Korkuyorum Ve Rahat Süremiyorum

Motor Hikayesi Motosiklet blog - Makaleler Öne Çıkan Görsel

Korkmak tanımamaktan ve bilmemekten kaynaklanır.

Motosiklet sürmek beynimizin alıştığı ve bildiği bir eylem değildir. Bu sebeple “öğrenilmesi gereken bir süreçtir”. Eğer “eğitim – alıştırma – oturtma” dönemlerini yapmadan sürmeye çalışırsak beynimiz bilmediği henüz öğrenmediği ve alışmadığı motosikleti bildiği kadarıyla ölçer biçer ve değerlendirir.

İşte bu noktada “Hayatta Kalma Tepkileri” devreye girer (ilgili yazımı daha sonra okumanızı tavsiye ederim). Bunun sebebi beyninize motosiklet kullanmayı öğretmemiş olmanızdır.

Örnek vermek gerekirse, virajlar en iyi konudur. Beyniniz doğru viraj dönmeyi bilmezse, virajlarda sizi uyarır. “Düşüyoruz! Yan yattık! Tehlikedeyiz!” diyerek devreye girer ve sizi paniğe sevk eder. Dönebileceğiniz virajları da dönmenizi engeller.

Oysa alıştırmaları yapar, beyninizi tehlikeli değil, doğru şekilde döndüğünüze ikna ederseniz korku ortadan kalkacaktır.

Bir kere doğru döner, beyninize doğru olanı gösterirseniz; tahmin ettiğinizden daha çabuk ve kolay rahatlayacaksınız. Zira beyniniz güvenli olanı öğrendiği için sizi uyarmaktan vazgeçecek, hatta siz farkında olmadan her seferinde doğru dönmeye hazırlayacaktır.

Not: Doğruyu yapmaya çalışırken kendinizi zorlamayın. Beyniniz sizi korumaktan vazgeçmeyecektir. Hızınızı kendinizi rahat edeceğiniz seviyeye kadar düşürün. bu arada çok okuyun. okumak, beyninizi ikna etmek ve kendinizi hazırlamak için en geçerli tekniktir. Bir diğer teknik ise yapacaklarınızı önceden zihninizde canlandırmanızdır. Beyin bu şekilde daha iyi uyum sağlar ve hazırlanır (profesyonel sporcular da bu tekniği uygularlar).

“Korkuyorum Ve Rahat Süremiyorum” için bir cevap

  1. Geri bildirim: Bu Siteyi Nasıl Kullanacağım? | Motor Acemisi

Bir Cevap Yazın