İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Tanıtım » Combat Bomber: £100 bin Pound’luk ikiz-V satışta

Combat Bomber: £100 bin Pound’luk ikiz-V satışta

  Eskiden Confederate Motosiklet olarak bilinen Extreme American İkiz-V (V-twin) markası Combat, şimdi 100’000 Pound’luk Bomber modelinin amiral gemisi olduğu 2022 serisini tanıttı.

  Yeni Bomber modeli bir önceki FA-13 Bomber modelini temel alıyor. Combat’a göre bu modeli: “Gezi motosikletinde standartları belirlemek için” üretmişler. Yani sınıfının, dünyanın en iyisi olmayı hedeflemişler. Bu gerçekten büyük bir iddia ama iddialarının altını doldurmak için güçlü tarafları da var. Bakalım neler öneriyorlar ve farkları ne?

  Tüm Combat motosikletler gibi, Bomber da hava soğutmalı ikiz-V motora sahip. Ön tarafı Hossack* tarzı, el yapımı alüminyum monokok şasi de ortak alt yapı. Hatta kabuk, kaplama, panel, grenaj olmadığı için iskelet motosikletin görsel tarzını da belirliyor. Şasi (iskelet) ham alüminyum veya tamamen siyah renkte.

  * Hossack bir ön süspansiyon sistemi. Daha fazla bilgi burada: hossack-design.com

  Combat Motors, Wraith

  Combat’ın 2022 serisi Wraith, F117 Fighter ve P51 Fighter modellerinden oluşuyor.

  85’000 £ (Pound) fiyatı ile F-117 Fighter, markanın giriş modeli ama o bile “Ham güzellik ve saldırganlık arasındaki dengeyi vurguluyor” Combat’a göre.

  Combat-Bomber-siyah-sol-profil

  Combat Bomber

  Gelelim yazımızın ana konusu Bomber modeline. Bomber serinin yıldızı, Combat Motors’un amiral gemisi.

  Bomber modelinin fiyatı 125’000 Amerikan doları ederinde. Tabii ki bu fiyat Türkiye fiyatı değil. Üzerine ÖTV, gümrük ve motorlu araç vergileri binecek. Kaba bir hesapla Türkiye fiyatının yaklaşık dört katı olacağını söylemek mümkün 🙂

  Combat motosiklet değil özel hizmet satıyor

  Bomber modeli için 5.000 $ depozito yatırmayı şart koşuyor Combat. Bu mantıklı çünkü tüm motosikletleri sizin istek ve seçimlerinize göre üretiliyor. Fiyat yüksek evet ama bu fiyata dahil olan ek hizmetler de var:

  Teslimat Hizmeti:

  • Combat Amerikadaki müşterilerine kapıdan teslim yapıyor.
   ABD dışında teslimat isteyen müşterileri için, Combat hava yoluyla, özel olarak üretilmiş nakliye sandığı ile gönderiyor. Şehrinizdeki havaalanına yollama ücreti ise 3’200 dolar. Bunun sadece gönderim ücreti olduğunu ve vergileri içermediğini not düşeyim.
  • 1 Yıllık, sınırsız mil içeren fabrika garantisi,
  • Combat motosikletinizi daha iyi kişiselleştirmeniz için tüm yeni teknolojiler veya özellikler dahil 30 ay ve 60 ay fabrika hizmeti. Anladığım kadarı ile uzun süre boyunca gelecek yenilikleri de baştan satın almış oluyorsunuz.

  Yani ödediğiniz para karşılığında sadece motosiklet değil uzun dönemli hizmetler de satın almış oluyorsunuz. Butik özel bir marka olduğunun fark ve faydalarından birisi de budur. Size sadece motosiklet değil, konfor rahatlık ve hizmetten oluşan bir paket de satıyorlar.

  Combat Bomber teknik özellikler

  • P-51 Fighter gibi, Bomber da askeri sınıf alüminyumun kütükten oyma olarak üretiliyor. Bu da yapılabilecek en sağlam, yorgunluğa dayanıklı motosiklet demek.
  • Motor: 132 kübik inç küp (2’163 cc.), 56 derecelik hava soğutmalı İkiz-V
  • Güç: 5’100 devir/dk.’da 120 beygir (bhp)
  • Tork: 4’800 devir/dk.’da 190 Nm (fazlasıyla fazla tork)
  • İskelet (şasi): Oyma alüminyum monokok, gövde içi yakıt deposu. Bu gövde için yakıt yaklaşımını Buell markasından biliyoruz.
  • Azami Hız: 250 km./saat üzeri
  • Süspansiyon: Çift salıncaklı, tek amortisörlü ön süspansiyon, konsol tek amortisörlü arka süspansiyon. Her iki tarafta da tamamen ayarlanabilir sistemler var.
  • Ölçüler: 158,75 cm. dingil mesafesi, 75 cm. sele yüksekliği (hayli alçak), 254 kg. ıslak ağırlık
  • Tekerlekler: 19 inç ön, 17 inç. disk arka ve karbon tekerlekler var…
  • Lastikler: 120/70ZR19 ön, 240/45ZR17 arka. Arka teker hayli geniş.
  • Yakıt Kapasitesi: 16,25 litre. İşte burası biraz garip. 2000 motor bir motosiklet tabii ki az yakmaz ama 16 litre benzin kapasitesi biraz düşük. Ama Amerikan mantığı deyip geçeyim 🙂

  Resmi web sayfası burada: combatmotors.com/bomber

  Combat hakkındaki görüşüm

  Combat merkez bina

  Hmm… Şimdi Combat çok ileri düzey motosikletler üretiyor. Bu konuda takdiri hak ediyorlar. Motosikletler son teknoloji. Hizmet kısmı başarılı. Fakat bir şey var ki bir türlü içime sinmedi: bütün modeller birbirine benziyor.

  Hepsi güzel olabilir ama bu başka bir konu. Özel hizmet, “Eşi benzeri olmayan bir şey alıyorsunuz!” derken hepsi birbirine benzeyen modeller olması sizce de biraz garip değil mi?

  Combat modellerini biraz daha farklılaştırarak birbirinden ayırmalı. Bu kadar motosikletlerin birbirinin neredeyse aynısı görünmelerine hiç gerek yok.

  Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.