Motor Hikayesi Motosiklet blog - Makaleler Öne Çıkan Görsel

Kavramlar: kullanmak binmek ve sürmek

Bu camiaya ilk dâhil olduğumda fark ettim ki bu işte “iyi” olanlar için: “İyi kullanır” denir. Oysa kullanmak binmek ve sürmek farklı kavramlardır. Doğrusunu ve farklarını öğrenelim:

Kullanmak, binmek ve sürmek

Oysa “kullanmak” eylemi, dilimizde, aletler içindir. Motosiklet ise alet değil; (motorlu) bir araçtır.

Araçları ise kullanmıyor, “sürüyoruz”. İşte hep söylenir ya: “Efendim bu bir kültür meselesidir, eğitim şart… “, doğrudur,  bu işin ekin (kültürün Türkçesi) tarafı bize kullanmayı değil, sürmeyi getirir.

Kullanmakla sürmek arasındaki fark bu aşamada bize yardımcı olacaktır:

Sürmek, bir anlamda çobanın sürüyü gütmesine benziyor.

Komut vererek yönetmek, alt görevleri gerçekleştirmek gibi işlemlerin bütünü gerekli motorlu bir aracı sürebiliyor olmak için. İşte ülkemizde bizim ihmal ettiğimiz de bu tarafı işin. Bu ayrımı yaptığım anda iyi kullanmanın iyi sürmek olmadığını fark ettim. Hatta “iyi kullananların” neden Yol Sanatı bileşkesini (sistem) beceremediklerini de anladım.

Güvenli ve iyi sürmek; yolu, trafiği (yani akışkanlığın öngörülemezliği ile), motosikleti ve duyguları (yani kendimizi) yönetmemizi gerektirir.

Kullanmak binmek ve sürmek arasındaki fark; tam da burada birbirinden ayrı düşer. Sadece kullanmak yetmediği, dinamik şekilde diğerleriyle uyum içinde olmak zorunluluğu yüzünden, araçtan fazlasını yönetmek gerekiyor.

Yukarıdaki kavramlar ve ayrımları ışığında sanırım hedef biraz daha netleşmiş duruma geliyor. Yapmak istediğimiz sadece teknik becerilerimizi yeterli hale getirmek değil. Sadece motosikleti yönlendirmek, hakim olmak artık bize yetmiyor. Motosiklet – yol ve biz üçlüsünden fazlası olarak çevremizi ve tüm unsurlarını da dikkate almak ve yönetmek durumundayız artık. Yani sürmeliyiz, sürmeyi öğrenmeliyiz.

Bu yazı Makaleler, Yıldızlı Yazılar – En Önemli Konular kategorilerinde yayımlanmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir