Şehir içi sola dönüş kapak görseli

Şehir içinde sola dönüş kuralı

Motosiklet sürerken sola dönmek

Şehir içi sola dönüş hayati bir konu. Ara yollarda, dar sokaklarda: “Hiç görmedim!” kazaları sık olur. Bunun sebebi basit bir kural olan: Sağa dönüş dar, sola dönüş geniş kuralını bilmiyor oluşumuz.

Sola niçin geniş dönmeliyiz?

Trafiğimiz sağdan akıyor malum. Şimdi dar sokakta sola döndüğümüzü düşünelim, o sokaktan başka bir araç geliyorsa nereden gelecek, evet (kendi sağından) bizim solumuzdan. E biz de sola dönüşü soldan yani karşıdan gelen aracın şeridinden yaparsak: güm!

Yol ne kadar darsa, sokak ne kadar ıssızsa o derecede dikkatli olunuz. Şehir içi sola dönüş kuralı özellikle sokak arası sürüşlerde önemlidir. Sola dönerken yanlış yerde, içte olmak bir anda karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışma tehlikesini arttırır. Hem içten dönen araç olarak sizin hem de karşıdan gelen sürücünün hiç vakti yoktur, çarpışma neredeyse kaçınılmaz olur.

Yani sağa virajın içinden, sola virajın dışından dönün.

Bunu yapmazsak her dönüşte tehlikeyle karşı karşıya kalırız, ki kalıyoruz, ki kazalar yapıyoruz.

Bu basit kurala uyalım, uymayanlara anlatalım. Sadece bu basit kural ile çok tehlikeyi savuşturacağımızı unutmayalım. Aslında burada bahis edilen dönüşlerde şerit ihlali yapmamak, kendi şeridimizde kalarak dönüşü tamamlamaktır.

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Motosiklet Sürüş Teknikleri ve Püf Noktası kategorilerinde yayımlanmıştır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir