İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Güncel » En yeni en akıllı kask: FORCITE MK1S SMART

En yeni en akıllı kask: FORCITE MK1S SMART

  Yeni nesil akıllı kask MK1S Eylül ayında geliyor

  Avustralyalı kask markası Forcite‘ın gelişmiş teknolojiye sahip akıllı kaskı MK1S’i biraz daha yakından tanıyalım.

  Hafif: Karbon fiber kask 1500 gram ağırlığında. İlk dikkatimi çeken bu oldu. Kamera, hoparlörler gibi ek ağırlıklara rağmen standart ağırlığı yakalamışlar. Şimdi özelliklere biraz daha yakından bakalım. Yakın zamanda motosiklet kaskları hangi özelliklere sahip olacak görelim.

  Görüş alanına bindirilmiş uyarı ekranı

  Forcite’ın içinde LED ekran var. Yani bakışınızı yoldan ayırmadan gerçek zamanlı olarak yol uyarıları ve navigasyon uyarıları gözünüzün önüne geliyor.

  Üstelik Forcite Uygulaması ile bildirimleri özelleştirmek de mümkün.

  Bu arada gözden kaçmasın, ekranın alt kısmında (burnun denk geldiği yerde) renkli uyarı da var. Bunu görselde mavi renkte görüyorsunuz. Üstelik, renkler sayesinde mesaj tipini önem/tehlike derecesini daha hızlı algılamamızı sağlıyor.

  Sürüşü geliştiren ses

  Net ve kendini şartlara uyarlayan ses sistemi var bu akıllı kaskta. Sayısal (dijital) gelişmeler tabii ki kullandığımız ürünlere de ekleniyor. Bu sayede normalde bir kaskta duymayı beklemeyeceğiniz kadar kaliteli sese erişmiş oluyorsunuz. Mavi hayalet çizgilere sahip görsel de bize bunu anlatıyor. Sesin kask içinde nasıl gezineceğinizi hesaplamış ve daha iyi ses için gerekli değişiklikleri yapmışlar.

  Fakat bununla yetinmemişler ve hoparlörleri de Harman Kardon’dan almışlar. Harman Kardon üstün ses kalitesi ile ünlü bir marka. Benim gördüğüm kadarıyla Harman ürünleri sesin haricinde dayanıklılıklarıyla da farklı. Yıllardır kullandığımız bluetooh hoparlör dışında birkaç arkadaşım da farklı ürünlerini kullanıyorlar ve hiçbirimiz bugüne kadar servise götürme ihtiyacı duymadık.

  Uzattım biliyorum ama iyi ses ve kaliteli müzik benim az sayıdaki düşkünlüklerimden birisi, kusuruma bakmayın. Sonuç olarak bu kaskta iyi ses garanti. Uzun ya da kısa olsun, her sürüşünüzde müzik dinleyeceğinizden eminim 🙂

  Forcite-Harman_Kardon_Audio_System_Zoom_1

  Çift mikrofon ile rahat konuşma

  Çift mikrofon sayesinde konuşmadaki rüzgar gürültüsünü kesmek ve sesinizi karşı tarafa anlaşılır şekilde iletmek için hassas bir şekilde ayarlanmış. Bunu daha önce kullandığım Midland marka intercom ile tecrübe etmiştim. Sayısal (dijital) ses işleme ile yüksek hızlarda sürerken bile sesim karşıdaki telefona “Evde misin?” dedirtecek kadar iyi gidiyordu. Ki bu bahsettiğim neredeyse on sene önceydi, şimdi gelişen teknoloji ile net ve güçlü çağrı sesi artık garanti altına alınmıştır illa ki. Bu teknoloji, kabaca sesi işleme ve konuşma sesi dışındaki sesleri kırpma öamtığına dayanıyor.

  Paket içeriğinde bir de Bluetooth denetleyicisi geliyor (ek bir parça). Bu da motosiklet üzerindeyken işlevleri kontrol etmenizi kolaylaştırıyor.

  Kayıt alın: kamerası var!

  MK1S’e kamera dahil! Sürüşünüzü kayıt altına almak kolay oluyor haliyle.

  Kamera çene bölgesinde. Bu konum, sürerken sahip olduğunuz görüşe yakın kayıt açısı ve görüntüsü sağlıyor. “Ek güvenlik riski oluşuyor mu?” diye aklınıza gelecek olursa, MK1S yarış pistlerine çıkmak için onaylı. Yani en üst düzey koru(n)ma sağladığını söylemek mümkün.

  Kamera özellikleri ise şöyle: süper geniş görüş açılı, gelişkin düşük ışık (gece sürüşleri için) özelliğine sahip 1080p ve 60 kare/saniye ile kayıt alabiliyor.

  Darbe emen çene yapısı

  Kaskınızın çene bölümü, ölümlü kaza ile biten çarpışmaların %35’inde darbe alınan noktadır.

  Kasktaki elektronik parçaların tümü çeneye yerleşik bölümde bulunması, bu noktada ek direnç olarak tasarlanmasını da mümkün kılmış. Sonuç olarak çene bölümü daha fazla darbe emebilen bir yapıya konulmuş. Bu, bizim için ek koruma demek.

  Forcite çene elektronik parçalar açılımı

  Teknik özellikler

  Dış kabuk malzemesiT-400 karbon fiber kompozitİç yapı malzemesiYanak ped’leri ve iç katman boyunca 3B şekillendirilmiş köpük.
  Ayarlanabilir çene perdesi daha iyi rüzgar yalıtımı.
  Havalandırma8 noktalı, hava akışı iyileştirilmiş havalandırmaVizörHızlı açma mekanizması. Yüksek hızda kullanım için ek kilit. Pinlock Max Vision 120 standardına uyumlu.
  Güneş vizörüUV400 standardında açılıp kapanabilir güneşlikSertifikasyonECE 22.05 (DOT for US customers)

  Elektronik özellikler

  Bluetooth kontrol mödülü pil ömrüTam şarjla yaklaşık 4 günKilit mekanizmasıD-loop sistemi (çift halkalı kayış kilidi)
  SesÇıkarılabilir 40 mm. çapında Harman Kardon hoparlörler. Özel hoparlör boşlukları.Kask kamerasıHD 1080P çözünürlük| 30-60 FPS kare hızları | H.264 kodlama | ¼ inç Sony IMX Sensör | Gelişmiş düşük ışık başarısı
  Şarj süresiUSB-C üzerinden yaklaşık 1.5 saatte tam dolum.
  HafızaMikro SD kart uyumlu, 1TB’a kadar.MikrofonlarSes netliği ve rüzgar azaltma için ayarlanmış çok yönlü çift mikrofonlar
  Omni-directional dual microphones tuned for vocal clarity and wind reduction
  KayıtUygulama üzerinden ayarlanabilir* otomatik kayıt özelliği.
  * Son 5,10,20 dakika döngülü süreler var
  Alıgılayıcılar (Sensörler)Uyku moduna geçmek için dahili 3DOF hareket ölçer.
  Görüntü SabitlemeDüşük seviyeli elektronik titreşim sabitlemesi.Çevresel LED Gösterimsistem, çevredeki ışık seviyesine göre otomatik parlaklık ayarı yapmaktadır.

  MK1S resmi sitesine bu adresten ulaşabilirsiniz: forcitehelmets.com/mk1s/

  Sonuç

  Görünen o ki yeni nesil kasklarda fark yaratmak için elektronik üzerine eğiliyor üreticiler. Birinci olarak konfor ve keyif özelliklerinde fark göreceğiz. Ama ikinci olarak cep telefonu öne çıkıyor. Yani motosiklet kaskı, cep telefonunun bir uzantısı olarak konumlanacak, bunu açıkça görüyoruz.

  Kameraların giderek ucuzlaması -ve ufalması tabii ki- üreticilerin motosiklet kasklarına dahili kamera koymasını çok kolaylaştıracak yakın zamanda. Diyebilirim ki iki-üç sene sonra standart bir kask kamerası ile birlikte gelecektir.

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.