS raporuna konu olan bir çok kaza gündüz vakti gerçekleşmiş. Bununla birlikte, ölümcül kazalar gözle görülür şekilde gece vakti daha belirgin olarak gerçekleşmiş.

Ana yollar tehlikelidir. ölümlerin büyük kısmı düz yollarda ve ana yollarda gerçekleşiyor.

Ehliyet alın (bu ülkemizde: “Ek eğitim alın!” demek oluyor unutmayalım). Sürücü ne kadar eğitimsizse o kadar kaza yapmaya yakın oluyor.

Koruyucu donanım ile sürün. Araştırmadaki 921 kaza 3417 yaralanma – sakatlık ile sonuçlandı. Bu yaralanmaların %31.8’i alt kısımda, %24.3’ü üst kısımda ve %18.4’ü de baş bölgesinde oluştu.

İlgili bağlantılar ve kaynaklar

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin ve Püf Noktası kategorilerinde yayınlanmıştır; kategolerin diğer yazıları için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir