makaleler kapak görseli

Kavramlar – öğrenmeyi öğrenmek

Öğrenmeyi biliyor muyuz? Peki ya eğitim? Üzerine düşündüğümüz ya da anlamını bildiğiniz kavramlar mı? O zaman bu yazımızın konusu eğitimin yolu yordamı olsun. Her şeyden önce öğrenmeyi öğrenmek gerek zira biz genelde öğrenmek yerine ezberliyoruz. Ya da bütünü değil, işimizi görecek kadarını alıp geçmek istiyoru<.

Öğrenmeyi öğrenmek ne demek?

Öğrenmek yeni bilgiler kazanmaktır. Bellemektir yani. Belleğe yazmak, bellekte kalıcı hale getirmektir. Bunun için de okumalıyız. Peki nasıl okuyacağız? Öğrenmek için, önce bir kere, çok da anlamaya çalışmadan, baştan sona okuyun.

Yani beyninize önce bir kere bütünü verin. Bunun için en uygun saat yatmadan önceki okumadır. Neden derseniz en az unutma uykuda olur. Uyku aynı zamanda gün içerisindeki bilgilerin düzenlenmesi ve uygun raflara dizilmesi işi olduğu için öğrenmenin arkasından gelen uyku, öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Baştan sona yapacağımız ilk okuma, sonrası için temel olacak. Sonrasında ise içeriğe dikkat ederek sindire sindire, öğrenmek için okuyacağız. Bu okuma türü, terimleri ve yeni kavramları öğrendiğimiz okumadır. Bu sebeple hızlı okuma yerine anlayarak okuma yapmalı ve yeni kavramlar ile terimlere sahip olacak şekilde öğrenmeliyiz. Bu aşamada not almak (limit noktası nedir tam anlamamak örnek olabilir), internetten araştırmak iyi bir fikirdir fakat en iyisi sürüşünü beğendiğiniz birine sormaktır. Neden derseniz çetrefilli konular genelde tek cevap ile anlaşılabilen sorularla çözülmezler. Oysa yanınızda iyi birileri varsa bir çok sorunuza hemen cevap verir ve aklınızdakini doyurucu bir şekilde cevaplamış olursunuz.

Tabiidir ki işin bir de eğitim yönü var. Eğitimin bir çok tanımı olsa da benim sevdiği tanımı şu:

“Eğitim kalıcı davranış değişikliğidir.”

Evet, öğretim bilgiyi edinme işidir fakat bunları edinme sebebimiz, davranışlarımızı değiştirecek olan uygulamadır.

Öğrendiklerinizi sadece aklınızda tutmayın, yola da uygulayın. Böylelikle “eğitimli sürücü” olacaksınız.

Bu yazı Makaleler, Yıldızlı Yazılar – En Önemli Konular kategorilerinde yayımlanmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“Kavramlar – öğrenmeyi öğrenmek” için bir yanıt

  1. […] Lütfen Öğrenmeyi Öğrenmek yazımızı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir