İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Acemileri İçin » Motosiklet kıyafet ve donanım (kask, dizlik, vb.)

Motosiklet kıyafet ve donanım (kask, dizlik, vb.)

  Motosiklet kıyafet donanım tavsiyeleri

  Motosiklete başlayınca bir çok kıyafet, aksesuar, koruma, çanta gibi malzemelere ihtiyaç duyarız. Bu yazımızda her bileşenle ilgili ayrıntıyı bulabilirsiniz. Motosiklet kıyafet donanım tavsiyeleri yılların tecrübesi ile işinize yarayacak noktaları anlatıyor.

  Kış Kıyafetleri

  Kışlıklarda mont ve kaban olarak iki seçeneğiniz var. Ben kabanları tercih ediyorum çünkü oturunca daha çok korudukları bir gerçek. Soğuk havalarla mücadele için mont yerine daha uzun modelleri tavsiye ederim.

  Bunların altı polarlı olanları var. Boyundan aldığınız soğuğu kesmekte ve göğsünüzü korumakta çok başarılı altı uzun olanlar. Onlardan alın.

  Üşenmeyin, çizme alın. Ucuza olanları da var ve çok iyi iş görüyorlar. Soğuk ve yağmurda en iyisi çizmedir. Çizme yoksa da mutlaka ayak bileklerinizi  örten bir şey giyin. Bileklerden içeri giren soğuk adamı mahveder.

  Farklıdır, çünkü yazlıklar montun kolunun içine girer ve sürdükçe gelen havayı kollardan montunuzun içine basar. Kışlıkların ise bilek kısmı uzundur, montun kollarının üzerine çıkarak gelen havayı içeri almaz. Bu da sizi çok rahatlatır.

  Bu arada elleriniz kışlık eldivenle de üşüyorsa “eldiven içlikleri” ne bakın. Spor malzemeleri, termal kıyafetler satan yerlerde bulabilirsiniz. Kışlık eldivenlerinizin içine onları giyerseniz fark ediyor.

  Cold Killer aslında bir marka. Diğer markaların da benzer ürünleri var. Bu ürünler rüzgarı ve soğuğu kesiyorlar. Montunuz ıslansa da soğuğun içinize geçmesini engelliyorlar ve çok büyük konfor sağlıyorlar. Pahalılar ama değerler inanın. Bu arada bu ürünleri dalgıçların neoprenden yapılmış malzemeleriyle karıştırmayın. Neopren apayrı bir şey ve motosiklette işe yaramaz…

  Birincisi çıplak tene giyilmelidirler. İkincisi ise ucuzlarının işe yaradığını hiç görmedim… Hava biraz ısındığında da güzel terletirler bilginiz olsun 🙂

  Yaz Kıyafetleri

  Yazın sürerken terleyeceksiniz. Bu saçın yağı ile birleşince kaskınız bir süre sonra kokacak. O yüzden başlık kullanın. Hem teri tutar, hem kokuyu engeller, hem de yıkaması kaska göre çok daha kolaydır. İlla marka almanıza gerek yok. Ben Tchibo’dan alıyorum mesela, kadınların saç için kullandıkları toka görevli ürünlerden.

  Yazın uzun yolda süperdir. Teri alır, monttan gelen havayla da atar ve sizi serinletir. Tesadüfen buldum ama çok işe yarıyor. Bu arada vücuda yapışan her sentetik (badi diye tabir edilen) mamul bu işi yapar gibime geliyor açıkçası.

  İlgili yazılar

  “Başlangıç Motosikleti” yazımızı okumak için tıklayınız.

  “Motosiklet kıyafet ve donanım (kask, dizlik, vb.)” hakkında 4 yorum

  1. Geri bildirim: Bu Siteyi Nasıl Kullanacağım? | Motor Acemisi

  2. Geri bildirim: Ben Daha Hiç Bir Şey Bilmiyorum | Motor Acemisi

  3. Geri bildirim: Motosiklet ve Kask • Motor Hikayesi

  4. Geri bildirim: Ben Daha Hiç Bir Şey Bilmiyorum • Motor Hikayesi

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.