KTM 390 Adventure Geldi Geliyor!

KTM Duke 390 ADV Arazi

KTM 390 ADV ile Ortalığı Sallayacak Gibi

Herkes yapmışken KTM geri kalamazdı değil mi?

Avusturya’lı deliler 390’un arazi modelini hazırlıyorlardı biliyoruz. Tabii ki bu arada bir çok rakibi sahnede yerini almıştı bile. Çünkü ufak hacimli modeller giderek daha da çok ilgi çekiyor ve gençleri cezbediyor.

Teknik Özellikler

The 390 Adventure büyük hacimli abilerinin özelliklerine sahip
The 390 Adventure donanım açısından büyük abilerinden aşağı kalmamış.

390 Adventure 373 cc.’lik üstten çift egzantrikli, 390 Duke motoruna sahip. Kablolu sürüş (ride-by-wire), denge mili, ve PASC denen kaydırmalı debriyaja sahip.

Güç birimi (motor) çelik trellis kafes (şasi) ile sarılmış ve WP (marka) APEX süspansiyonla tekerlere bağlanıyor. 43 mm.’lik çatal enduro bölümüyle birlikte geliştirilmiş ve işlevlerini, tepkilerini özelleştirebilmek (ayarlamak) mümkün; bu sınıfta kalite giderek artıyor ve 390 Adventure özellik konusunda üst sınıfla farkı kaldırmış; çok iyi iş!

Ön Taraf

Önden görünüş mevcut model yelpazesinin çizgilerine uyumlu ve sert görünüme sahip. Evet kesinlikle sıra dışı bir bakışı var ama etkileyici olduğu da bir gerçek. Eski KTM’ler de böyle anormal görünürlerdi ama artık hem alışılmadık hem de çok daha etkileyici görünüyor yeni KTM modelleri.

LED farlar hem önde hem arkada mevcut, ufak da bir rüzgarlık var. Bu ne işe yarar demeyin çünkü asıl görevi gösterge grubunu temiz tutmak, sizi rüzgardan korumak değil 🙂

Önden bakınca abiler, 1190 ve 1290 gibi görünüyor 390 ADV ama ön teker biraz fazla büyük kalmış gibi. Gerçi bu tercih yolu iyi tutmak ve arazide de avantajlı olmak anlamına geliyor ama jantın telli değil döküm olduğunu düşünürsek arazi başarımı (performansı) pek önemsenmemiş. Yine de büyük ön jant daha iyi yol tutmak demek.

Resmi tanıtım videosu

Sürüş Pozisyonu

Dik oturuyorsunuz, sele 33.6 inches yüksekte ve elcikler de yüksekte. Hünkar gibi oturup çevreyi selamlayabilirsiniz 🙂

Deponun şekli ve selenin olduğu orta bölümün genişliği ne arazi ne de gezinti motosikleti, ikisini ortasında bir denge tutturulmuş. Bu da demek oluyor ki pegler üzerinde ayağa da kalkabilir, virajarda depoya dizlerle sarılabilir aynı zamanda da uzun yolda rahat edebilirsiniz.

KTM 390 ADVENTURE

Menzil

Menzil uzun, bu iyi bir özellik. Fabrika verileri 14,5 litrelik depo ve 400 km. menzil diyor (249 mil) ve bu değer araba kadar iyi! Tabii ki bu menzil fabrika verisi ama en en kötüsü yine 300 km. menzil eder ki bu da iyi bir değer.

Bir diğer ilginç nokta da, bu değerlere göre 100 km.’de 3,65 litre benzin tüketimi; eh bu da çok iyi bir değer. KTM son dönemde yakıt tüketiminde tutumlu olmaya da önem veriyor; yine çok iyi iş KTM!

Elektronik Özellikler

Yok, Yok!

390 ADV büyük motosikletlerde görmeye alışık olduğumuz özelliklerle geliyor. Bu ufak hacimli modellerin eskisi gibi tu kaka olmadığını, aksine tam donatıldığını anlatıyor bizlere.

Kapatılabilir (arazi modlu) ABS’den çekiş kontrole, viraj ABS’sinden 5 inçlik tamamı renkli TFT ekrana hatta KTM My Ride uygulaması üzerinden Bluetooth bağlantısına kadar donatılmış…

Lastikler Continental TKC70 ve 100/90-19 ön, 130/80-17 arka ölçülere sahip, 6 oranlı vites kutusu var ve BOSCH marka püskürtmeli (enjeksiyon) yakıt yönetimi mevcut.

2020 KTM 390 Adventure Ne Kadar İddialı?

KTM Duke 390 ADV iki yan
Sınıfının en dolu modeli!

Kuru ağırlık 158 kilogram. Ne kadar hafif o kadar iyi demiş miydik? Evet hafif ama daha ağır abilere yumruk salladığı da aşikar! En yakın rakibi Kawasaki Versys-X 300 olsa da Kawa bu KTM ile ringe çıkmaya çok istekli olmasa gerek çünkü hem daha pahalı kalıyor, hem de daha az özelliğe sahip.

KTM 390 Adventure en iddialı rakibini tek yumrukta yere seriyor sayın sürücüler…

Kaydırmalı debriyaj, ayarlı süspansiyon, arazi ve viraj ABS’si, güç, dengeli ve burulmaz şasi, üst sınıf elektronikler üstüne TKC lastikler, Bluetooth, renkli TFT konsol derken iddiası arşa çıkıyor KTM’nin. 

Şu açık ki KTM bu sınıfın asilzadesini piyasaya sürmüş. Gençlerin ilk motosikletinin KTM olmasını hedeflemişler; malum, nasıl başlarsan öyle gider…

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır, kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayınız.

Sonuç

KTM 390 Adventure Alınır Mı?

KTM-390-Adventure

Sınıfının en iddialı, en zengin, en özellikli motosikletini yapmış KTM; kesinlikle başa güreşir.

390 ADV Başlangıç Motoru Olur Mu?

The 390 Adventure büyük hacimli abilerinin özelliklerine sahip

Zor soru, başlangıç motosikleti olmak için fazla güçlü olsa da doğru bir başlangıç için (kapalı alanda eğitimle başlayarak) çok da kötü bir tercih olmayacağını düşünüyorum.

KTM 390 Adventure Özellikleri

KTM390-Adventure

Daha iyisi yok: kaydırmalı debriyaj, ayarlı süspansiyon, arazi ve viraj ABS’si, güç, üst sınıf elektronikler üstüne TKC lastikler, Bluetooth, renkli TFT konsol derken iddiası arşa çıkıyor KTM’nin. 

KTM 390 Adventure Nasıl?

Ufak motosikletlerde bu kadar zengin donanıma ulaşmak zor. Sürüşü ve özellikleriyle kesinlikle çok iyi bir motosiklet.

Bu yazı Motosiklet Tatınım kategorisinde yayınlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın