Honda drone’lu motosiklet yaptı

Honda motosikleti tamamen özerk bir drone ile birleştiriyor

Aslında beklediğim bir gelişmeydi drone’lu motosiklet. Mesele vızıldaktan (drone) çok YZ (yapay zeka) ile alakalı bir gelişme olarak görüyorum. Biraz daha açayım.

Drone’lu motosiklet ne işe yarayacak?

Sorun çözmek için mükemmel bir birliktelik. Motosiklet sürerken ileriyi görmeye çalışıyoruz değil mi? Peki ya drone’daki kamera YZ ile işlense ve tehlike daha biz görmeden tanımlanabilirse? Şöyle düşünün: Trafik kontrol noktalarında hep kukalar olur değil mi? Renkleri ve şekilleri de bellidir. Yani tanınması son derece kolay nesneler. YZ’nin siz daha o virajı dönmeden, iki-üç kilometre önceden görüp size haber verdiğini düşünsenize 🙂

Tabii ki Türk olduğum için aklıma hemen cezadan kaçmak geldi ama bu yaklaşım motosiklet sürücüsünün tüm tehlikeleri önceden görmek ve kazaları çok ciddi derecede azaltmak için rüya gibi bir çözüm.

Acil durum yardımcısı ve ötesi

Daha basit düşünelim. Günümüz motosikletleri hava yastığı açma, kaza algılama gibi teknolojilere zaten sahipler. Kaza anında havalanıp ses-ışık-işaret ışıkları çıkaran, ambülansa-kayıt ettiğiniz kişiye haber veren, konumunuzu ileten bir drone bile çok hayat kurtarabilir.

Honda’dan yapılan açıklamaya göre elektrikli araçlar için pil teslimatı gibi garip fikirler de var. En olası kullanım alanların birisi de röle (relay, iki parçayı birleştiren parça) olarak kullanmak. Mesela interkomlar için mesafe uzatıcı olarak kullanmak mümkün.

Fakat esas olarak fark yaratacak olan yapay zeka ile radar, LIDAR (lazer radarı), şerit takip, konumlanma gibi teknolojilerin birleşiminden doğacak yeni güvenlik algısı.

Vızıldak (drone) burada devreye giriyor. Malum, radar ya da diğer teknolojiler gördüğü kadarını işleyebiliyor. Mesela tepenin arkası, evlerin ağaçların perdelediği noktalarda kör durumdayız. Vızıldak yukarıdan baktığı için çok büyük fayda yaratacak bu konuda. Göremediğiniz yerlerdeki tehlikeler dahil olmak üzere motosiklete iletilecek ve biz sürücüler yoldaki gözcümüz sayesinde her şeyi çok daha önceden fark edeceğiz.

Honda açıklamasında özerk drone’lu motosiklet demiş. Bunun anlamı kendi kendine hareket yeteneği. Şarjı bittiğinde kendi kendine yuvasına döneceği ve yine kendi başına havalanabildiği açıklanmış. Bu normal çünkü motosiklet sürmek tüm dikkati yola vermeyi gerektiren bir eylem. Motosiklet için yapılan bir aracın sürücüye ek iş, dikkat yüklememesi gerekir. Honda da teknoloji bu seviyeye gelene kadar ondan bekledi demek yanlış olmaz.

Honda drone’unun garip işlevi: havalandırma

Patent başvurusunda vızıldak yuvadayken hava devri-daimi içi de kullanılacağını belirtmiş. Bir noktaya kadar mantıklı. Boş boş duracağına pervaneler çalışsın, hava emişini arttırsın, serinletsin hatta hızlandırsın demişler. Çok verimli olacağını, ciddi fark yaratacağını beklememek gerekir. Belki de bu işlevi başkasına kaptırmamak niyeti ile patentlemişlerdir. Sonuçta pervanelerin gücü, çekeceği hava belli. Anlamlı, fark yaratacak bir hava hareketi yaratamayacağı belli. Garip.

honda motosiklet drone patent görseli

İlk değil

Daha önce buna çok benzeyen bir modeli Rus üretici Ural drone’lu bir model üretmiş ve satmıştı (ayrıntısını burada bulabilirsiniz). Gerçi Ural’ınki yan arabalı bir motosiklet idi ve drone’u yandaki sürücü, elindeki kumanda ile yönetiyordu. Yine de fabrika çıkışında vızıldaklı bir motosiklet ilginçti tabii ki 🙂

Motosikletin geleceğine dair bir başka yazı okumak isterseniz: BMW Vision Next 100

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?