Honda CB650R İlk Sürüş

Honda CB650R (2019) Manifont Gör

Honda CB650R ile 600’lük çıplak motosiklet sınıfına zerafet getiriyor

Honda CB650R İlk Sürüş yazısı ilgi çekecek biliyorum çünkü yakın zamanda CB650R tanıtım yazımı (burada) cidden çok ilgi görmüştü. Şimdi de VisorDown sağ olsun ilk sürüş yazısı yayınlamışlar; aşağıdaki yazıyı sizin için çevirdim;

kalın mavi metinler benim ilavelerim ve yorumlarımdır
geri kalan tüm metinler çeviridir

Artıları

Görünüş, Sürüş kolaylığı, etkileyici motor, beklenmedik ölçüdeki serilik ve hız.

Eksileri

Pahalı olmaması için vasat lastik tercihi. Ufak depo. Gösterge ekranının zor okunması.

Geleceği konu alan filmlerdeki gibi bir isim ile geldi: NEO SPORTS CAFΉ! Fakat CB650R‘nin temelleri EICMA 2015’de tanıtılan CB4 konseptine dayanıyor. 70’li yılların CB750 ve CB Super Four Honda’larının klasikleşmiş çizgilerini taşıyan ama modern bir motosiklet CB650R.

Aşağıda bu klasik modellerin görselleri var.

Ayrıca günümüzdeki çıplak Honda’ları da seviyorum. İlk olarak Lizbon’daki tanıtımında sürdüğüm CB125R beni sade tasarımı, hafifliği (çevikliği) ve sürüş kolaylığı etkilemişti beni. Dolayısıyla CB650R süreceğim günü iple çekiyorum desem yalan olmaz.

Honda da bunun için önce CB1000’i, sonradan CB125’i tanıttı ve en sona CB650R’yi bıraktı…o

CB650R şimdi satışta olan CB650F’in baştan başa yeniden yorumlanmış hali. 650F güvenilir, efendi bir araçtı ve takipçisinin pek de geleceğe ait görünüşü olması beklenmiyordu 🙂 Tron tarzı kafa farı, parlak çerçevesi ve hatta etkileyici arka kısmı ile şaşırtıcı ama çok şık, çok güzel bir görünümle geldi yeni CB650R.

Honda CB650R İlk Sürüş

Bu Honda canlı ve (artık klasik hale gelmiş) çoklu renklere sahip değil. O renkler ve paneller yerine bir süredir kalitenin ve şıklığın göstergesi olan fırçalanmış alüminyum yan panellere sahip. Kabuk şeklindeki uzun depoyu daha güzel gösterdiğini söyleyebilirim. Koltuk öncekinden kısa ve daha iyi hissettiriyor; ama yine de iki kişiyi rahat ettirecek kadar geniş.

2019-honda-cb650r-07-koyu mavi

Fiyat

CB650R, 6,999 Pound. Bence bu kadar güzel görünen bir motosiklet için iyi fiyat. Orta sınıf çıplak motosiklet pazarında CB650R kadar özel ve şık görünen motosiklet yok. Z650 (Kawa), (Yamaha) MT07 ve (Suzuki) SV650, üçü de güzel makineler ama -en azından mevcut halleriyle- CB’nin yanına yaklaşamayacak kadar… hmmm, “eski” duruyorlar. CB 650 R yeni, hem de çok yeni ve farklı duruyor; bu sınıfta daha önce kimsenin yapmadığı bir hamle ile Honda, çok “üst sınıf” duruyor.

Grafit Siyah, Mat Kripton Metalik Gümüş, Mat Kot Mavisi, Elma Şekeri Kromosfer Kırmızısı renkleri ile gelen CB650R renkler konusunda diğer noktalarda öne çıktığı gibi başarılı değil. Öyle aman aman bir rengi yok öne çıkan.

Bunlar da renk seçenekleri

Motor

2019 Honda CB 650 R

CB’nin dört silindirli güç biriminde pek değişiklik yok çünkü bana kalırsa gerek de yoktu. Üstten çift egzantrikli ve dört silindirli motor yüz beygir sınırında ve 10bin devire kadar çok “ciğerli”, on binden sonra vites değiştiriyor ve 12bin’deki devir kesiciye girmiyorsunuz. Bir şekilde motor devri ile vites oranları uyumu var ve kendiliğinizden 10bin’de vites değiştiriyorsunuz zaten. Bu da çok güzel bir sürüş ahengi yakalamanıza yarıyor .

Ki bu da motorun ne kadar başarılı olduğunu ve vites kutusu ile ne kdar uyumlu olduğunun kanıtı

64 Nm.’lik torka da 8000’de ulaştığımızı belirtelim, böylelikle asfalt yırtan bir güç olmasa da firkete virajların çıkışında bile yeterli gücü keyifle bulup sürüşünüze odaklanıyorsunuz.

Kullandığımız CB650R 200 km.’nin altındaydı ve bu da demek oluyor ki rodajı bitince daha da iyi olacak yine de Almerya’nın (İspanya) hayli hızlı ve akıcı yollarında sadece işini iyi yapmakla kalmadı, tüm sürücülerin yüzünde hoş bir sırıtış da vardı; aferin Honda!

İskelet (Şasi) ve Sönümleme (Süspensiyon)

Motorda olduğu gibi iskelette de eski modelin geliştirilmiş hali fakat artık pres çelikten ve 1.9 kilogram daha hafif. İskeletin güçlü noktası ise mesnetin etrafında yerleşmiş; bunun sebebi ise sağlam mesnetin esnememesi ile daha iyi gidon bildirimi (daha iyi ön teker tutunuşu ve bildirimi). Devamı olarak (önde) 41 mm.’lik Showa Separate Function Forks (SFF) sistem -ki ayar imkanı yok- arkada ise 7 kademeli yay ön-yüklemesi sunan tekli amortisör var.

İskeletin esas doğası sert (esnemez) ve güçlü olmak. Yine de belirli noktaların esnemesi ya da gelen gücü iletmesi istenebilir; yukarıda da bundan bahsediliyor. Bu hesapları yapmak ve istenen sonuca ulaşmak, üst düzey deneyim ve mühendislik birikimi istiyor. Honda’da bu konuda gerçekten üst düzey bir marka.

2019 Honda CB650R Ön Taraf

Kullanım Karakteri

Yola çıkıldığında yeni iskeletin (şasinin) ve yapının daha uzun sürüşlere izin verdiğini memnuniyetle fark ediyorsunuz. Rahatlıkla söyleyebilirim ki CB650R’nin ön tarafı şimdiye kadar sürmüş olduğum çıplak motosikletlerin en iyilerinden (ön taraftan kasıt ön teker kaynaklı sürüş hissi, süspansiyonlar, yaylar ve tekerden gelen bildirim, yol tutuş ve başarı anlamında). Yolun bozuk olduğu kısımlarda tutuş ve konfor konularında mükemmel iş çıkardı CB650R. Daha hızlı sürüşlerde ise (hayli hızlı sürüşlerden bahsediyor), Mezteler RoadTec 01 lastikleri ile kararlı, oynaklık olmadan sürüşüne devam etti; bu hızlarda da yine iyi bir his (geri bildirim) sundu.

Arka arkaya gelen firkete (çok dar, U, firkete (hairpin)) dönüşlere gelince bu Honda asfaltı ağlatmak için yapılmış bir makineye dönüştü… Doğru viraj çizgisini hep korudu ve zorlasam da sınırlarını kolay kolay yakalayamayacağımı bir şekilde bana gösterdi…

Yani diyor ki standart bir sürücü normal sürüşünde hatta biraz daha zorlasa dahi bu aletin sınırlarına ulaşamaz, zorlayamaz, CB650R her seferinde itaat ediyor ve kendisinden isteneni layıkıyla yerine getiriyor.

“Daha iyi olmalıydı!” dediğiniz tek şey “standart” Metzeler’ler. Hayır, kötü değiller tabii ki ama CB650R o kadar eksiksiz ki daha iyi lastikleri hak ediyor. Metzeler lastikler iyi birer spor-gezinti lastiği ama spor sürüşe cevap verebilen bir motosiklet için geç ısındıklarını düşünüyorum zira bir kaç defa hem de aynı anda hem ön hem arka tarafta tutuş kaybı yaşadım. Aslında bu lastik tercihi bir noktada mantıklı çünkü herkes yumuşak lastik için yanıp tutuşmuyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için CB650R safkan spor motosiklet olarak sürülmeyecek ve bu açıdan bakılırsa lastikler yeterli.

Bu arkadaş tam bir gaz-gaz ehli, tabii ki ciklet gibi yumuşak ve yola yapışan lastik istiyor çünkü insan gibi sürmeyecek. Fakat spor değil çıplak motosiklet olan CB650R’yi kimse böyle sürmeyecek. Spor motosiklet gibi gidebilmesi ayrı bir şey, bizlerin istediği ise çıplak motosiklet; Honda da buna uygun olarak başarım ve dsayanıklılık arasındaki dengeyi sunan bir lastik tercihi yapmış; yani doğru lastikleri seçmiş.

2019 Honda CB 650 R Showa

Frenler

Standart Nissin dört pistonlu, 310 mm. diskler ön tarafta, iki pistonlu 240 mm.’lik diskler ise arka tarafta. Üst tarafta ayar yok ama ama ama yine de frenlerin kalitesi ve gücü yeterli ama yine de söylemek gerekir ki bu çok para harcanmamış bir fren yapısı. CB’nin genel yapısı da bu, bütünde çok iyi ama olumlu anlamda da olsa sarsıcı hiç bir şey yok; her şey işini “duygusuzca” iyi yapıyor. Sürpriz yok, heyecan yok; yeni başlayanlar, acemiler, tecrübesiz sürücüler için biçilmiş kaftan…

Honda CB650R İlk Sürüş

Rahatlık – Konfor

Honda CB650R İlk Sürüş dedik mi tabii ki en önemli kısım burası yani sürüş ve konfor! CB650R selefinden (CB650F) daha sportif bir oturuşa sahip. Gidon 13 mm. ileriye taşınmış ve 8 mm. alçaltılmış CB650F’e göre. Ayaklıklar da hafifçe geriye kaydırılmış. Sürücünün üst tarafı ileriye, ayakları geriye gidince de daha yatık hale geliyor tabii ki bu da daha sportif bir oturuş demek. 810 mm. yüksekliğindeki selesi ile CB650R’nin gerçekten tepesine çıkıyorsunuz*. Bu da sportif hisse yardımcı oluyor. Ama şunu da söyleyeyim seleyi de dahil edince bütün gün rahatça ve yorulmadan sürebileceğiniz bir motosiklet bu.

Çıplak motosikletlerin genel karakteri. Üzerine yerleşirsiniz ve kafanız neredeyse motosikletin bittiği noktadadır, doğrudan yolda bakar ve asfaltı, rüzgarı çok doğrudan hissedersiniz.

Sürüş Destekleri (Yönetimi) ve Elektronikler

Tork yönetimi sadece iki seçenekli: Açık/Kapalı. Ama unutmamalı ki kayma engelleyici debriyaj da var ve vites ufaltırken yormayan bu özellik, hatalı vitese inişte de kolaylık kilitlenmeyi yumuşatıyor.

Fazla alçak vitese indiğinizde debriyaj kolunu bıraktığınızda arka tekerin kilitlenme tehlikesi var, bu tür kaydırmalı debriyajlar bir miktar debriyaj kaydırması yaparak bu etkiyi azaltırlar.

Gösterge tablosu CB1000R’den ve gidonun alçak olmasından dolayı bakmadan görmek imkansız çünkü o da çok aşağıda*. Genelde sorunsuz ama bazen okumak zorlaşıyor zira otomatik arka ışık sadece karanlıkta yanıyor. Göstergenin bu iki huyu çok da sorun değil ama devamlı vitese falan bakmak isteyen acemiler için gözünü yoldan ayırmak anlamına gelebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz çıplak motosiklet karakteri sebebiyle.

Son söz

Honda doğrudan güç ve hızın hakim olduğu bu sınıfta en güçlü motosiklet kartını oynamamış. Honda geleneğine uygun olarak CB650R aşağı yukarı her sürücüye uygun özellikleri ve her ihtiyaca cevap verebilen karakteri ile herkesin seveceği bir model. İlave olarak eklenebilen bir kit ile A2 ehliyet şartlarına da (İngiltere için) uygun haline getirilebilen CB650R orta siklet çıplak motosiklet piyasasının tümüne cevap verebiliyor.

2019 Honda CB 650 R

Aradığınız şayet, eksiği olmayan, güvenilir, sağlam ve son derece şık görünen bir yıldız ise Honda CB650R sizin için çok cazip bir teklif. Ayrıca sportif bir sürüşe de davet demek bu modelin yapabilecekleri, art arta gelen virajlarda da, konfor istediğiniz sürüşlerde de çok iyi bir yol arkadaşı CB650R.

Aksesuarlar

 • Alt sakal (Belly pan)
 • Jant şeritleri
 • Tank ve kuyruk çantaları (CB1000R ile aynı)
 • Vites değiştirme yardımcısı (Quick shifter)
 • Ön cam
 • 12V çakmaklık
 • Isıtmalı Elcikler
 • Tank pad

Honda CB650R (2019) Teknik Özellikler

 • Motor Hacmi: 649 cc.
 • Motor düzeni: Düz dört silindir
 • Motor detayları: 16 kapaklı, üstten çift egzantrikli (DOHC)
 • Güç: 93.9bhp @ 12.000 dev / dak
 • Tork: 47.2 lb.ft @ 8000 dev / dak
 • Maksimum hız: 230 km. (tahmin edilen)
 • Ortalama yakıt tüketimi: 45mpg
 • Depo büyüklüğü: 15.4 litre
 • Menzil: 250 km.
 • Sürüş Yardımcıları: ABS, Honda çekiş yönetimi (HSTC)
 • Ön süspansiyon ayarı: yok
 • Arka süspansiyon: Showa, ayar: sadece önyükleme
 • Ön fren: 2 x 310mm disk, dört pot kaliper, ABS
 • Arka fren: 240mm disk, tek hazneli kaliper, ABS
 • Ön lastik: 120 / 70-17
 • Arka lastik: 180 / 55-17
 • Rake / Trail: 25.5 ° / 101 mm.
 • Dingil açıklığı: 1450 mm.
 • Koltuk yüksekliği: 810 mm.
 • Boş ağırlığı: 207 kg.

Ayrıntılı bilgi için: Honda İngiltere Resmi Web Sitesi CB650R sayfası

Bu yazı Motosiklet Tanıtım Kategorisinde yayınlanmıştır. Diğer tanıtım yazıları için buraya tıklayınız.

Özgün sayfa: https://www.visordown.com/reviews/road-test/honda-cb650r-2019-review

Bir Cevap Yazın