İçeriğe geç
Ana Sayfa » Güncel » Git-Gör: Demircili Altınköy Plajı

Git-Gör: Demircili Altınköy Plajı

Urla sınırları içinde bulunan, Demircili, Altınkum, Altınköy Plajı adlarıyla bilinen plaj hakkında ilk söyleyeceğim şey: buz gibi!

İki tarafı var bu soğuğun. 1- Deniz suyu buz gibi, 2- Kafedeki her şey buz gibi. Denizle başlayalım. Deniz suyu soğuk. Ben soğuk suyu tercih ediyorum. Antalya’da yüzerken terlediğimde algılayamamıştım bir süre. “İnsan denizde neden terler ki?” diye sorduğumu hatırlıyorum. Sonra telefondan deniz suyu sıcaklığına bakmış ve 33 derece olduğunu görmüştüm! Buna şaşırmamda tabii ki Egeli olmamın ve ömrüm boyunca denize girdiğimde serinlemeye alışık olmamın da etkisi vardı 🙂 Evet, İzmir çevresinde -daha doğrusu Ege Bölgesinde- denizin ferahlatıcı bir olgudur. Demircili Altınköy Plajı serinliğin bir tık üzerinde. Soğuk diyebileceğimiz sıcaklıkta. Daha soğuk denize girdiğimi hatırlıyorum ama burası da ayıltıcı bir etkiye sahip. Ben iki defa girdim, ikisinde de yirmi dakika kadar kaldım. Kısacası çok soğuk değil lakin alıştığınızdan biraz daha soğuk bir deniz.

Plaj nasıl?

Böyle:

Kocaman bir plajı var buranın. Hem uzunlamasına uzun hem de geniş bir plaj karşılıyor bizi. Demircili Altınköy Plajı tamamen kum bir plaj. Giriş ücretsiz, kendi şemsiye ve sandalyenizle gelmek serbest.

Plaj büyük olduğu için kalabalık olsa da rahatsız edici bir yoğunlaşma olmuyor. Ayrıca şu da var, bir sonraki fotoğrafta görebileceğiniz üzere tamamen gölgede (ücreti karşılında) kalmanız da mümkün. Marika Beach adlı işletme size mantıklı bir fiyata bu imkanı da sunuyor ziyaretçilere. Günlük şezlong ve duş ücreti 50 ₺ (2022 Temmuz itibarı ile).

Deniz nasıl?

Biz Temmuz (2022) ayında gittik ve girer girmez ayıltan hatta şoklayan deniz iyi geldi. Deniz tertemiz ve kum bu arada. İkinci girdiğimde hayli ileriye doğru yüzdüm. İlk girişte deniz seviyesi beş altı adım kadar dizlerinizde, sonraki beş adım karın üzerinde ve yavaş yavaş derinleşiyor (boyum 178 cm.).

Marika Beach

Plajın hemen girişinde Marika Beach adlı mekan var. Biz bira aldık çocuklara kola Fanta türü şeyler ve onlar da buz gibiydi. Tam yazlık, tam ayarında, tam olması gerektiği kadar soğuktu içecekler. Çay da içtik ve çay da lezzetli idi.

Fiyat politikasından biraz daha bahsedecek olursak girişte sizi sol taraftaki büyücü jeneratör güçlü sesi ile karşılıyor. Bu da demek oluyor ki elektrik yok, kendileri üretiyorlar. Bu çok ciddi bir maliyet demek. Buna karşın ben yerli birayı 60 liraya aldım. Bakkalda 30-35 lira aralığında olduğunu ve ürettikleri elektrikle gerçekten buz gibi servis ettiklerini düşünürsek pahalı demeye dilim varmıyor. Normal çay ufak ince belli bardak 10 lira idi. Plaj fiyatı olarak normal diyelim.

Artı olarak bütün personelin güler yüzlü ve yardımcı olduğunu ilave edeyim. Günümüze ender görülen bir özellik 🙂

Motosikletle gidersek?

İzmir çevresinde tek günlük gezi yapmak isterseniz, denize girme niyetiniz varsa, bir saat kadar sürüş ile gidebilirsiniz.

Araçla gelirken, yol sonunda plajdan hemen önce, ücretsiz otopark var. Hayli geniş bir alan, büyük bir otopark bu. Otoparktan sonra da (Marika’nın yanından geçerek) 50 adım kadar atıp plaja ulaşabiliyorsunuz.

İki-üç motosiklet gittiyseniz parka hiç girmeden, plajdan hemen önce Marika Beach yolun soluna 2-3 motosiklet koyacak yer var. Fakat Marika her zaman izin verir mi bilemiyorum. Sonuçta onların alanı. Biz otururken bir iki defa scooter geldi bir 15-20 dakika kalıp gittiler kimse bir şey demedi bu arada. Gerçi en kötüsü dönüp parka da bırakabilirsiniz, dönecek alan var çünkü.

Kamp ve çadır?

Aslında on numara yer çadır ve kamp için ama hiç görmedim. İsterseniz Marika Beach’i telefonla arayarak sorabilirsiniz (Google Haritalar üzerinde telefonu var).

Harita ve yol tarifi

Güzelyalı Park önünden yola düşerseniz: 49 dk. yolculuk süresi veriyor. Mesafe ise 56,6 km. görünüyor.
Yol İzmir-Çeşme Otoyolu (O-32/E881) üzerinden olduğu için ücretli geçiş olduğunu not edin. Geze geze gidelim derseniz alternatif yollar da var tabii ki.

Harita görüntülenmiyorsa bağlantı burada: Altınköy Plajı https://maps.app.goo.gl/qCRXdhtQXurT3GnE7

Bu yazı Git-Gör Motosiklet Rota kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir