İçeriğe geç
Ana Sayfa » Püf Noktası » En Güvenilir (Sorunsuz) Motosikletler – 2015

En Güvenilir (Sorunsuz) Motosikletler – 2015

“Kısa özet: En güvenilir (dayanıklı, sorunsuz) motosikletler Japon’lardan çıkarken, Victory ve Harley sahipleri en motosikletlerinden en mutlu olan sürücüler olarak öne çıktılar (kaynak: Amerika Tüketici Hakları Derneği tüketici raporu).”

En sorunsuz motosikletler hangileri, hangi marka en çok sorun yaşatmış, türlere göre memnuniyet nerelerde? 2015 yılından bir rapor

Her yıl yayınlanan Amerikan motosiklet sürücüleri (tüketicileri) arasındaki en iyi 10 marka araştırması geçen sene olduğu gibi Japon markalarının güvenilirlik (sorunsuzluk/bozulmazlık) konusunda başı çektiğini gösterdi. 4 yaşındaki motosikletler arasında yapılan araştırmada, Yamaha %11 ile en düşük sorun çıkaran motosiklet olurken, onu % 12 ile Suzuki ve Honda ve %15 ile Kawasaki takip ettiler.

Amerikan markaları Victory (17% sorunlu araç) ve Harley-­Davidson (26% sorunlu araç) listenin ortalarında yer aldı ve bu markaları Triumph (29%), Ducati (33%), BMW (40%), ve Can-Am (42%) sorun yaşamaya en yakın araçlar olarak listede yer aldılar.

“Ben Yine De Mutluyum”

Fakat bir de şu var ki, söz memnuniyete ya da “Valla ben seviyorum.” demeye gelince 80% mutluluk oranıyla Victory kullanıcıları (sürücüleri) mutlaka yine bir Victory alırım dediler. Harley-­Davidson’da da yine Victory’ye yakın bir oran olan 72% memnuniyetle ve bir daha alırım kararı vardı. Bu oran Honda’da 70% olurken tüm diğer markalar memnuniyet oranında %70’in altında kaldılar.

“Rapora konu olan bilgiler 2008 ile 2014 model yılı arasındaki 12’300 sürücünün bildirimlerine göre oluşturuldu. “

Konfor / Rahatlık Puanları

Değerlendirme sonucunda görüldü ki memnuniyet ve tatmin konularında asıl belirleyici olan “rahat etme” ve “konfor” hissi. İncelemeye alınan on marka içerisinde sadece Victory markası en yüksek konfor puanını aldı. Bunun yanı sıra Victory neredeyse her konu başlığında en üst sıralarda yer aldı.

En “konforsuz” olanlar ise Ducati, Kawasaki, Suzuki, ve Triumph olarak sıralandılar.

Hızlanma, keyif / eğlence (fun) ve tip (şekil şemal – dış görünüş) gibi kriterlerde ise markalar birbirine yakın puanlar aldılar. 

Tamir Maliyetleri

Tamir masraflarına gelince %15 arıza oranıyla çapırlar (chopper / cruiser dediklerimiz) dört yıllık kullanım sonunda birinci geldiler (en sorunsuz tür oldular). En sorunsuz tür sıralamasında sırasıyla dual-sport’lar, turingler, spor turingler ve spor (arıza oranı %23) motosikletler listede yerlerini aldılar. 

Fakat hiç bir marka diğerlerinden açık ara kötü ya da iyi olarak öne çıkmadı.

Üç tekerlekliler (ön iki arka tek teker) (Can-Am Spyder gibi), neredeyse iki kat fazla teknik sorun yaşadılar. Bu sınıf aynı zamanda da kullanım ve sürüş yönlendirmesi (handling) konusunda yine açık ara en kötü puanı aldılar. 

Can Am Spyder M3 2015

Tamire ihtiyaç duyan motosikletlerin %45’inde masraf çıkmamış. Bu da sürücülerin ya bu sorunları kendileri tamir ettikleri, ya da garantiden yaptırdıkları anlamına gelmekte. 

Sorun Yaşanan Noktalar 

Bozulan Parçalar%’lik Oran
Elektrik sistemi24%
Aksesuarlar19%
Fren18%
Yakıt sistemi13%
Debriyaj

8%
Gövde Parçaları (grenaj) 6%
Ön süspansiyon 5%

Diğer oranlar: Soğutma sistemi: 4%, Piston: 4%, Vites 4%

Sonuç

“Japonlar en sorunsuz (güvenilir) markalar.

BMW en sorunlu motosiklet üreticisi.

En mutlu kullanıcılar çapırlar (chopper) ve gezinti motosikleti kullananlar.”

“En Güvenilir (Sorunsuz) Motosikletler – 2015” hakkında 2 yorum

  1. Gülmiyeyim bari , yamaha XVS 1100 e benmi marşrublesi hatsı koydum fabrikadan, yoksa yamaha mühendislerimiydi??????.
    Bu araştırmayı yapan iyi bi araştırma yapmamış.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir