İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Güncel » Ehliyet yenileme için son tarih yaklaşıyor

Ehliyet yenileme için son tarih yaklaşıyor

  Eski tip ehliyetli kişiler için önemli duyuru

  Ehliyete sahip ve henüz yeni tip ehliyete geçmeyenler için ceza ödeme tehlikesi yaklaşıyor. Bildiğiniz gibi ehliyetler (ehliyet belgesi, kart şeklindeki belge) değişiyor. Hepimiz nasıl olsa değiştireceğiz kaçarı yok. Fakat şimdi ehliyet yenileme yapmadığımız için cezaya tabi olacağımız tarih yaklaşıyor.

  Ülke olarak yumurta kapıya dayanmadan işe koyulmadığımız için her seferinde yığılma ve şişme oluyor. Bu defa akıllı davranalım iki ayağımızı bir pabuça sokmadan halledelim diyenlere uyarımdır: Son ana bırakmayın, işinizi zorlaştırmayın.

  Yeni sistem, yeni ehliyet nasıl?

  Bir ehliyetimiz, bir de kimlik belgemiz var malum. Yeni sistemde kimlik kartı ile ehliyet tek belgede birleşiyor ve ayrıca ehliyet taşıma ihtiyacı yok oluyor. Şimdilik iki ayrı belge olması sorun değil.

  Yeni ehliyet randevusu nasıl alınır?

  Yeni ehliyet, yeni kimlik kartı ile ehliyeti birleştirme işlemi için randevu almak şart. Kimlik birleştirme için randevu alıp başvuru yapılıyor. Yani önce randevu alacak, sonra Nüfus Dairesine gideceğiz.

  Yanımızda hazır bulundurmamız gereken belgeler:

  1) Kimlik Belgesi, 2) Sürücü Sağlık Raporu, 3) Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı, 4) 1 (bir) adet biyometrik fotoğraf, 5) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

  Son olarak işlem için Adli Sicil Belgesi de gerektiğini belirtelim. Fakat bu belge normal şartlarda elektronik sistem üzerinden yerinde kontrol ediliyor. Ben size yine de e-devlet üzerinden çıktısını/PDF’sini alıp gitmenizi tvsiye ediyorum.

  Bu işlem için son başvuru tarihi 31 Aralık 2022. Randevuyu: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alabiliyoruz.

  Ehliyet Yenileme bedelini Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabiliyoruz (bu değişebileceği için gitmeden nvi.gov.tr kontrol etmekte fayda var). Ehliyet yenileme ücreti şu an için 15 TL. Ödemeler için seçilen bankalar: Akbank, Aktif Bank, ING Bank, Şekerbank, Türkiye Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, PTT Bank

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.