Motosiklet Sürüşünde Görünürlük kapak.jpg

Motosiklet Sürüşünde Görünürlük

Görünürlük motosiklet dünyasındaki en önemli olgulardan biridir.  Dolayısıyla bu bölümde görünür olmanın yollarını sizlerle paylaşacağız.

Motosiklet görünürlük konusunda şanssız bir araç. Trafikteki diğer hiçbir sürücü motosikletleri görmüyor. Dolayısıyla motosiklet görünürlük açısından öne çıktığı oranda daha güvenli hale gelecek.

Birinci güvenlik kuralımız “Gör” ve “Görünür Ol” kavramları etrafında şekillenecek.

“Gör” kısmını zaten bakış, SIPDE gibi başlıklarda daha önce incelemiştik. Şimdiki konumuz ise “Görünür Olmak”, peki görünür olmak ne demek?

Bildiğinizi üzere motor kıyafetlerinin hepsinde yansıtıcı alanlar (reflektör) vardır. Biz ise bu alanları daha da arttırmak tercihindeyiz. Daha doğrusu olmalıyız. Bunun için elimizde değişik imkanlar var.

motosiklet fosforlu yelek

Bif dediğimiz unsur hem maliyetinin düşük olması; hem de fark edilmeyi en çok arttıran seçenek olması yönünden birinci öneri olarak yer alır.

Reflektör

İkinci tavsiyemiz ise reflektörler. Bunları da hayli ucuza temin edebilirsiniz. Güzel tarafı istediğiniz her yere uygulayabilmeniz olsa da büyük alanlarda uygulamak zordur ve çok kalıcı değildir. Hoş sık sık değiştirmenin büyük bir maliyeti yoktur. Bu konuda size bir diğer tavsiyemiz reflektörleri iyi markalardan almanızdır. Ya büyük motosiklet markalarının, yada 3M gibi markaların ürünlerini alınız; zira bu ürünlerin yansıtma ve parlama oranları verdiğiniz paranın karşılığını almanızı sağlar.

motosiklet yansıtıcı (reflektör) Bant

Reflektörleri:

  • çizmelerinize,
  • kaskınızın arkasına yanlarına
  • deponuzun yanlarına
  • ön çatalların alt kısmına
  • jantlarınızın iç yüzeyine koymanız görünürlüğünüzü ciddi derecede arttıracaktır.

Tabii ki bir de motosikletinizin yan taraflarına.

Tavsiye yazılar

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin ve Püf Noktası kategorilerinde yayınlanmıştır.

Yorumlar

“Motosiklet Sürüşünde Görünürlük” için 3 yanıt

  1. […] hareket ettiğinde yanmaya başlayan bir lamba bu yazımızın konusu. Görünürlüğün ne kadar önemli olduğunu daha önceleri konu etmiştik. Bu ürün de görünürlüğü arttırmak […]

  2. […] hareket ettiğinde yanmaya başlayan bir lamba bu yazımızın konusu. Görünürlüğün ne kadar önemli olduğunu daha önceleri konu etmiştik. Bu ürün de görünürlüğü arttırmak […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir