İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Haberleri » Elektrikli ve hibrit Kawasaki modelleri

Elektrikli ve hibrit Kawasaki modelleri

  Kawasaki, elektrikli ve hibrit modellerini tanıttı

  Kawasaki, Suzuka 8 Saat Yarışı hafta sonu boyunca süren tanıtım çalışmasıyla ilk elektrikli ve hibrit Kawasaki modellerinin lansmanını yaptı.

  elektrikli ve hibrit Kawasaki motosiklet HEV, Suzuka 8 saat yarışı tanıtım etkinliğinde

  Elektrikle çalışan ilk Kawasaki modelinin ve hibrit bir diğer modelin ileri aşama prototipleri, Suzuka 8 Saat Yarışlarında gördük.

  Kawasaki ‘Greener Team Green’ diyor. Yani “Yeşil takım daha da yeşil olacak.” niyeti var Japon markanın. Buradaki yeşil çevreci olmak tabii ki. Bunu elektrikli motosikletlere geçiş ve yeni yakıt yaklaşımları (hibrit, belki de Hidrojen?) ile gerçekleştirmeyi düşünüyorlar. Çok da beklemeyecekler bu arada. Önümüzdeki 12 ayda üretilmesi beklenen yeni motosikletler var. Hatta bu motosikletlerden bazısının, tanıtılan modellerden olacağı bilgisi sızdırıldı Kawasaki tarafından. Daha önce de Honda’nın diğer büyük Japon markalarla elektrik ortaklığının haberini burada duyurmuştum.

  Geçen ay elektrikli güç aktarma organına sahip yeni MY2023 modelinin belgeleri sızmıştı. Belgelere göre bu yeni model 125 ila 300 cc. sınıfının gücüne sahipti. Suzuka’da da bu tanıma uyan Kawasaki modelini gördük. Bu motosiklet (aşağıda fotoğrafı var), boy ve görünüm olarak güncel Z250‘ye benziyor.

  Fakat unutmamalı ki gösterilen motosikletler: “ileri tasarım aşamasındaki demo modeller”. Yani üretim halindeki modellerden farklılar, daha gelişecekler ve farklılaşacaklar. Bununla birlikte gösterilen modeller şimdiden Kawasaki gibi görünüyordu. Demek ki Kawa işi ciddiye almış ve -en azından görünüm açısından- üretim seviyesine yaklaşmış.

  Daha yakından bakıldığında, muhtemelen seri üretimde böyle ortada durmayacak kısımları da gördük. Şu fotoğrafta görülen kısım gibi: buraya bir kapak gelecektir illa ki. Fakat bu motosikletlerin “yürüdüğünü” göz önüne alırsak temel tasarımda ve güç paketlerinde çalışmaların tamamlandığı ortada.

  Görülenden yola çıkarak bu ufak modelde, arka tarafın yüksek yapısı, sele altı gibi noktalarda pil paketinin ihtiyaç duyduğu alanının var olduğunu söylemek mümkün. Başvuru belgelerine bakarak da bu modelin 11kW, yani 14 beygir civarındaki model olduğunu söylemek olası.

  Bu üretime hazır Kawasaki Hibrit spor motosiklet modeli mi?

  Ufak model Kawa için önemli olsa da biz tabii ki daha güçlü modelleri seviyoruz 🙂

  Kawasaki’nin üzerinde yoğun şekilde çalıştığı hibrit spor motosikletinin son halini de gördük. Arabalarda artık alıştık ama motosikletlerde hibrit -yani hem benzinli hem de elektrikli motoru olan modeller- motosiklet dünyasında kullanılmadı. Tıpkı turbo gibi ama H2 bu konuda da bir ilk olmuştu ve devam ediyor… Kısacası Kawasaki bu tür denemeleri seven ve başarıyla uygulayan bir üretici. Şimdi sıra hibrit motosiklette. Diğer markaların bu işe girmemesinin bir sebebi var. Motoru ufaltıp elektrikli parçalar için ek ağırlık taşımak pek iyi fikir değil. En azından motosiklet mantığı ile uyumlu değil. Arabaların aksine motosiklet zaten sıkışık bir düzene sahip…

  Hem motoru tutup hem de ek pil ağırlığı yüklemek için uygun yer ön taraf. Ön tarafa ağırlık yığmak ise motosiklet dengesi ve sürüş zevki için berbat bir fikir. Başka bir deyişle motosiklette hibrit altyapı içi yer yok.

  Kawasaki HEV elektrikli spor motosiklet, siyah, sağ yandan görünüm

  Bununla birlikte, Kawasaki bahsettiğim sorunlara çözüm önerisini HEV modeliyle geldi. Bu model bire bir üretim görünümüne sahip olmasa da şimdiden yeterince olmuş durumda. Her şeyden önce Kawasaki gibi görünüyor, bunu teslim etmek lazım. İkinci olarak da “garip” görünmüyor. Burası önemli zira alışıldık modellerden bazı farklar var. Standart bir Kawasaki, Ninja 400 ya da 650’ye benzemenin ötesinde H2 ile devam eden ‘Sugomi’ tasarım anlayışı ile de uyumlu bir görünümü var HEV’nin. Ve yakışıklı görünüyor…

  Sugomi nedir?

  Ünlü 2014 Kawasaki Z1000’in piyasaya sürülmesinden bu yana, Kawasaki’deki insanlar sayesinde motosikletlere uygulanan yepyeni bir tasarım konsepti ile tanıştık. Z1000’in tanıtımı ile birlikte “Vahşi Çağır” sloganı olan Kawasaki, henüz “Sugomi” adı verilen en çılgın motosiklet tasarım konseptiyle gitti.

  Peki Sugomi nedir? Kelimeyi tanımlamak için birkaç terim var, ancak Kawasaki’nin kendilerine göre Sugomi, avdaki bir yırtıcı hayvanın somutlaşmışı veya ruhudur. Bu, bir an önce saldırmaya hazır avın üzerinde kilitli gözlerle çömelme pozisyonunu içerir.

  Sonuç olarak, Sugomi aslında Japonlar tarafından “bir kişi ya da büyüklük nesnesi tarafından verilen ve izleyici tarafından hissedilen yoğun aura ya da enerji olarak tanımlanır.“Sugomi ruhuna sahip olan herhangi bir şey veya herkes, mutlak saygı için zorunlu olan görünümü ve performansı ile unutulmaz bir izlenim bırakacaktır.

  Dikkatli gözler, HEV’in pil hücrelerinin ön taraftaki geniş ve özenle şekillendirilmiş kısımda yer bulduğunu yakalıyor. Gerçi pillerin ağırlığı sürüşte nasıl hissettirecek bilemiyoruz ama görsel açıdan rahatsız edici olmayan çizgiler var. Bu bir başarı.

  Yandan bakınca da uzatılmış dingil mesafesi hemen fark ediliyor. Bu yapının üretimde de korunacağı kesin; arka-ön teker mesafesi değiştirmek, motosikleti baştan tasarlamaktan fazlası çünkü. Ayna kaidelerinden koltuk altı kilide kadar hazır olduğunu da görüyoruz. Bu ayrıntılar üretime çok yakın bir model gördüğümüzü kanıtlıyor.

  Sesi nasıl?

  Bu yazının en güzel kısmı, Autoby’nin her iki Kawasaki motosikletin de sesini içeren kısa video. Elektrikli modelin sesi bildiğimiz elektrikli motosiklet sesi. Ama HEV geldiğinde sesi açın: elektrik vızıltısından gürleyen İçten Yanmalı Motora geçiş yaptığı anın sesini dinleyin…

  Her şey çok iyi ve çekici olsa bile, yukarıdaki Hibrit teknoloji hakkında cevapsız sorular var. Sonuçta, neden Ninja 650 yerine bir hibrit HEV satın alalım?

  Çünkü giderek daha fazla büyük şehir yönetimi, tüm İYM arabalarını (ve motosikletleri) şehir merkezlerinden aşamalı şekilde kaldırıyor. Kawasaki, bu eğilimi fırsat olarak görüyor bu belli. Özellikle ana pazarları olan Amerika ve Avrupa’da hibritler bir süre daha şehir merkezlerinde var olmaya devam edecekler çünkü. Benzinle çalışan makineler ise ya yasak olacak ya da çok masraflı hale gelecekler (ek vergi vb. unsurlar sebebiyle).

  Uzun mesafeler için ve şarj istasyonu olmayan bölgelerde elektrikli motosikletin alternatifi bu tür hibrit motosikletler olabilir. Şehir merkezlerine girebilecek, fazladan da uzun yolda şarj sorunu yaşamayacak bir motosiklet inanılmaz satış rakamlarına ulaşabilir. İşte o zaman: “Kawasaki kimsenin göremediğini görmüş!” deriz…

  https://www.visordown.com/news/new-bikes/kawasaki-appears-have-revealed-its-keenly-anticipated-electric-hybrid-models?s=09

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.