Dizel De Benzinli De Yasak

Gelecek Elektriklide

Bu sitenin en sık tekrarlanan cümlelerinden biridir. Hatta sık sık elektrikli modelleri ve gelişimini de paylaşıyorum.

Bugün gazeteleri okurken aşağıdaki haberi gördüm.

Petrol Motoru Kaldırılıyor

İngiliz hükümetinin salı günü yaptığı açıklamada, hava kirliliğini ve fosil yakıt emisyonlarını azaltmak amacıyla, benzinli, dizel ve hibrit araçların satış yasağını planlanandan beş yıl önceye alarak 2035’e çektiğini duyurdu.

  • İngiltere 2035 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan her tür aracın satışı yasak hale gelecek.
  • Fransa, 2040 yılına kadar fosil yakıtla çalışan araçların satışını yasaklamayı planlıyor.
  • Merkel: 2030’a kadar Almanya’da 1 milyon elektrikli araç şarj ünitesi olmalı
  • Norveç Parlamentosu, 2025 yılına kadar tüm araçların sıfır emisyon olması gereken bağlayıcı olmayan bir hedef belirledi.
  • Danimarka hükümeti, Ekim 2018’de yaptığı açıklama ile, fosil yakıtlı tüm araç satışlarının 2030’a kadar sona ereceğini duyurmuştu.

AB, karbon emisyonunu 2030’a kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor.

Elektrikli Tek Seçenek Mi?

Aslında Tesla‘ya kadar geleceğin hidrojende olduğu söyleniyordu. Büyük otomobil firmalarının hepsinin şimdiden hidrojen hücreli modelleri-prototipleri hazır.

Fakat piyasanın ilginç bir huyu var, bazen teknik olarak iyi ya da mantıklı, ucuz, verimli olana değil keyfine göre karar veriyor. Elektrikli de aynısı oldu, hidrojen derken, özellikle Tesla ile elektrikli araçlar çok öne çıktı. Ve giderek de öne çıkıyor.

Tabii ki bu durum esas olarak motosiklet dünyasında büyük fark yaratacak.

Elektrikliye Geçiş ve Motosiklet

“Dizel De Benzinli De Yasak” geriye sadece elektrik kalıyor…

Motosiklet dünyasında elektrikli motor zaten var. Fakat ilginç olan büyük markaların bu işte pek öne çıkmaması. Hayli iddialı elektrikli motosiklet markaları var ama Honda, BMW, Kawasaki, Yamaha gibi büyükler şimdilik geride duruyorlar. Bunun sebebi çok büyük ihtimalle servis, yedek parça gelirleri. Çünkü elektrikli motorda sürtünen parça yok, dolayısıyla aşınma da yok 🙂 Yağa da ihtiyaç yok, hava filtresine de, hatta neredeyse bakıma da 🙂

Bu arada bazı yeni, on sene önce olmayan markalar elektrikli konusunda üretime ve satış adetlerine ulaştılar bile. Mesela Amerika’da bazı polis motosikletleri elektrikli. Yani elektirkliye geçişte hiç duymadığımız bazı markalar sektörün büyüğü haline gelecekler. Şimdilik sessiz kalan büyükler de birden geçiş yapacaklar elektrikli modellerine.

Fakat sonuç aynı: Gelecek elektriklide!

Elektrikli Motosikletler yazıları için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın