İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Püf Noktası » İnsan vücudu koşabileceği kadar sürate dayanıklıdır

İnsan vücudu koşabileceği kadar sürate dayanıklıdır

Neden motosiklet kıyafeti giymek şarttır?

İnsan vücudu yirmi kilometre gibi düşük bir hızda bile düştüğünde, ya da darbe aldığında ciddi şekilde yaralanması hatta ölmesi mümkündür.

Elli kilometre ile bir yere çarpmak, dört katlı bir binanın tepesinden yere çakılmak ile aynı gücü yaratır. Her katta yaşama şansı yüzde yirmi beş azalır, yani birinci katta yüzde yetmiş beş, ikinci katta yüzde elli yaşama şansınız vardır; dördüncü kattan düşerseniz ölürsünüz, bilesiniz.

Motosikletten düşünce esas korkmanız gereken kırık ya da çıkık değildir (her ne kadar platin takılması ve onunla yaşamak hem çok zor hem de çok acılı olsa da). Yaşanan esas sorun, doku kaybıdır. Doku kaybı vücudun bir kısmının bedenden ayrılmasıdır ya da yok olmasıdır. Düştüğünüzde sürtünmeyle, darbeyle, ısıyla etiniz yok olur;. Sorun şudur: vücudunuzun yerine koyamayacağı kadar büyük bir alan kayıp olduğunda o hacim, yerine konamaz. Hayatınızın sonuna kadar o kayıpla yaşarsınız. Kasınız gittiyse kassız (doğal olmayacak ve araz yaratacak kadar idareten), deriniz gittiyse derisiz (doğal olmayacak ve araz yaratacak kadar idareten), yaşamaya mahkum olursunuz…

Size içinizi kaldıracak derecede kötü fotoğraflar göstermek istemiyoruz, fakat çevremizde bu işin eskileri var ve sakatlar. Kimisi ciddi, yürüyemeyecek kadar ciddi, kimisi görsel olarak sorun yaratacak kadar ciddi. Onunla yaşamaktan başka şansları olmadığı için alışmışlar fakat pişmanlık baki. Lütfen ama lütfen çok sık yapılan hatayı tekrarlamayın:

“Size de bir şey olabileceğini bu işe girerken bilin, kabul edin.”

İstediğimiz bu işin ciddiyetine varmanızdır.

Tam koruma donanımı ile başlamak ve devam etmek, sürmek yapılacak en akıllı iştir.

Sadece aptallar tam koruma olmadan sürüş yapacak kadar cesurdur; bunu asla, ama asla unutmayın…

Tavsiye yazılar

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Motosiklet Sürüş Teknikleri, Püf Noktası kategorilerinde yayınlanmıştır.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.