İçeriğe geç
Ana Sayfa » Güncel » Honda Navi: custom rüyası

Honda Navi: custom rüyası

Navi henüz Türkiye’de yok. Fakat ilginç bir model Honda Navi. Grom’a benzese de Navi hayli farklı bir model. Bana en ilginç gelen kısmı ise depo altındaki, normalde motorun olması gereken yerdeki depolama alanı. Sonraki görselde oku kaydırarak dolu ve boş hali arasında geçiş yapabilirsiniz.

Ufak boyutları ve tasarımındaki çizgilerle şirin görünen Honda Navi asıl olarak özel yapım (custom) motosiklet atölyelerinin gözdesi.

Honda’nın garantici, sade tasarımı ne kadar büyük bir potansiyel taşıyormuş görmemizi sağlayan bu tasarımlardan birkaçını konu ediniyoruz bu yazıda. Honda sıkıcı tasarımlar yapıyor evet 🙂

Burada iki görsel üst üste, ortadaki yuvarlağı sağa-sola kaydırarak iki resim arasındaki farkı görebilirsiniz

Honda Navi teknik özellikler

Navi 109 cc. bir motora sahip. Alçak selesi ve otomatik vites kutusu ile teknolojik ve ekonomik bir kaç-kaç (scooter). Hız, güç, performans açısından hiçbir iddiası yok. CVT şanzuman, teknolojik motor ile 100 km.’de 2,14 litre yakan bir şehirli kısacası.

Tek silindiri, hava soğutmalı motoru neredeyse hiç bakım gerektirmiyor. Pratiklik için üretilmiş sağlam, sorunsuz bir alet kısacası.

Honda Navi Özel yapım modeller

Navi custom motosiklet yapmak için fazlasıyla uygun olunca atölyeler hemen kendi yorumlarını ortaya koymaya başladılar tabii ki. Ben beğendiğim birkaç tanesini koyuyorum ama çok fazla özel yapım Navi temelli model var. İnternet aramasıyla siz de bir göz atabilirsiniz tabii ki.

Fazlasıyla güzel görünüyor değil mi?

Bu Navi, Amerika Tennessee’de bulunan MNNTHBX Atölyesinin işi. Navi tam bir pit motosikleti demişler. Buna uygun olarak da yarış görünümlü bir custom Navi yapmışlar. “Navi’nin pratikliğinden yararlanmak ve daha da eğlenceli hale getirmek istedik.” diyorlar.

Gövdeyi HRC tarzında kırmızı-beyaz-mavi şemasıyla renklendirmişler. Sele farklı bir sele, özellikle ikinci kişiye ek alan açmışlar. Gidon motokros işi (Renthal), elcikler Domino marka.

Nefesi açık tip hava filtresiyle alıyor ve karbon Yoshimura slip-on egzozdan veriyor makine. Arka lastik bulabildikleri en büyük 10 inç lastikmiş 🙂 Değişen ölçüyü dengelemek için de ön tarafı 12 inç yapmışlar.

Ama esas mesele müzik!

Evet doğru duydunuz, boş alana kocaman bir hoparlör koymuşlar. Depo üzerine koydukları kontrol tuşlarıyla birlikte tam bir müzik kutusuna çevirmişler Navi’yi 🙂 “Padokta hep müzik olsun istersiniz, bu yüzden böyle bir karar aldık.” diyorlar. Güzel fikir ve işlev şampiyonu Navi budur!

İkinci örnek ise ince iş, estetik seviye açısından tercihim. Kaliforniya’dan Steady Garage yapımı Navi çok çok şık bir iş olmuş.

Bu arada hemen söyleyeyim, değişiklikler sadece görsel tarafta değil. Arka amortisör Gears Racing’den alınma ve daha ufak çaplı ama daha geniş bir arka lastik koymuşlar. Egzoz Vance & Hines marka ve gördüğüm en farklı egzozlardan biri.

Ön fardaki sarı parça kask vizörü 🙂 Güzel fikir değil mi? Arka taraf erkenden bitiyor. Ve hayli atak görünüyor Steady yorumu.

Navi’nin özgün kutusu tutulmuş ama ufaltmışlar. Jantlar, şerit LED’ler ve alt sakal farklı tarzları güzelce birleştirmiş. Ben rengi de çok beğendim. Uçuk ama bir şekilde çarpıcı bir renk bulmuşlar.

Sele, fabrika çıkışı olamayacak kadar güzel. Karbon ama bir şekilde café racer tarzı bir eski lezzete sahip.

Honda Navi resmi sayfasına gitmek isterseniz bağlantısı burada.

Honda Navi resmi tanıtım videosu

Bu yazı Motosiklet Tanıtım ve Özel Yapım/Custom kategorilerinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir