İçeriğe geç
Ana Sayfa » Motosiklet Haberleri » KTM Demo Mode: en iyi KTM bedavaya!

KTM Demo Mode: en iyi KTM bedavaya!

Ama sadece 1500 km. için

Ücretli özellik mantığı motosikletlere geldi. Bu işi ilk olarak BMW’de arabalar için görmüştük. Sistem aynı sistem ama motosiklet dünyasında ilk kez duydum. KTM Demo Mode programı ile motosiklet dünyasında ilk uygulayıcısı oldu. Kısaca, motosikletin özelliklerini abonelik şeklinde kullanma işi diyebiliriz.

Biraz daha açayım. Full bir BMW alıyorsun ama hangi özelliklere abone olduysan (para ödüyorsan) ancak onları kullanabiliyorsun. Garip değil mi? Arabayı alsam da işlevlerini satın alamıyorum 🙂

Bunun mantığı şu, ürünü satmakla kalmayıp, bir kere sattıktan sonra da devamlı gelir kapısı açıyor üreticilere. Mantıklı mı? Değil. Gerekli mi? Bizim (kullanıcıların) açımızdan hiç değil. Diğer yandan üreticiler için rüya gibi… Ve bunun için ufak ufak denemelere başladılar ama yakında bunun bize kabul ettirecekler.

Diğer yandan şu görüş var (ve bence dayandığı haklı bir nokta da var): “Almadığın ama kullandığın bir özellik. Denemekte ne zarar olabilir?”

KTM kapıyı açıyor

İşte bu işe, şimdi KTM’nin yenilenen 890 modeliyle şahit oluyoruz. KTM 890 Adventure R modelinin 2023 modelinde teknik birçok yenilik var. Bu özelliklerle birlikte bir de KTM Demo Mode adında, basit ettiğim özelliği getiriyor. Yeni Demo Mode satın almadığımız özellikler dahil her şeyi ilk 1500 km.’de denemenizi sağlıyor. Bu açıdan bakınca: neyi alıp neye gereksiz para vermeyeceğinizi görmek için mükemmel fırsat.

Servis mantığının ilave faydası

Demo Mode ile denediniz ve mesela arazide işe yarayacak bir işlevi beğendiniz. Buna karşılık araziye çıkmak için daha aylar var? İşte internete bağlanarak güncelleme alabilen (ya da cep telefonunuz üzerinden güncelleme yapabilen bir model ise) bu özelliği/işlevi yaza doğru açıp kışa girerken kapayabilirsiniz. Tıpkı Netflix aboneliği gibi.

Burada belirleyici olan hizmetin fiyatı tabii ki. Bu da bizi bir sonraki başlığa götürüyor:

Peki bu teknolojiyi kötüye kullanmak değil mi?

Hmm, evet, galiba evet.

Sonuçta bunun yazılım işi olduğunu biliyoruz. Yani maliyeti neredeyse yok üretici için. Dolayısıyla ilave özellik olarak satmanın dışında bir maliyeti yok bunun üreticilere. Fakat tabii ki hangi üretici daha fazla gelire hayır diyebilir ki?

Eh, bu işi bir de yine -Netflix gibi diyelim- aylık paraya çevirme hırsı olabilir. Yani asla sahip olmayacağınız, parasını ödediğiniz sürece sizin olan (aslında hiç sizi olmayan) bir dünyaya mı gidiyoruz?

Crack/hack motosikletlere gelecek mi 🙂

Zorlama ve dayatma olursa şüphesiz. Birisi sinir olup kıracak (muhtemelen 15-20 yaşında bir çocuk) ve forumlardan tüm dünyaya yayılacak…

***

Bu yazı Motosiklet Haberleri kategorisinde yayımlanmıştır. Kategorinin diğer yazılarını görmek için lütfen buraya tıklayınız.

“KTM Demo Mode: en iyi KTM bedavaya!” hakkında 1 yorum

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir