Mercedes MV Agusta kapak

AMG (Mercedes) MV Agusta’yla Ortak Mı Oldu!

AMG Mercedes MV Agusta ortaklığı çok şaşırtıcı bir haber değil. BMW’nin motosiklet dünyasındaki gücü malum. Audi de (yani VW grup) Ducati ile anlaşarak oyunculardan biri olacağını yakın zamanda göstermişti. E geriye bir Mercedes kalmıştı. Bir süredir söylentiler, sızıntılar vardı zaten lakin geçtiğimiz hafta resmi açıklama da geldi.

Bu yazımızda biraz fikir çalışması yapacak ve neler oluyor anlamaya çalışacağız.Mercedes’in alt markası olan AMG Agusta’nın %25’ini satın aldı.

Basın duyurusunda rakamsal bilgi verilmedi fakat Mercedes’in gücünün Agusta’nın geleceği için ihtiyaç duyduğu kaynağı yaratacağı, alman firmanın ise Audi – Ducati ve BMW markaları ile rekabete motosiklet pazarında da devam edeceğinin garantisi olacağı çok açık.

Açıklamada şöyle deniyor:

“Mercedes-AMG and MV Agusta uzun süreli bir ortaklık anlaşmasına imza attılar. Ortaklık satış ve pazarlama konularını kapsıyor. Anlaşma uyarınca Mercedes MV Agusta yönetim kuruluna bir üye verecek. 

Mercedes-AMG yöneticisi Moers : “MV Agusta’da, ideal iki tekerlekli ortağımızı bulduk.” 

 MV Agusta Motor yöneticisi Giovanni Castiglioni: “MV Agusta ve Mercedes-AMG birbirine uyan iki marka: tasarım, yüksek başarım (performans) ve mükemmeliyet. Mercedes-AMG, MV Agust’ya küresel ölçekte büyüme ve hızlanma imkanı sağlayacak. 

amg_gt_mv_agusta

Şimdi gelelim bu açıklamaların alt satırlarına:

  • Her şeyden önce teknik bir işbirliği yok.
  • AMG Agusta’yı almış değil (bakmayın siz güzide motosiklet basınımızda çıkan haberlere, adamların yaptığı açıklama belli). %25 ortak olmuş durumda ve yönetim kuruluna da sadece bir üye veriyor.
  • Ortak model, teknoloji paylaşımı aktarımı falan hiç konuşulmuyor açıklamada.

O zaman sonuç nedir?

Sonuç şu: AMG Mercedes MV Agusta ortaklığı Mercedes markalı motosiklet yapmak için değil (en azından bu aşamada). MV Agusta parayı alacak ve geleceğe daha güvenle bakacak. Mercedes orta ve uzun vadede elinde eksik olan “motosiklet markası” meselesini bir nebze de olsa çözmüş olacak. Hem de bunu Mercedes markasını riske atarak değil, AMG gibi niş piyasada deneyecek. Kısacası Mercedes “alınabilir” marka bulamadığı için “bir şeyle başlamak lazım” düşüncesini izliyor. Malum Mercedes için satın alınabilecek Avrupa’lı bir marka yok. Geç kaldı ve bari Agusta’yla anlaşayım dedi kısacası…

Agusta ise bu para ile yarışlara katılma, ya da maliyetli olan yeni modeller üretme konularına yönelebilir. Ben şahsen KTM’nin yaptığı gibi ufak hacim, çok satan bir model üretmesini beklemiyorum Agusta’dan. Neden derseniz ana tarzlarına aykırı bu durum, adamlar özel ve ciddi pahalı araçlar üretip satıyorlar. Bu taraflarını riske atmak istemeyeceklerdir…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir