İnterkom hakkında

Ana Sayfa » Blog » Güncel » İnterkom hakkında
motosiklet interkom, bağlantı ve iletişim şeması
Eskiden İnterkomlar doğrudan cihazlara bağlanıyordu. Artık işler biraz daha değişik.

İnterkom son yıllarda iyice öne çıkan ve giderek daha da çok kullanılan bir donanım. Ben de tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Özellikle iki veya daha fazla sayıda motosiklet birlikte sürdüğünde sürücülerin birbirleriyle konuşabilmeleri interkomun esas faydasını ortaya çıkarıyor. Bu imkân her şeyden önce güvenliği ciddi derecede arttırıyor. Gerek sollamalarda gerek dönemeçlerde ön ve arkadaki motosikletin birbirlerini durumdan ve tehlikelerden haberdar edebilmeleri çok iyi bir durum. Bu sayede bir çok olasılık daha tehlike haline gelmeden savuşturulabiliyor. Aşağıdaki resimde olası bağlantıları görebilmeniz mümkün.

Bunun haricinde iki kişi konuşa konuşa sürmek de çok keyifli. Hele hele uzun yolda iseniz, bu sohbet daha da güzel oluyor söyleyelim.

Tek kişilik kullanımda ise telefon görüşmeleri, müzik, navigasyon gibi tüm elektronik gereksinimler tek cihazda toparlanıyor ve kullanım kolaylığı artıyor. Dikkatinizi dağıtmak, eldivenle dokunmatik ekranla savaşmak zorunda kalmıyorsunuz en azından.

Gerçi yeni nesil interkomlarda ses yönetimi otomatik. Müzik dinlerken navigasyon ya da çağrı, konuşma gelince ses geçişlerini kendi yapıyor. Hatta artık Google ve Apple asistanlara da destekleniyor interkomlarda.

Peki hangi interkom?

Piyasada bir çok marka var. Ucuzdan cidden pahalı olanlara kadar bir dünya model mevcut. Seçimimizi, motosikletimizi çoğunlukla tek başımıza sürerken telefon ve müzik için, arada da artçımızla konuşmak için kullanacaksak iş kolaylaşıyor. İkinci ölçüt ise tabii ki fiyat, o halde buyurun fiyata göre olasılıklara bir bakalım:

4Riders ikili interkom

Ucuz interkom istiyorum, nasıl?

Ucuz ürüne karşı değilim fakat ucuz bir üründen yüksek başarım beklemek sanırım biz Türklere ait bir özellik  Gördüğüm kadarı ile Çin menşeili 90 -100 TL. civarındaki ürünler daha çok YBR ve CBF150 türü motosikletler için uygun. Bu dediğimin kesinlikle eder ve cc. ile alakası yok. Bu ürünler için tek sıkıntı ses seviyesi. Sürat 90 km. seviyelerini geçtiği zaman bu ucuz ürünlerin ses gücü yetersiz kalıyor. Hem gelen sesi hem de sizin sesinizi karşıya duyurmakta zorlanıyor. Bunun sebebi rüzgar sesi. Bu gruptaki ürünlerin amfileri yeterli gelmiyor. Ha bu zaten tek başına yeterli diyorsanız bir de alttaki paragrafı okuyun derim 

Bunun yanı sıra bu ürünlerde karşılaştığım bir diğer sorun da malzeme kalitesi ile ilgili sıkıntılar. Yuvasından habire çıkan mı istersin, anten koruması yolda giderken düşen mi istersin; hepsini gördük. Nereden biliyorsun dersen kulübümüzde bir toplu alım yapıldı ve on beş kadar kişi aldılar.

Yani hiç mi almayalım? Hayır, beklentinizi doğru tuttuğunuz sürece bu ürünler fiyatına göre doğru ürünler. Mesela hiç biri bağlantı sorunu yaşamadı, hiç biri diğer interkomlarla yerel görüşmede sıkıntı çekmedi. Yuva kısımlarını silikonla tutturduk çözüldü, antenin üzerine pipetten kılıf yaptık çözüldü. Bir tek endişem ağır yağmurda test edilmedi henüz, onda da sorun olur mu bilemiyorum açıkçası.

Gelelim sonuca:

Sonuç: Hesaplı interkomlardan çok şey beklememek lazım.
“Ucuz, hesaplı interkomları 90 km./saat süratlere kadar düşünün. Yüksek ve kaliteli ses, dayanıklılık arıyorsanız daha pahalı bir şey bakın.”

motosiklet interkom SENA

İyi interkom alayım

Benim gördüğüm kadarıyla ucuz interkomlar 80 en fazla 90 kilometre saat süratlere kadar işe yarıyor. Buna karşılık 100 ve daha üstü hızlarda sürüş yapacaksanız bütçeyi biraz arttırmakta fayda var.

Bunun sebebi elektronik kabiliyetler ve en önemlisi de ses seviyesi. Ucuz interkomda pahalı ya da en azından ek bir parça olan amplifikatör, yani ses güçlendirici yok. Bu da en yüksek sesin bile hızlanınca yetersiz kalması demek. Rüzgâr sesi ile artan gürültü ucuz interkomun katili.

Bunun yanı sıra bir takım elektronik özellikler de dahil oluyor keseyi açınca. Mesela sesi sayısal olarak işleyen modeller var. Motosiklet sürerken ortam sesi, rüzgar gürültüsü olması normal tabii ki. Üst seviye interkom içindeki ses işleme özelliği ile sesiniz haricindeki sesleri süzüyor. Aradığımda sesi çok net, hiç başka ses gelmeyen görüşme olduğunda motosiklet sürdüğünü anladığım arkadaşlarım var, o kadar fark ediyor.

sena-momentum-evo-mesh-interkomlu-motosiklet-kaski-mat-siyah-kapalı kask

Sena marka interkomlu kask almak?

Üst seviye interkom markası Sena’nın kask işine girdiğini de eklemiş olayım. Sena kaskların avantajı iyi bir interkomu kaskla birlikte almanız. Ayrı ayrı kask+interkom maliyetine göre daha ucuza geldiğini söyleyebiliriz fakat neticede bu da bir bütçe meselesi.

Sena her türde interkomlu motosiklet kaskı sunuyor biz sürücülere. MESH interkomlar dahil değişik seviyelerde modeller var. Kask da alacaksanız fiyat avantajı sağlayabilir; aklınızda bulunsun.

Buradan modellere ve fiyatlara bakabilirsiniz: motomax.com.tr/SENA-interkomlu-motosiklet-kaski (tek satıcı değildir, örnek olarak verilmiştir).

Üst seviye intercom özellikleri

2021 Eylül ayı itibarı ile piyasada tutulan iki markanın üst modellerinin özellikleri şöyle:

marka-modelmenzilbağlantıpil ömrü
Cardo PACKTALK* (amazon linki için tıklayın)1.6 km**15 cihaz13 saat
Sena 50S* (amazon linki için tıklayın)1.6 km**24 cihaz9 saat
*bağlantılar Amazon Amerika sayfasına bağlantı verir

**Mesh olmadan doğrudan bluetooth ile

 • Yüksek ses kalitesi (hoparlör kalitesi)
 • Siri ve Google Assistant desteği (sesle komut alma)
 • Su ve toz geçirmezlik
 • Güncelleme desteği (yükseltilebilir bellenim/firmware)
 • MESH, sayısal ses işleme, otomatik ses seviyesi

MESH nedir?

Mesh, kelime anlamıyla “ağ yapısı, örme ağla tutmak, birbirine geçme” gibi anlamlara sahip. Mesh ile birbirine bağlanan interkomlar toplamdaki büyük ağa dahil oluyorlar. En basitinden en baştakiyle en sondaki katılımcı arasındaki mesafeyi diğer interkomlar üzerinden tamamlayarak genişletilmiş oluyor. Aynı zamanda ağdan birisi çıkarsa grubun iletişiminin kesilmemesi gibi bir avantajı da var Mesh’in.

Bağlantı teknolojisi Mesh olunca, bir avantajı da ortak altyapı üzerinde farklı markaların interkomlarının da birbiri ile bağlantı kurabilmesi. Mesela Cardo ürünleri Mesh üzerinden Sena interkom bağlantısını sorunsuz kuruyor. Yine de alacağınız modelin bağlantı özelliklerini kendi sitesinden kontrol etmeyi unutmayınız.

İnterkom alırken dikkat edilecekler

Devamlı sürdüğünüz birileri var mı? Şayet varsa ilk olarak onların hangi interkomları kullandıklarına bakın. Onlar aralarında sorunsuz görüşebiliyorsa siz de aynı marka, modelden alıp geçin. Daha iyi bir interkom alıp arkadaşlarınızla iletişim kuramayacaksanız neden daha fazla para veresiniz? Burada MESH denen teknoloji devreye giriyor. MESH ile farklı marka ve model interkomlar birbirine bağlanabiliyor (altta anlattım).

En iyi interkom markalarından biri olan Cardo, JBL hoparlörler kullanıyor; gerisini siz düşünün 🙂

Bağlanılabilirlik özellikleri

Bildiğimiz gibi giderek artan şekilde motosikletlerde de bluetooth fabrika çıkışında geliyor. KTM 1290 S örnek olsun, interkomu telefonla değil, doğrudan motosikletin kendisiyle eşleştirdik. Bunun sebebi yeni motosikletlerdeki bluetooth’un iletişim merkezi gibi davranması. Her şeyi motosiklete bağlayarak cihazlar arasındaki bağlantı özelliklerini de motosikletteki bluetooth merkezi yönetiyor.

Bu işin bir yönüydü. Diğer tarafı ise alacağınız interkomun diğer interkomlar ile bağlanabilme özelliği. İşler işte burada karışıyor. Genelde aynı markanın tüm modelleri birbirleriyle görüşebiliyorlar. Fakat bu defa da aynı anda kaç kişi birbirine bağlanabiliyor kontrol edin. Biraz daha açayım: arkadaşlarınız dört kişiyse ve o model dört kişiye kadar bağlanma destekliyorsa, sizin beşinci kişi olarak o gruba dahil olma şansınız yok…

Sadece artçı ile konuşmak istiyorum

Hmm, bunun için interkom şart mı? Tabii ki sürüş anında bağırarak iletişim kurmak yanlış. Bununla beraber, cep telefonlarını Bluetooth ya da wi-fi üzerinden birbirine bağlayan uygulamalar da var. Önce bu uygulamaları denemek, olmuyorsa interkom almak bana kalırsa daha doğru. “Bir çift alayım, yalnız sürerken de kullanırım.” diyorsanız başka.

İnterkom güvenliği arttırır mı?

Evet.

Her şeyden önce telefon görüşmesini rahatça yapmak, müzik, navigasyon gibi geçişleri kolayca halletmek ve telefonla uğraşmak zorunda kalmamak sürüş güvenliğini çok arttırıyor tabii ki. Fakat bununla da kalmıyor. İnterkom, toplu sürerken herkesin tüm bilgisine sahip olmayı getiriyor.

Öndekinin görüşüne, arkadakinin uyarısına sahipsiniz. İnterkom özellikle toplu sürüşlerde faydalı. Grup sürüşlerinde sohbet ede ede gitmek ise ayrı bir keyif. Fazladan, grup öncüsü ve artçısının her an iletişimde olması grubun güvenliğini oldukça arttırıyor.

Birden fazla grubun olduğu büyük, kalabalık sürüşlerde menzil sebebiyle gruplar arası görüşme olmaması ilk başta dezavantaj gibi gözükse de bunun çözümü sadece Mesh ile mümkün. Lakin on-on beş kişinin yeni nesil, pahalı interkom alması ciddi maliyet. Kaldı ki bu konuda telsiz bile yetersiz kalıyor. O sebeple grup içi görüşmelere şükür 🙂

Şarj konusu

İnterkom şarjı konusunda sorun yaşayanlara bir tavsiyem var: interkomun kendi şartlarına uygun doldurun pilini.

Şarj girişi standart telefon şarjı ile aynı olduğu için takıp geçmek kolay gelse de yüksek akım, uygun olmayan güç interkom piliniz için zararlı olabilir.

“İlk aldığımda dört-beş saat gidiyordu. Şimdi iki saatte bitiyor.” diyorsanız pilin ömrünü yemişsiniz demektir. Bu, genelde yanlış şarj sebebiyle olur. Bu duruma düşmemek için kullanıcı el kitabınızın şarj bölümüne göz atın. Doğru bilgiyi orada bulabilirsiniz. Şayet piliniz şarj tutmuyorsa açıp, içindeki pili de değiştirmek bir seçenek olsa da önce garantinizden değişim ya da destek almanızı tavsiye ederim. Garanti bittiyse, önce iyi bir elektronikçi bulun; ucuza kaçıp elektronik devrenize zarar vermeyin. Bunun için televizyon ya da endüstriyel elektronik cihazların tamirini yapan birisini bulun; uğraştığınıza değecek.

Yeni modeller eldivenle rahat kullanmak
için daha büyük üretiliyor.

Li-Ion, Li-Po piller ve şarj

 • Boşalmasını beklemeyin. Bu tür teknolojik piller tam boşalmadan şarj edilmek üzere tasarlanmıştır.
 • Mola verince yirmi dakika da olsa şarj iyi bir fikirdir.

Aslında size tavsiyem hem cep telefonunuz hem de interkom gibi pilli cihazlarınızın tümü için iyi bir battery pack. Akıllı şarj özelliği olan ve bağlandığı cihaza uygun akım veren ile tüm cihazlarınızın pil ömrünü korumuş olursunuz.

İnterkomu kask içine yerleştirme

 • Kaskın süngerlerini çıkararak başlayın.
 • Dış birim sabitlemesini süngerleri çıkardıktan sonra takmak daha kolay olacaktır.
 • İlk dikkat edeceğiniz montaj sırasında kabloları ezmemek.
 • İkinci dikkat edeceğiniz konu ise hoparlörlerin yeri. İki-üç santim kaymış bir hoparlör bile sesin büyük kısmının kulağınıza gelmemesi demektir. Günümüz kasklarının bir çoğunda hoparlör yuvası zaten var. Yoksa da çok dert değil zira interkom hoparlörü özellikle ince üretiliyor. Fakat varsa uygun yere koyun tabii ki.

İnterkom hoparlörü kask içine sığmazsa

Kaskın içinde sert köpük var biliyorsunuz. Köpüğün hoparlöre gelen kısmını tıraşlamak her zaman mümkündür.

İnterkom fiyatlarına bakmak yahut satın almak için bu bağlantılara bakabilirsiniz:

İkinci el almak isterseniz: sahibinden.com

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?