Slick custom, KAWASAKI KLR, kapak görseli

Kawasaki custom KLR650, özel yapım ama sade

Basitliğin, sadeliğin bayraktarı bir özel yapım, custom KLR650 ister miydiniz? Bugünlerde modern bir motosikletin özellikler listesi roman kadar uzun bir metin hâlinde. Ama eskinin basit makineleri için durum farklı: kontağı çevirin ve sürün! Karmaşıklık yok, karışıklık yok, sadece iki tekerlek ve keyif var. Mesela ER5. Enjeksiyon bile yok evet ama keyifli ama doğrudan makine ve asfalt var. Peki başka bir model var mı ismini anacağımız? Evet KLR var. KLR650 yağ değişimi dışında durmak bilmeyen, hiç sorun çıkarmayan bir model olarak tanınıyor. Üstelik bunu dağ-tepe gezerken yapmasıyla da ünlü. Yıllardır değişmeyen yapısıyla da uzaklardan tanımak bile mümkün. Yaşayan bir efsane yani.

Çok az makine, Kawasaki KLR kadar basit ve eğlenceli sürüş sunarken aynı zamanda dağ dahil her yolda gitme imkanı tanıdı. KLR 650 o kadar sade ki custom motosiklet yapmak isteyenler için hazine gibi duruyor. Kurtulmanız gereken parça zaten yok. Buna karşılık ne eklerseniz kaldırıyor.

Fakat bu KLR bir başka

Denver Colorado’da 485 Designs‘daki ekip, KLR 650’nin 2006 modelini almış. Ve…

Hikayeyi biraz başka saralım. Nick daha 20 yaşındayken özel yapım motosiklet dünyasında ünlü olmuştu. Ünlünün de ötesinde insanlar büyücü gibi gördü hatta Nick’i. Erken gelen başarı genelde felaketle sonuçlanır ama Nick başarıyı genç yaşında rağmen sindirdi ve iyi işler yapmaya devam etti. Yamaha XV gibi bir motosikletten hafif makyaj ve renk seçimleriyle göz alıcı bir şeyler yapmak kolay değil. Ama XV sonrası ünü iyice arttı ve şimdi süper arabalar için bazı inanılmaz egzoz sistemleri bile üretiyor Nick.

Bunca başarıya ve şöhrete rağmen Nick başladığı yeri hiç unutmamış. Sadece 6500 km.’de çok temiz 2006 model bir Kawasaki KLR650 bulunca özüne dönmek için doğru motosikleti bulduğunu düşünmüş.

“Bu motosikleti, birçok özel yapım motosikletin aksine kolay sürülmesi ve sürücüyü hiç zorlamadan eşlik etmesi için yapmak istedim”. Temeldeki fikir buymuş işte.

“Üzerine yerleşin ve sürün; motosikletin ruhu bu olmalı.”

485 Designs, Nick

İlk olarak motosiklet her parçasına kadar söküldü ve sonraki aşamalar için kumlandı (kum püskürterek kir, pas ve boyadan arındırıldı). Toplam uzunluğu azaltan yeni bir arka iskelet yapsın ve özgün şasiyi elden geçirdim.”

Arazide son derece kabiliyetli olan KLR’nin, asfalt karakterine sahip olması için 21/17″ jantlar uygun olmadığından ön ve arkada 17 inç ile değişmiş. Jantlar Warp 9 Racing eloksal, göbekler özel yapım CNC. Kalın jant telleri ve Michelin lastikleri birleşince şık görünümü ve tutuşu getirmiş.

Süspansiyon da aynı şekilde sokak sürüşüne uyması için, bir Suzuki GSXR750’den komple alınma. Bu, ayarlı çatallar, büyük Tokico kaliperler ve disk frenler demek.

Gidon ve kumandalar café racer vakumuna kapılmadan bu tarz motosiklette olması gerektiği gibi yukarıda düz ve geniş. Vites sistemi aynen kalmış. Far basit çizgi LED ışık şeklinde. Arkada da şerit LED var. Elektrik-elektronik tarafını basit tutmak için, kalan her şey (anahtarsız çalıştırma dahil) Motogadget m.unit ile çözülmüş. Hazır soyulmuşken de tüm kablolar değişmiş. Temiz iş.

Görünüm ve tarz

Her özel yapım motosiklet gibi custom KLR650 de görsel açıdan etkileyici hatta çarpıcı olmayı hedefliyor. Nick bunu sadelik içinde başardığı için alkışı hak ediyor. Gelelim tarzına:

Estetik açıdan, tüm plastik aksamdan arındırılmış yani son derece “çıplak” görünen metaller ağırlıkta. KLR olduğunu anlamak neredeyse imkânsız.

Çelik depo eski KZ modellerine benzer hatlara sahip ve montajı için ele üretilmiş parçalar gerekmiş.

Sele altındaki boru iskeletin turuncusu yine turuncu dikişli siyah deri seleyle kaplı. Hayli kısa evet ama hayli şık ve atak bir hava katmış genel görünüme.

Renk tercihleri

Özel yapım motosikletlerde renk her zaman önemlidir. Custom bir motosikletin havasını yaratan şeyin rengi olduğunu söylemek lazım.

Ancak Nick, metal kısımlarının çoğunu renklendirmek yerine turuncu şasi jantlar ve mesnet bölgesi ile yetinmiş. Dikkatinizi çektiyse bunlar makinedeki büyük değişikliklerin yapıldığı alanlar. Böylelikle Nick, yaptığı değişiklikleri vurgulamış. Hem estetik hem de zekice bir tercih.

Gövde ve motor bölümü açık gri renge boyanmış ve turuncu ile zıtlık ama aynı zamanda uyum yakalamış Nick. Bazı parçaların* koyu siyah renge boyanmasıyla da bütündeki renk uyumu çok dengeli şekilde yakalanmış.

*motorun altı koruma, ön çamurluk bağlantıları, radyatör jant göbekleri ve arka amortisör

Güç ünitesi KLR’nin efsanevi sağlamlıktaki 651 cc.’lik çift egzantrikli tek silindir motoru. Çok iyi durumda olduğundan fazla bir şey yapmamışlar. Fakat egzoz, Nick’in elle yaptığı, paslanmaz çelikten tek parça bir sanat eseri.

Egzoz, motorla bağlandığı noktadan, logonun bulunduğu son susturucudan bitiş parçasına kadar kadar, motosikletin ve Nick’in imzası gibi.

Arka amortisör ile tekerlek arasındaki parça da çok şık duruyor. Depo üzerindeki şerit gibi, mesnet altı şasi ucu turuncusu gibi ayrıntılar mücevher gibi. Gören gözler için bu dokunuşlar mücevher değerinde. Tam kararında, tam işi bilen birisinin dokunuşları bunlar.

Nick, her şeyi doğru yapmış. Sansasyonel görünüşü ile bu custom KLR650 üzerine atlayıp gaz açmaya davet ediyor.

Sizce de öyle değil mi?

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayımlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir