İçeriğe geç
Ana Sayfa » Diğer/Genel » Acemiler, yeni geçenler için büyük motosiklet yol alıştırmaları

Acemiler, yeni geçenler için büyük motosiklet yol alıştırmaları

Geçenlerde DL650 Vstrom alan bir arkadaşım ile Antalya – Olimpos yolunu yaptık. Dikkatimi çeken eksiklikleri ışığında, yolda çalıştıklarımız aşağıda.

Yanlış oturuşun ve kasılmanın, neticesinde ise virajlarda zorlanma.

Kompresyon ile inmeyince debriyaja basarak inmek zorunda kalıyorsunuz. Bu ise virajı almada, virajdan çıkmada, virajdan çıkarken vites atmaya uğraşmakla, debriyajı bırakıp kavramayı oturtmakla, yeterli gaz vermekle.. derken virajı kaçırıyorsunuz zaten. E acemi de olunca bu tehlike yaratıyor. Bu sebeple motor freni ile inmeyi tecrübe etmek gerekli.

Örnekli olsun, anayolu terk edip Olimpos yoluna girdik ve o onbir km.’yi ben hiç fren yapmadan inebilirken, arkadaşım her dar ve birbirini izleyen iki ve daha fazla dönemeçte ideal çizgiyi kaçırdı. Oysa benim Yolgezen‘in vites aralıklarına ve aragazına alışık olmam çok daha doğru ve rahat inmemi sağladı.

Yüksek devirde kalma eksikliği ana yol gibi geniş virajlarda çok sorun olmasa da, özellikle ana yolu terk edip Olimpos yolu gibi dar virajlara gelindiğinde olumsuz etki ediyor.

3’den 2’ye, 2’den 1’e tabii ki daha zor, zira vites aralıkları daha kısa. Özellikle eli ara gazı vermeye alışmış olmayan sürücüler için zor olacak bu kıvır kıvır yolda vites küçültme işi için en iyisi uzun – standartları yüksek olan yollarda 5’den 4’e, 4’den 3’e vites ufaltma çalışmak faydalı.

Büyük motosiklet yol alıştırmaları

  • Büyük motosiklete geçtiğinizde yeni motosikletinizle önce kapalı alan yapınız.
  • Özellikle oturuş, frenleme konularına dikkat ediniz. Bu konuları çözdükten sonra,
  • Vites ufaltma, gaz hassasiyeti konularına eğiliniz.
  • Bakış ayırma konusu oturduktan sonra ise:
  • Yukarıdakiler oturduktan sonra ise dar alanda kısa ve yavaş manevraları çalışınız.

Yazı Tavsiyesi

Büyük motosiklet yol alıştırmalarını yukarıda verdik fakat yoldan önce Kapalı Alan yapmanız da gerekiyor.

Kapalı Alan Eğitimi temel motosiklet eğitiminin olduğu kadar her motosiklet değişiminde de gerekli bir aşamadır. Şayet motosikletinizi değiştirdiyseniz yeni motosikletin tepkilerini öğrenmek, panik fren, kaçış manevrası gibi konulara hakim olmak için kapalı alan eğitimini yeni motosikletinizle mutlaka tekrarlamalısınız.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir