Eğitim, Puanlama ve Ötesi

Motosiklet eğitim puanı ne demek?

Kulübümüzde (İzmir Motosiklet Kulübü/Derneği) eğitim zorunlu ve bir çok arkadaş ilk kez “sistemle”, eğitimle ve sürüş teknikleriyle karşılaşıyorlar. Ardından eğitimlere katılıyorlar ve akabinde bir puan alıyorlar. 

İşte bu aşamada bir takım sorunlar yaşıyoruz. Türk insanı olarak içerikten çok sıfatlara, tanımlara takıldığımız ve etiketlere kıymet verdiğimiz için aldığımız puan sorun haline geliyor. Oysa toplam puan çok da yücelten ya da değersizleştiren bir unsur değil. İşte bu sebeple aşağıdaki yazıyı kaleme aldık. 

Başka arkadaşlara da yardımcı olabileceğini düşündüğümüz için paylaşıyoruz. Buyurunuz bir de bu açıdan bakalım eğitim meselesine. 

mustafaat

Puanlama Ne İçindir?

Motosiklet eğitim puanınız, OMM temelli eğitim sisteminin 20 adet konu başlığında, 1 – 2 – 3 ve 4 puanla değerlendirme yapar. Konu başlıkları iyi bir sürüş için ihtiyaç duyulan tüm becerileri kapsar. En iyi puan 1, en kötü puan 4’tür. Dolayısıyla hiç hata yapmadan gerçekleştirilen sürüş 20 puan, her şeyi kötü yaptığımız sürüş ise 80 puanla değerlendirilir. Bu 20 başlığı ve puanlarınız size yazılı olarak iletilir.

Bahsedilen sistemin kitabı: "Yol Sanatı"
Bahsedilen sistemin kitabı: “Yol Sanatı”

Toplam Puanınıza Takılmayınız!

Sürüş raporunuz en sonda toplam puan ile gelir. Her sürücü gibi siz de toplam puanınıza bakıp fikir sahibi olmaya çalışacaksınız. Bunu yapmayınız!

Yapmanız gereken 3 ve 4 puan aldığınız noktalara odaklanıp (ki 3 puan, o konuda yetersiz olduğunuzu, 4 puan ise tehlike yaratacak kadar eksik olduğunuzu gösterir) kendinizi ileri götürmek ve tehlikeleri azaltmak olmalıdır.

İkarus (Burun Kalkması) Sendromuna Kapılmayınız!

Eğitimden sonra “daha iyi sürdüğünüzü” sanacaksınız; yanılıyorsunuz!
Sadece daha bilinçlisiniz. Henüz daha hızlı, daha kırılmaz ya da daha az zarar görür değilsiniz. Alt tarafı seviyeniz belirlendi. Hepimizin başına gelen bu durum tehlikelidir ve bizleri kazaya sürükler. Bu nedenle eğitimden sonra daha hızlı, daha iddialı sürmeyiniz.

İyi Puan İyi Sürücü Demek Mi?

Bu puanlama, sistemi ne kadar kullanabildiğinizi ölçer, ne kadar iyi bir sürücü olduğunuzu ölçmez. 20 puan ile en yüksek seviyede sürücü sertifikanızı alır, eve dönerken kontrolsüzce gaz açarak kaza yapabilirsiniz; bu, eğitmeni, kurumu ya da verilmiş olan eğitimi, sistemi ve puanı bağlamaz. Sizin bilgiyi sürüşünüze uyarlamadığınızı kanıtlar…

Puanlama Nasıl Kullanılmalı?

Her kriterden “1” puan aldınız ve sadece frenlemeniz “4”. Toplam puanınız “23” Gold’sunuz tamam.

Fakat frenlemeniz çok kötü. Bu puan tablosu, bir gold sürücü olarak ilk panik fren yapmanız gerektiğinde ölebileceğinizi anlatmaktadır.

Güvenli Motosiklet Sürüşü İçin Kaç Puan Yeterlidir?

Şahsi fikrimdir: Güvenle ve keyifle, özellikle başkalarıyla birlikte yol yapabilmek için en az 38 puanı kabul seviyesi olarak belirlemek gerektiğini düşünüyorum.

38 puandan daha kötü sonuçlanan eğitimler, bana kalırsa yenilenmelidir ve yeterli değildir.

Gold Sürücü Olmak Ne Demektir?

Her şeyden önce Gold Üye abartılacak bir şey değildir. Gold olmak aldığınız eğitimi anladığınızı ve uyguladığınızı gösterir.  Gold Sürücü demek 24 puan ve daha üzeri iyi puan almış sürücü anlamına gelmektedir. Gold sürücü olmak (sisteme uygun olarak) tekrarlanan hatanızın olmaması ve tüm kriterleri iyi seviyede yapabildiğiniz anlamına gelir. Bir anlamda “usta” olduğunuzu gösterir.

Not: Gold sürücüler de düşüyorlar ve kemikleri kırılıyor, bilmenizi isteriz 🙂

Bu yazı Yıldızlı Yazılar – En Önemli Konular, Motosiklet Acemileri İçin, Motosiklet Sürüş Teknikleri kategorilerinde yayımlanmıştır.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?