İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Tanıtım » Aprilia Futura Uzun Yol Değerlendirme – 2

Aprilia Futura Uzun Yol Değerlendirme – 2

  Aprilia Futura uzun yol değerlendirme yazısının ilk kısmı için lütfen tıklayınız.

  Anıtkabir

  Ankara sürüşü değerlendirme için büyük bir fırsat oldu Futura için. Sonuç olarak iki günde 1250 km. yapmak, bir motosikleti değerlendirmek için güzel bir fırsat.

  Koltuk (Sele)
  Koltuk yani sele tam uzun yollukmuş. Ben popom ya da bacaklarımın içi ağrır diyordum ama hiç sıkıntı olmadı. Selenin bir başarısı da hem konfor hem de hareket serbestisi sağlaması. Bir ara Köroğlubeli virajlarında (ki asfalt, geniş dönemeçler, görüş açısı çok güzeldi) sarkarak viraj yaparken de sele yine kısıtlayıcı değildi. Bir de not düşelim, selenin süngeri on bir yıllık, yeni bir sünger ile daha da rahat olacaktır.

  Oturuş Konumu (Postür)
  Deponun sürücüye bakan önü dik ve geride. Selede çok hafif arkaya kayıp göbeğin altını depoya yaslayınca hem yorulmuyor, hem dik oturuyor, hem de  dizlerle deponun yan altına tutunmak için doğru yerde oluyorsunuz.

  20140518 (131)-1

  Bu konum aynı zamanda ellerinizi de gidona koymak için doğru oturuşu getiriyor.

  Bir de gidişte Ankara’ya varmadan önceki sonsuz düzlüklerde iyice yorulduğumda, yine göbek depoya dayalı iken kah dirseğimi deponun üst düz kısmına dayayarak, kah tamamen uzanarak, görüş açımı kaybetmeden dinlenerek sürmeye devam edebildim.

  Uzun Yol - Toplu Sürüş - Anıtkabir Girişi RST1000

  Yakış (Tüketim)
  Yolculuk öncesi yağ, yağ filtresi, hava filtresi, zincir değişimi yapıldı ve debriyaj ayarlandı. Yani Futura tam olarak ekonomik ve verimli halde yola çıktı. Unutmadan söyleyelim, tüm yolu 90-110 km. aralığında geldim. Devir ise arada kasıtlı olarak bir vites aşağıya çekip (saatlerce aynı devirde gitmemek için) 5000 – 5500 dk./devirlere çıkmam hariç 4000 – 4500 dk./devir aralığında idi. Futura’nın 6. viteste 95-100 km./saat sürati ise bu 4500 civarlarında.

  Bunun dışında dört beş defa da dayanamayıp iki üç vites düşürerek devir sonuna kadar çıktığım, toplamda da on beş – yirmi dakika kadar performans sürdüm lakin 1250 km.’de tüketime etkisi olmayacaktır.

  Sonuç olarak uzun yolda yaktığı 100 km.’de 4 ila 4.5 litre arası Futura’nın. 1000 cc. bir makine için son derece iyi bir değer olarak değerlendirilebilir.

  İlgili yazı: Futura Tanıtım

  aprilia rst1000 futura ankara şehiriçi

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.